Bosch Çamaşır Makinesi Su Ventili

huh

Profesyonel Üye
Merhaba.

Bosch WFO2060 model çamaşır makinesinin su giriş ventilinin arızalı olabileceğinden şüpheleniyorum

Makina su almaya başladığında ventil kapama yapmıyor ve sürekli su alıyor.

Başında beklemezsek bir yandan su alıyorken diğer yandan pompa fazla suyu sürekli boşaltıyor.
Çeşmeyi bir kez kapatıp açınca normale dönerek suyu kesiyor.

Kapama yapacağı anda çeşmeden gelen su sesi değişiyor. Ventilden kaynaklı bir ses yok.
Kapatamadığı çeşme sesinden anlaşılıyor.

Su ventilinde gözle görülür bir şişlik yok. (Eski Arçelik makinada ventil balon gibi şişmişti.)

Ventil arızası diye düşünüyorum ancak değişim yapmadan önce fikirleriniz almak isterim.

Ventilin resimlerini ekledim.
ventil.jpg

Ventil-1.jpg

Nasıl açılıyor tarif edebilirmisiniz?

Ben kesinleşmeden yerinden dahi çıkartmak istemedim.

Hem yenisini temin edene kadarki süreçte makineyi kullanmak gerekebilir, hem de arıza başka ise sağlam malzemeyi sökerken hatayla dağıtmak istemedim.

eskiden başıma gelmişti, ventilin nasıl olduğunu bile unuttum. üzerini sağlam bir neodyum mıknatıs ile manyetize edip dene çalışırsa şanslısın çalışmazsa mehmet sönmez arkadaşımızın dediği de bir tamir yöntemi olabilir çünkü o işi denemedim.

Duz tornavida bobinin yanina takip, etrafindaki saci gecmeli yerlrinden cikarin, sonra metalleri ve bobini cekip cikarin, icinde pimin oldugu plastik kapagi, burasi vidalidir, yukaridan kargaburunu dik sekilde takip, sokme yonune cevirip cikarin, parcalar ayrilacaktir, genelde conta delik oluyur, yanliz conta uzerinde nokta seklinde bir delik oluyor,bu ariza degildir,pilot hattidir,,kolay gelsin,

İnternetteki videolarda; fazladan su alma sırasında makinanın fişini çekin, su almaya devam ediyorsa ventil, su kesiliyorsa kart arızası denmiş.

Yıkama sırasında bunu da test etmek istiyorum.
Sonrasında sn. ⚡mehmet sönmez⚡ beyin yöntemi ile ameliyat ya da değişim kararını vericem.

Teşekkürler...

Merhaba.

Bosch WFO2060 model çamaşır makinesinin su giriş ventilinin arızalı olabileceğinden şüpheleniyorum

Makina su almaya başladığında ventil kapama yapmıyor ve sürekli su alıyor.

Başında beklemezsek bir yandan su alıyorken diğer yandan pompa fazla suyu sürekli boşaltıyor.
Çeşmeyi bir kez kapatıp açınca normale dönerek suyu kesiyor.

Kapama yapacağı anda çeşmeden gelen su sesi değişiyor. Ventilden kaynaklı bir ses yok.
Kapatamadığı çeşme sesinden anlaşılıyor.

Su ventilinde gözle görülür bir şişlik yok. (Eski Arçelik makinada ventil balon gibi şişmişti.)

Ventil arızası diye düşünüyorum ancak değişim yapmadan önce fikirleriniz almak isterim.

Ventilin resimlerini ekledim.
Ekli dosyayı görüntüle 85787

Ekli dosyayı görüntüle 85788
ventil arızalı kardeşim yenisi için benimle iletişime geçersen yollarım

Önceki mesajımda belirttiğim testi dün yapma fırsatı buldum.

Fişi çektiğimde su almaya devam ediyor. Ventil arızalı.

Sn @bakımcıı teşekkürler. İrtibata geçeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri