bir kompresör ün elektrik tüketimi hakkında soru

Merhabalar aşağıda etiketi bulunan kompresörün elektrik tüketimi kaç KWh olur hesaplama detaylı bilgi paylaşılmasını rica ederim,
Teşekkürler.

bfd1c0dc-634f-4994-9463-cdb69d521562.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Etikette 1.1 kw yazıyor bu değer motorun milinden alınan güçtür.siz şebekeden çektiği gücü öğrenmek istiyorsunuz.

Etikette 2.3 amper yazıyor.bu şebekeden çekilen akımdır.tabi motor şebekeden aktif güç değil,aktif güç ve reaktif gücün bileşkesi olan görünür güç çeker.birimi kVA ve ya VA dır.

S=1.732xVxI dan hesaplanır.

S=1.732x400x2.3

S=1.593 kVA olarak ortaya çıkar.

Şu bilgiyi de verelim.siz tüketimi tl bazında hesaplamak isterseniz yukarıdaki hesabı kullanmazsınız.cunku fatura görünür güce göre değil,aktif güce göre hesaplanir

işte şimdi cevabımı aldım sanırım...
Herkese teşekkürler,
as.yıldırım sana 3 kere Teşekkürler.

peki siz verimlilik ve cosfi yi hiç dikkate almadınız ?

birde şunu sorayım hocam, motorun tükettiği güç için hangi yolu izlemeliyim
Teşekkürler.

Mil gücünü verime bölerseniz zaten pratik şekilde aktif gücü (elektriksel giriş gücü) bulursunuz. Diğer işlemler konuya yabancı olduğunuz için kafanızı karıştırabilir.

Saygılar....

Cosfi yi dikkate almıyorum çünkü görünür güç hesaplıyorum.sebekeden çekilen akımı baz alarak hesapladigim için verimlilik göz ardı ediliyor.

Teşekkürler, üstat bu konu öğrenmek zorunda olduğum bir konu,
görünür güç ok
aktif güç ok
reaktif güç hesaplamasını da öğrendim mi tamamdır bu iş bence.)

cosfi üzerinden yapılan hesaplama yöntemi ve sonuçlarının adı he oluyor o zaman hocam paylaşabilir mi siniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri