Bosch five star 5082 makine su girişini tamamen kapatmıyor

Bulaşık makinesinin fişini Prizren cikararak 180 derece çevirip prize takarak deneyebilirmisiniz. (Test amaçlı )
Deniyorum hemen...

Normal çalışıyor. Birkaç gün bu şekilde deneyelim.

Son düzenleme:
Anlaşılan valf dikiş tutmuyor. Evi su basmadan değiştirseniz iyi yaparsınız.

Bosch aquastop valfi ventili çok pahalı :( olmazsa vanayı aç / kapa yapıp çalıştıralım.
Evet maalesef Bosch'un parçaları pahalı oluyor. Vestel'in parçaları ucuz. Eğer elinizden geliyorsa Vestel'in hortumunu alıp biraz işçilikle uydurmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız fazla kurcalamadan yetkili servisini çağırmanızı tavsiye ederim. Aç kapa ile yapamazsınız çünkü makine sadece bir kere su almıyor. Seçilen programa göre belirli aralıklarla su alıyor makinenin başında nöbet tutmanız lazım birde ne zaman su alacağını kestiremesiniz ki ona göre musluğu aç kapa yapabilesiniz

Son düzenleme:
Evet maalesef Bosch'un parçaları pahalı oluyor. Vestel'in parçaları ucuz. Eğer elinizden geliyorsa Vestel'in hortumunu alıp biraz işçilikle uydurmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız fazla kurcalamadan yetkili servisini çağırmanızı tavsiye ederim. Aç kapa ile yapamazsınız çünkü makine sadece bir kere su almıyor. Seçilen programa göre belirli aralıklarla su alıyor makinenin başında nöbet tutmanız lazım birde ne zaman su alacağını kestiremesiniz ki ona göre musluğu aç kapa yapabilesiniz
Yıkamaya başlamadan açıp, yıkama bitince kapatma şeklinde. :)

Yani gece uyurken vs. evde olmadigimizda su kaçağı olmasın diye.

Vestel nasıl olur bilmiyorum bu Bosch aquastop ta makinenin içinden gelen tahminin basınç hava hortumu var. Onu devre dışı bırakmak lazım herhalde.
Diğer markalara göre fiyat ×12 katı fakat risk almamak için yinede değişimi şart.
İnternette 400 lira civarında yeni makine alsak daha karlı.

Yıkamaya başlamadan açıp, yıkama bitince kapatma şeklinde. :)

Yani gece uyurken vs. evde olmadigimizda su kaçağı olmasın diye.

Vestel nasıl olur bilmiyorum bu Bosch aquastop ta makinenin içinden gelen tahminin basınç hava hortumu var. Onu devre dışı bırakmak lazım herhalde.

İnternette 400 lira civarında yeni makine alsak daha karlı.
Yıkamanın başında açıp bitince kapatacaksanız olabilir ama yinede riskli bir işlem. O hortum su hortumudur.Dışta kalın bir boru vardır onun içinden su hortumu ile valfin enerji kablosu geçer. Aquastop denilenlerde valf direkt çeşmeye bağlıdır. Makine su almazken valften çıkan hortumda basınçlı su olmaz. Güvenlik amaçlı...Çoğu modelde valf makinenin üstünde oluyor. Hortumun bir ucu çeşmede diğer ucu makinenin üstündeki valfe bağlıdır. Çeşmeden çıkıp valfe giren boruda sürekli basınçlı su olur. Bu tiplerde olurda makineyi yerinden oynattığınızda valf kırılırsa evi su basar. Başımıza gelmişliğide vardır. Yani aquastop ile aquastop olmayan makinelerde ki tek fark valfin bulunduğu yerdir.

İlk mesajdaki plastik kutunun içindeki parça bu. Aquastop valfi, su giriş ventili.

Az önce baktım herhangi bir ısınma vs. yok. Kaçak akım rölesi atınca tekrar bakacağım.

IMG_20210725_010922.jpg
IMG_20210725_010922.jpg

Kaçak akım rölesini valf değil büyük ihtimalle valfin tam kapanmamasından kaynaklı makinenin içine dolan su attırıyordur. Dediğiniz gibi valfe basınç hortumu gibi üçüncü bir boru getirmişler. Vestel büyük ihtimal uymayacaktır. Farklı makinelerde bu tip üçüncü bir boru hiç görmemiştim. Orijinalini almak gerekli gibi. Bu borunun ne maksatla konulduğunu bir bilen varsa benide aydınlatırsa sevinirim.

Dediğiniz gibi valfe basınç hortumu gibi üçüncü bir boru getirmişler. Vestel büyük ihtimal uymayacaktır. Farklı makinelerde bu tip üçüncü bir boru hiç görmemiştim. Orijinalini almak gerekli gibi. Bu borunun ne maksatla konulduğunu bir bilen varsa benide aydınlatırsa sevinirim.
Önceki mesajla ilgili, vanayı makineyi oynatmadan açıp kapatabiliyorum. Tesisatçı guzel yerleştirmiş vana tam lavabonun altında.

O boru tahminimce makinenin içindeki basıncı algılıyor. Yabancı forumlarda basınç hortumu diye yazıyor bende öyle tahmin ettim, valf/ventili söktüğümde iç yapısı su arıtma cihazlarındaki shutoff valfe benziyordu. Selenoid valf gibi bişey belki de.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri