birden fazla S7-200 arası haberleşme nasıl yapılır?

korfez_

Üye
Ustalar s7-200 ler arası basit bir haberleşme örneği yaparak kendimi geliştirmek istiyorum. Örneğin : 1. plc de I0.0 girişi 1 olduğunda 2. plc de Q0.0 çıkışı 1 olsun, Gene 1. plc de I0.1 girişi 1 olduğunda 3. plc deki Q0.1 çıkışı 1 olsun. bu işlemi PPI protokolü veya MODBUS la nasıl yaparım? Elinde program örneği olan arkadaşlar buraya yazabilirmi?
Şimdiden teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
2 PLC yi PPI üzerinden birbirine bağlayıp NetR NetW komutlarını kullanarak yapabilirsiniz.
Benzer uygulamayı yapmıştım. 2 PLC de de 3 ve 8 nolu pinleri karşılıklı birbirine bağlamanız ( standart profibus bağlantısı ) yeterli. Mesafeniz kısa ise normal kabloyla bağlayabilirsiniz. Uzak ise RS485 yada profibus kablosuyla bağlamanızda yarar var.
Uygulama örneği işyerimdeki bilgisayarda. Bana mail adresinizi verirseniz yarın unutmazsam size gönderebilirim.

Mail adresinize basit 2 PLC programı gönderdim. Denersiniz.
PLC2 programını yükleyeceğiniz PLC nin Port-0 için PLC adresini 3 yapmalısınız.
PLC1 programını yükleyeceğiniz PLC nin Port-0 için PLC adresini 2 yapmalısınız.
Her 2 PLC yi de Port-0 portundan ( eğer 2 portlu PLC ise ) birbirine bağlamalısınız.
Her 2 PLC nin Port-0 hızı aynı olmalı.

s7 200 network komutları ıle ppı haberlesme ornegı

Ekli dosyalar

• Yeni WinRAR archive.rar
    1.3 KB · Görüntüleme: 150
arkadaşım örneklerin sadece kısayollarını eklemişsin!!!

Evet sadece kısayolları gelmiş.
Yinede güzel paylaşım tabii bende merak ettim bu konuyu.
Peki 3 PLC yi birbirine bağlamanın en ekonomik yolu nasıl olur ?

Murat bey acaba örnek programları yeniden yükleyebilir misiniz. Ernesto bey siz de herkesin görebilmesi için örnekleri yüklerseniz güzel olur.

Dosya ektedir.

Ekli dosyalar

• S7-200_Network.zip
    10.6 KB · Görüntüleme: 120
arkadaslar affedersınız hatamı duzeltım bu projelerın uygulamasını da yaptım portların 3 5 8 pinlerı karsılıklı olarak baglayıp calıstırabılırsınız ayrıca td 200 de ılave edebılırsınız cırakların sayısını artırabılırsınız usta dan hangı cıragı okuyacaksanız yada yazacaksanız onun port adresını vermelesınız(cpu 212 master slave protokolunu desteklemez onun harıcındekı cpu larla deneyebılırsınız)

Ekli dosyalar

• s7 200 haberlesme.rar
    3.2 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular