Bilgisayardan Kablosuz Röle Kontrolü

DeathkLaat

Üye
Merhaba,
Ulrich Radig, mikrocontroller and more :: USB - Relaiskarte

Yukarıdakine benzer bir şey yapmak istiyorum fakat bu sistemi nasıl kablosuz sisteme çevirebilirim? Rölelerin kabloyla bilgisayara bağlı olmasını istemiyorum. Örnek devresi ya da projesi olan var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba !
Size ilk önce bir mikroişlemci lazım ve bu mikro işlemciyi kablosuz ağınıza dahil etmeniz gerekmektedir(veya RF ne kullanıyorsanız.)

Şayet etkili menziliniz 100 metreden az ise :
1- 1 adet Rasperry pi (100TL)
2- 1 adet 8GB class10 SD card (17 TL)
3- 1 adet wifi dongle *düşük TPD değerli (35 TL)
4- Cihazlarınızı adapte etmek için çevre birimleri * opto coupler * Röleler vs (30 TL)

Peki siz 182 TL harcadığınız zaman ne kazanacaksınız ?

1- Linux işletim sistemli bir sisteme sahip olursunuz(virus vs yok yani).
2- Toplamda 22 adet çıkış (isterseniz PWM olarak da olabilir)
4- Bir linux makineye kullanılan her arayüzü kullanabilirsiniz(HTTP,SSH, SFTP vs vs)
5- Kamera bağlayıp gökyüzünden geçen kuşları saydırabilirsiniz.
6- FM yayını yapabilirsiniz(ilave aygıt gerektirir)
7- Ortamdaki ısı , ışık rüzgar gibi dataları sisteminize kaydedebilirsiniz.
8- RS232/485, SPI veya UART tüm arabirimlerini bağlayabilirsiniz.(Arabirim= Başka cihazları networke dahil edebilirsiniz.)
9- Ben bunları yazıyorum da bunlar bu kadar değil aslında..

Kolay gelsin....

Edit0: Sizin amacınıza uygun olan yazılımı neyle yazacaksınız?
1-Python (imzadan anlaşılacağı üzere)
2-C#
3-Perl
4-C++
5-Java

* Ya Linux'ta porgram yazabilinen tüm dillerle yazabilirsiniz. Ama öncelikli ve yaygın olanı Python'dur.

Uyarı! Raspberry Pi bir son kullanıcı ürünü olsa da yazılım bilgisi ve Linux dağıtımları konusunda yeterli seviyede bilgisi olmayanlar için kullanımı çok zordur.

Edit 1: Bu metodla oyuncak aracınızı , tankınızı, topunuzu, tüfeğinizi kontrol edebilirsiniz.
Yazılım konusunda destansı bir şey istemiyorsanız size yardımcı olabilirim(boş vakitlerimde)
Aslında böyle bir şey toplarsanız NAS olarak(Ağa ilişkilendirilmiş Dosya sunucusu),USB belleklerin virüslerini temizleme aracı, Drop box, media center,Akıllı televizyon(XBCM),kuşlara su/yem vermek için kullanabilirsiniz.:eek:

Merhaba !
Size ilk önce bir mikroişlemci lazım ve bu mikro işlemciyi kablosuz ağınıza dahil etmeniz gerekmektedir(veya RF ne kullanıyorsanız.)

Şayet etkili menziliniz 100 metreden az ise :
1- 1 adet Rasperry pi (100TL)
2- 1 adet 8GB class10 SD card (17 TL)
3- 1 adet wifi dongle *düşük TPD değerli (35 TL)
4- Cihazlarınızı adapte etmek için çevre birimleri * opto coupler * Röleler vs (30 TL)

Peki siz 182 TL harcadığınız zaman ne kazanacaksınız ?

1- Linux işletim sistemli bir sisteme sahip olursunuz(virus vs yok yani).
2- Toplamda 22 adet çıkış (isterseniz PWM olarak da olabilir)
4- Bir linux makineye kullanılan her arayüzü kullanabilirsiniz(HTTP,SSH, SFTP vs vs)
5- Kamera bağlayıp gökyüzünden geçen kuşları saydırabilirsiniz.
6- FM yayını yapabilirsiniz(ilave aygıt gerektirir)
7- Ortamdaki ısı , ışık rüzgar gibi dataları sisteminize kaydedebilirsiniz.
8- RS232/485, SPI veya UART tüm arabirimlerini bağlayabilirsiniz.(Arabirim= Başka cihazları networke dahil edebilirsiniz.)
9- Ben bunları yazıyorum da bunlar bu kadar değil aslında..

Kolay gelsin....

Edit: Sizin amacınıza uygun olan yazılımı neyle yazacaksınız?
1-Python (imzadan anlaşılacağı üzere)
2-C#
3-Perl
4-C++
5-Java

* Ya Linux'ta porgram yazabilinen tüm dillerle yazabilirsiniz. Ama öncelikli ve yaygın olanı Python'dur.

Uyarı! Raspberry PI bir son kullanıcı ürünü olsa da yazılım bilgisi ve Linux dağıtımları konusunda yeterli seviyede bilgisi olmayanlar için kullanımı çok zordur.
Ben okumaya yoruldum ; emeğine sağlık üstad :)

Zigbee konusunu araştırmanı öneririm. Her türlü kablosuz haberleşme ihtiyacına cevap verecek donanim mevcut..

udea firmasının rf alıcı verici modülü ile sorununu çözebilirsin

GSM tabanlı sms veya gprs bağlantıları da düşünülebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri