Bilgisayarın usb girişine motor taktım ve bozuldu?

dert36

Üye
Arkadaşlar laptop'umun usb girişine kabloyla motor bağladım, sanırım motor aşırı akım çekti ve artık usb portları çalışmıyor. Bilgisayar sürekli "Hub bağlantı noktasında güç yüklenmesi" diye hata veriyor. Bilgisayarı açıyorum kapıyorum, sürücüleri güncelleştiriyorum olmuyor. hatta laptopu açtım ve usb girişlerinin yer aldığı devre kartına baktım, temizledim ama olmadı. Yanma var mı diye baktım ama herhangi bir yanık izine rastlamadım.

Bilgisayara format attım, ubuntu ile bilgisayarı açtım yine de çalışmadı. Durduk yerde sürekli "USB aygıt arızalandı ve hub bağlantı noktasının limitlerini aşan güç kullanıldı. Aygıtın bağlantısını kesmelisiniz." diye hata veriyor. Usb girişleri ile kulaklık girişi küçük bir devre kartında bulunuyor. Bu devre kartıda kabloyla anakarta bağlanmış. Devre kartı bozulduysa o zaman neden kulaklık girişi çalışıyorda usb girişleri çalışmıyor? bu sorunun çözümü bilen var mı? lütfen yardım edin.

Usb girisleri yaklasik 500 ma guc verebilir. siz daha fazlasini cekmek isterseniz icerideki guc devresine zarar verme olasiliginiz yuksektir ve basiniza gelen durum bundan ibaret oldugunu dusunuyorum.

yani usb cikisiniz yanmis ( bu anakart üzerindeki ilgili noktalardan bahsediyorum kucuk soketli kart değil o kart anakartin ilgili cikislarini disariya ulastirmak icin kullanilmis )

Oncelikle sunu soyleyim usb portlarinda hicbirsey takili olmadigi halde bu arizayi aliyorsun diye dusunuyorum.Akla gelen ilk durum usb portunun yanması daha doğrusu arkadaki direnç yanmıştır.Bunu usb portundan çıkan voltajı ölçerek anlarsın.5v çıkış olmalı yoksa geçmiş olsun.5v cikis varsa yada ölçmeden de olabilir şunları da deneyin;
1)Aygıt yoneticisi》Evrensel seri veri yolu denetleyicisi yolunu izle buradan sırayla alttaki kök hub ları kapat aç.Tabi bu arada klavye yada maus usb bağlı ise devredışı kalabilir başka porta takarsın.
2)Aygıt yoneticisi》Evrensel seri veri yolu denetleyicisi yolunu izleyip buradan arızanın olduğu usb port tıkla.bu port usb kök hub olarak 4 belkide 5 başlık altındaki sekmeden biridir ve zaten durum satırında arızayı belirtiyor olması gerekir.Arizanin yaşandığı portu bulduğunda üzerine sağ tıkla ozellikler》güç 》Altta listeyi gunc. Için YENILE yazan yeri tıkla.Sonra pc yi kapat aç
3) hala aynı sorun var ise Aynı yolu izle sonra ozellikler》gelismis》hub sıfırla de altta yazar.sonra surucu》sürücü güncelleştirme de pc yi yeniden başlat.
4)Sorun devam mı ediyor. (Önce sakinler kesin sinirleneceksin çünkü :D) özellikler 》sürücü 》Altta kaldır de.Sonra gerekirse yüklersin.
5)Eskiden bu durumla ilgili;
Error
0701:USB over current on C/Port-Bus:00H Dev:1dh Fun:03h / Port:00H
Press <F1> TO RESUME ,<F2> to Setup
diye siyah ekran çıkardı.Belki yardımcı olması bakımından uyarı aldığında F2 bas bakalım ne tür ayarlar istiyecek.
6)Hala devam ediyorsa sorun yok.herkesin bir kirilma noktasi vardir.john rambonun bile.o yüzden moralini bozma.
7)Arızanın yaşandığı kök hub gel.Usb portun elektrik kaçırıyor olabilir yada kısadevre vardır.Tamamen kaldır.
8)windows guncellestirmelerini tam yapin.Bilgisayarinizin eden adresinde varsa bios ve chipset dahil tüm donanım sürücülerine ait güncelleştirmeleri kontrol edin.

Son düzenleme:
servise ver baksınlar yanmadan...

Oncelikle sunu soyleyim usb portlarinda hicbirsey takili olmadigi halde bu arizayi aliyorsun diye dusunuyorum.Akla gelen ilk durum usb portunun yanması daha doğrusu arkadaki direnç yanmıştır.Bunu usb portundan çıkan voltajı ölçerek anlarsın.5v çıkış olmalı yoksa geçmiş olsun.5v cikis varsa yada ölçmeden de olabilir şunları da deneyin;
1)Aygıt yoneticisi》Evrensel seri veri yolu denetleyicisi yolunu izle buradan sırayla alttaki kök hub ları kapat aç.Tabi bu arada klavye yada maus usb bağlı ise devredışı kalabilir başka porta takarsın.
2)Aygıt yoneticisi》Evrensel seri veri yolu denetleyicisi yolunu izleyip buradan arızanın olduğu usb port tıkla.bu port usb kök hub olarak 4 belkide 5 başlık altındaki sekmeden biridir ve zaten durum satırında arızayı belirtiyor olması gerekir.Arizanin yaşandığı portu bulduğunda üzerine sağ tıkla ozellikler》güç 》Altta listeyi gunc. Için YENILE yazan yeri tıkla.Sonra pc yi kapat aç
3) hala aynı sorun var ise Aynı yolu izle sonra ozellikler》gelismis》hub sıfırla de altta yazar.sonra surucu》sürücü güncelleştirme de pc yi yeniden başlat.
4)Sorun devam mı ediyor. (Önce sakinler kesin sinirleneceksin çünkü :D) özellikler 》sürücü 》Altta kaldır de.Sonra gerekirse yüklersin.
5)Eskiden bu durumla ilgili;
Error
0701:USB over current on C/Port-Bus:00H Dev:1dh Fun:03h / Port:00H
Press <F1> TO RESUME ,<F2> to Setup
diye siyah ekran çıkardı.Belki yardımcı olması bakımından uyarı aldığında F2 bas bakalım ne tür ayarlar istiyecek.
6)Hala devam ediyorsa sorun yok.herkesin bir kirilma noktasi vardir.john rambonun bile.o yüzden moralini bozma.
7)Arızanın yaşandığı kök hub gel.Usb portun elektrik kaçırıyor olabilir yada kısadevre vardır.Tamamen kaldır.
8)windows guncellestirmelerini tam yapin.Bilgisayarinizin eden adresinde varsa bios ve chipset dahil tüm donanım sürücülerine ait güncelleştirmeleri kontrol edin.

Ayrıntılı cevap için teşekkür ederim. Hepsini denemiştim zaten olmuyor. Ne yaparsam yapayım aynı hata ile karşılaşıyorum. Bu sorun 1-2 aydır devam ediyor. Galiba sorun donanımsal. Anladığım kadarıyla çözümü yok. Tek usb portuyla idare edeceğiz artık :)

hata uyarısı verdiyse büyük ihtimal korumaya almış olabilir biostan açıp bir kapatın usb leri tahminime göre sizinde dediğiniz gibi hata donanımsal olabilir benimde başıma ses çıkışı ile alakalı bir olay geldi jak taktım ses gitti artık çalışmıyor kendi yazılımı ile microfon ile ses çıkış yerlerini değiştirdim bozulan ses çıkışına microfon taktım çalıştı tekrar eski haline getirince sorun düzeldi sorun amfi devresi takınca olmuştu

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri