Bilgisayar tabanlı servo motor kontrolü

muhosevo

Üye
herkese merhaba, başlıktan da anlaşılacağı üzere bilgisayar tabanlı servo motor kontrolü yapmak istiyorum fakat, bunu yaparken herhangi bir pci kart/fpga/plc vs kullanmak istemiyorum. 8 servo motoru canopen ile haberleşerek birbirinden bağımsız simultane olarak sürebilir miyim? bunu cnc makinesi yapmak için istiyorum, yoksa kesinlikle bir kontrolcüye ihtiyacım var mı ? ( ve de lütfen böyle bir şey mümkün değilse sebepleriyle açıklarsanız sevinirim.)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Evet yapabilirsin, windows pc twincat nc, cnc lisansı alman gerekir veya codesys diğer bir seçenek üstelik codesys tarafında dilersen windows yerine linux tircihi de yapman mümkün.

Evet yapabilirsin, windows pc twincat nc, cnc lisansı alman gerekir veya codesys diğer bir seçenek üstelik codesys tarafında dilersen windows yerine linux tircihi de yapman mümkün.
aslında cnc yazılımını baştan sona ben yapmak istiyorum, bunu da python kullanarak yapıcam (codesys bilmiyorum). Dolayısıyla herhangi bir lisans alıp kimseye bağlı kalmak istemiyorum. herhangi bir marka (mitsubishi, delta, panasonic vs vs ) servo takımları canopen haberleşerek sürmek istiyorum, bu noktada performans önemli olduğundan dolayı 8-10 servoyu aynı anda birbirinden bağımsız kontrol edip edemeyeceğimi bilmiyordum, siz de yapabileceğimi söylüyosunuz. Bu konuda aklıma şu geliyor, gördüğüm hemen hemen bütün cnc makineleri bir kontrolcüye bağlı yapılıyor ( genelde pci kart ya da fpga görüyorum). Mademki bu makineler doğrudan bilgisayara bağlı servolarla yapılabiliyor, neden herkes tonlarca para olan bu kartları alıyor? Yani bu konuda benim gözden kaçırdığım bir şey var mı ?

Eğer amacınız hobi ise size hak verebilirim, ancak hızlı ve sorunsuz uygulama istiyorsan eğer piyasa kullanılan profesyonel endüstriyel bir ağ kullanmak gerekecek ayrıca kullanacağın PC bunlara Master olmalı. Zamanın ve elinde ürünün var ise Raspberry Pi üzerinde codesys ile denemeni tavsiye ederim, son derece ekonomik olur ayrıca pi Ethernet portunu ister profinen dilersen Ethercat olarak yapılandıranilirsin tabii benim test etmediğim bir çok protokolü destekliyor.

Başlangıç ve test amaçlı güzel bir yöntem ancak gerçek uygulamada ne olur bilemiyorum.

Eğer amacınız hobi ise size hak verebilirim, ancak hızlı ve sorunsuz uygulama istiyorsan eğer piyasa kullanılan profesyonel endüstriyel bir ağ kullanmak gerekecek ayrıca kullanacağın PC bunlara Master olmalı. Zamanın ve elinde ürünün var ise Raspberry pi üzerinde codesys ile denemeni tavsiye ederim, son derece ekonomik olur ayrıca pi Ethernet portunu ister profinen dilersen Ethercat olarak yapılandıranilirsin tabii benim test etmediğim bir çok protokolü destekliyor.

Başlangıç ve test amaçlı güzel bir yöntem ancak gerçek uygulamada ne olur bilemiyorum.
hobi için yapmak istemiyorum, kullanacağım pc master olacak derken tam olarak neyi kastettiniz anlamadım. benim elimde 8 tane delta asda a2 servo takımı var, bunlarla eds dosyalarını kullanarak canopen üzerinden veri gönderip pozisyon kontrolü yapmak istiyorum. bu 8 tane servoyu eds dosyalarındaki parametrelere göre ayarlamak istiyorum. İvme, hız, pozisyona git gibi. servolar bunları birbirinden bağımsız ve aynı anda yapmalı. Bunları yapmak için neden bir kontrolcüye ihtiyacım var bunu çok anlamadım açıkçası. Elimde Raspberry Pi 4 var ama hiç codesys bilgim yok.

Evet mevcut şekilde eksenleri bağımsız sürebilirsiniz, canopen çalışma mantığını bilmiyorum ancak gerek profinet net olsun gerekse ethercat bunlarda birer master olur sürücüleriniz slave olarak master'a bağlanır bu şekilde daha karmaşık işlemlerin üstünden kolayca kalkabilirsiniz örneğin interpolasyon cam controlleri ve cnc kontrolleri gibi, tabii dediğiniz gibi eksenler bağımsız olunca bunlara gerek kalmaz.

Evet mevcut şekilde eksenleri bağımsız sürebilirsiniz, canopen çalışma mantığını bilmiyorum ancak gerek profinet net olsun gerekse ethercat bunlarda birer master olur sürücüleriniz slave olarak master'a bağlanır bu şekilde daha karmaşık işlemlerin üstünden kolayca kalkabilirsiniz örneğin interpolasyon cam controlleri ve cnc kontrolleri gibi, tabii dediğiniz gibi eksenler bağımsız olunca bunlara gerek kalmaz.
demek istediğinizi şimdi daha iyi anladım. Aslında birbirinden bağımsız hareket etmeyecek, ben bir motor için hız ve pozisyon bilgisi diğer motor için ise sadece pozisyon bilgisi vereceğim. 2.motor için uygun hızı kendisi belirleyecek ama benim gcode'um hep g0 ve g1 den oluştuğu için çok karmaşık bir durum olacağını düşünmüyorum.

Profesyonel ve hassas bir makina üreteceksen motion kart kullanmanızı tavsiye ederim.
iki veya 3 eksen için belki kendiniz interpolasyon yapabilirsiniz ancak 8 servo için senkronize(interpolatin)yapmak oldukca zor.
Eger amacınız düzdün bir daire çizmek degilde sadece belirli hedeflere göndermekse istediginiz kadar ekseni pc ile kontrol edebilirsiniz,Ancak motorlar arasında senkronizasyon gerekli ise dedigim gibi hazır kartlardan kullanmakta fayda var.

Profesyonel ve hassas bir makina üreteceksen motion kart kullanmanızı tavsiye ederim.
iki veya 3 eksen için belki kendiniz interpolasyon yapabilirsiniz ancak 8 servo için senkronize(interpolatin)yapmak oldukca zor.
Eger amacınız düzdün bir daire çizmek degilde sadece belirli hedeflere göndermekse istediginiz kadar ekseni pc ile kontrol edebilirsiniz,Ancak motorlar arasında senkronizasyon gerekli ise dedigim gibi hazır kartlardan kullanmakta fayda var.
Hazır kart daha basit gelebilir size hak verebilirim ancak pc'leri hafife almayın lütfen hemde günümüzdeki bilgisayar teknolojilerinde. Eğer araştırma yaparsanız bu iş için hazırlanmış bir çok yazılım paketi bulabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri