S7 1200'ü Lan üzerinden birden fazla pc ile programlama

tekosis

Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. atelyemizde bir adet s7 1200 plc ile yapılmış asansör deney seti var. bunun en verimli şekilde kullanılması adına bazı sorularım olacak bunlar;

1 - ben bu deney setinin profinet girişini switch üzerinden 5 tane bilgisayara bağlamak istiyorum.(oluşturulacak LAN'da sadece bir switch 5 pc ve bir plc olacak, internet yok.) bu sayede beş farklı bilgisayarda çalışacak öğrenciler kendi programlarını tek bir deney setinde test edebilecekler. bu şekilde bir sistem ile LAN'a bağlanan farklı bilgisayarlarla tek bir plc yi programlamak mümkün mü?

2 - mümkün ise aynı anda ağa bağlanmış birden fazla bilgisayarda tia portal v12 nin çalışması sıkıntı olur mu?

3 - elimde tia portal v12 cd si var. bu program için hangi işletim sistemini tercih etmeliyim. bilgisayarlarda şu an win7 professional yüklü sorun olur mu?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
her bilgisayara ayrı ip verip plc ye bağlanabilirsiniz. V12 win7 pro da çalışır.

teşekkür ederim umarım sorun çıkmadan çalıştırabilirim. şu an elimde tek bir program cd'si ve bir tane usb dongle var. sanırım bu durumda başka dongle lere ihtiyacım olacak. yada bu programın internetteki craklı halleri temiz çalışıyor mudur?

Slm. tecrübe etmemis olmakla bereber mantiken Cpu ya eş zamanli veya bir download sirasinda farkli bir pc bağlanmaya çalisir ise sıkıntı çika bilir. Dikkat etmek lazim.

çocukları o konuda uyarırım aynı anda bağlanmazlar cpu ya. sadece download yapacak öğrenci bağlanır ise sıkıntı olmaz inşallah. ne dersiniz?

çocukları o konuda uyarırım aynı anda bağlanmazlar cpu ya. sadece download yapacak öğrenci bağlanır ise sıkıntı olmaz inşallah. ne dersiniz?

Sadece tek bir bilgisayar Online olur ya da program yükler-çeker ise sıkıntı olmaz. Aynı anda birden fazla bilgisayar bağlanırsa sıkıntı yaşatabilir.

cevap için teşekkür ederim. yavaş yavaş sistemi oturtmaya çalışıyorum. dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum. öğrencileri tembihleyip bir anda sadece bir kişi online olacak şekilde bağlanmalarını isteyeceğim. inşallah sıkıntı olmaz. boş yere bi dünya plc'ye para gömmeyelim.

eğer okul için ise lisans ve ürünlerde çok düşük fiyatlarla alım yapabilirsiniz. ancak bunun okul için olduğu kanıtlanmalı.. okullar için bölüm müdürleri ile görüşüp destek sağlıyoruz.

1 - ben bu deney setinin profinet girişini switch üzerinden 5 tane bilgisayara bağlamak istiyorum.(oluşturulacak LAN'da sadece bir switch 5 pc ve bir plc olacak, internet yok.) bu sayede beş farklı bilgisayarda çalışacak öğrenciler kendi programlarını tek bir deney setinde test edebilecekler. bu şekilde bir sistem ile LAN'a bağlanan farklı bilgisayarlarla tek bir plc yi programlamak mümkün mü?

CPU Tipine bağlı olmakla beraber 1 PG bağlantısı garanti edilmek üzere genel olarak aynı anda 4 bağlantı sağlanabilir. Ama 1 PG bağlantısı garanti olarak çalışır. Diğerlerine Siemens garanti vermiyor.

2 - mümkün ise aynı anda ağa bağlanmış birden fazla bilgisayarda tia portal v12 nin çalışması sıkıntı olur mu?

Aldığınız lisans tipine göre TIA Portal'ı bir ya da daha fazla bilgisayara yükleyebilirsiniz.

3 - elimde tia portal v12 cd si var. bu program için hangi işletim sistemini tercih etmeliyim. bilgisayarlarda şu an win7 professional yüklü sorun olur mu?

TIA Portal V12 Windows 7 üzerine yüklenebilir. Herhangi bir problem çıkmaz.

Son düzenleme:
Selamün aleyküm arkadaşlar. atelyemizde bir adet s7 1200 plc ile yapılmış asansör deney seti var. bunun en verimli şekilde kullanılması adına bazı sorularım olacak bunlar;

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
hocam aynı sorun benim atölyemde de mevcut. İletişime gecebilirsen yardımcı olursan çok memnun olurum......

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri