Bir işletmede 33Kwa Toplam tüketim...

Merhaba öncelikle herkeze selam.

Değerli ustadlar Bir işletmede Asenkron motorlar ve ampüller ev eşyaları var

asenkron motorlar ve bütün işletme toplam olarak 33kwa güç çekiyor....
Ama hiçbir zaman bu motorlar ayni anda çalıştığı olmuyor.
Biz işletmeye kompanizasyon için 40kwa bir kompanize yapmak istedik.

kompanizasyon panomuzda

70/5 akım trafosu 3 adet

Trifaze

1 kademe 0,50kva
2 kademe 1kva
3 kademe 1 kva
4 kademe 1.5 kva
5 kademe 1.5 kva
6 kademe 2.5 kva
7 kademe 2.5
8 kademe 5 kva
9 kademme 10 kva

monofaze

10 kademe 0.5kva
11 kademe 0.5kva
12 kademe 0.5kva
13 kademe 1kva
14 kademe 1kva
15 kademe 1kva

Reaktif güç kontrol rolesi EKR + ELEKTROPAN

Sormak istediğim Cos değerlerini nasil ayarlicaz yani nasil olmasi gerekli ?
bu konuda beni aydınlata bilirmisiniz ?
DSCF6455.jpgDSCF6456.jpgDSCF6457.jpgDSCF6458.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
değerli arkadaşım anladığım kadarıyla sana hazır bir pano gelmiş, onu ayarlamak istiyorsun. öncelikle şunları belirteyim; kondansatör güçleri toplamı , 1 faz ve 3 faz dağılımı yerinde, akım trafosu yerinde seçilmiş güzel bir sisteme benziyor. ancak röleyi hiç kullanmadım hatta görmedim bile. internetten incelediğim kadarıyla özellikleri yönünden güzel gibi görünüyor, ayar ve menülerle ilgili herhangi bir bilgi yok ancak kullanımı "cep telefonu benzeri 5 tuşlu kolay kullanım" denilmiş.

http://www.elektropan.com.tr/pdf/EKR24.pdf EKR+ için bir kullanım kılavuzu yok ancak verdiğim linkteki diğer cihazın kılavuzu menülere girme ,değer verme konusunda yardımcı olacaktır. kılavuzu incelediğimde 1-Cihazın çalışma şeklini belirleyen sabit değerlerin girilmesi için yukarı ok ve enter tuşlarına aynı anda basılarak Ayar Moduna geçilir.Sol üstteki sayı, menü numarası olarak kullanılır. Değişkenler girildikçe bir sonraki menüye geçilir.Ortadaki sayı ise kullanıcının uygun değeri gireceği alandır. istenen değer girilip enter tuşuna basılıp sonraki menüye geçilir.

2-101 - Akım trafosu oranı menüsünde 70/5 ayarlanır. 3- 112 - Mode : (0...4) Kondansatör gruplarının gücü-çalışma şekli girilir 4 otomatik seçilir. 4-113 - Minimum güç faktörü değeri. İndüktif Bölgedeki alt sınır değer için (Ceza sınırı : 0,990) girilmelidir.114 - Maximum güç faktörü değeri. Kapasitif bölgedeki üst sınır değer için (0,994) girilmelidir.

daha sonra menüde 131-137 arası monofaze ayarları kısmında 1-132 - Mode (0...4): otomatik seçilir. 2-133 - Minimum güç faktörü değeri.(Min. 0,988) 134 - Maximum güç faktörü değeri. (Max. : 0,993) girilmelidir.

Not: Yada baştan beri söylediğim değerlerin hepsi zaten girilmişte olabilir.

Teşekkür ederim mezomorta Pano hazir geldi evet. Yanliz benim isteklerim doğrultusunda hazirlandi.
Bende hiç kullanmadim bu reaktif güç rolesinden teşekkür ederim cevaplarin için Montaj yapmadim daha inş montajdansonra yardımlarınızı beklicem.

ceptelefonu uzak haberleşme için bir Haberlesme cihazi gerekli. cihazi almadim alsam zaten fabrikayla irtibata geçip ayarlarını yaptircam ama ben işi örenmek istiyorum. Birşeyler kapmak istiyorum

Arkadaşlar kullanma klavuzunu buldum. ekliyorum belki bir kişiye daha gerekli olabilir.Resim.jpg

Sayın omurelektronik
Kullanma klavuzunu bulup eklemişsin ama senin işine yaradığını zatnetmiyorum eğer biraz zahmet edip okusaydınız yukarıdaki dizilişin elektropan röleye göre yanlış olduğunu görecektiniz Monafaze kondansatörler ilk altı kademede olması gerekirken son kademelerde bağlanmış sanki panoda zerovar varmışta sökülüp yerine elektropan takılmış gibi olmuş.
Öncelikle monafaze kademeleri düzeltip 1-2 yi R 3-4 S 5-6 T fazına bağlaman lazım. 135 nolu set değerini 2 115 nolu set değerini 9 yapman lazım. diğerleri kullanma klavuzunu aynen uygula tamam.
Cihazın üzerinde R fazı beslemesi ile Akım trafosu ve 1-2 nolu kondansatörlerin beslemeleri aynı fazda olması gerekir. S ve T fazlarıda aynı şekilde
Cihazda monafazeleri ve trifazelerin devreye alıp çıkarmalarını farklı ayarlamanı öneririm.

ALLAH kolaylık versin ustamm benim fazla diyecek bi sozum yok ama sagolsunn dıger ustalarr gerekecek cevapları vermiş.
Merhaba öncelikle herkeze selam.

Değerli ustadlar Bir işletmede Asenkron motorlar ve ampüller ev eşyaları var

asenkron motorlar ve bütün işletme toplam olarak 33kwa güç çekiyor....
Ama hiçbir zaman bu motorlar ayni anda çalıştığı olmuyor.
Biz işletmeye kompanizasyon için 40kwa bir kompanize yapmak istedik.

kompanizasyon panomuzda

70/5 akım trafosu 3 adet

Trifaze

1 kademe 0,50kva
2 kademe 1kva
3 kademe 1 kva
4 kademe 1.5 kva
5 kademe 1.5 kva
6 kademe 2.5 kva
7 kademe 2.5
8 kademe 5 kva
9 kademme 10 kva

monofaze

10 kademe 0.5kva
11 kademe 0.5kva
12 kademe 0.5kva
13 kademe 1kva
14 kademe 1kva
15 kademe 1kva

Reaktif güç kontrol rolesi EKR + ELEKTROPAN

Sormak istediğim Cos değerlerini nasil ayarlicaz yani nasil olmasi gerekli ?
bu konuda beni aydınlata bilirmisiniz ?
Ekli dosyayı görüntüle 11466Ekli dosyayı görüntüle 11467Ekli dosyayı görüntüle 11468Ekli dosyayı görüntüle 11469

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri