Belediyedeki Mühendisler Ne İş Yapıyor?

Bencede devlet, çalışmak isteyen azimli dinamik gençleri istihdam etmeli :)

öncelikle cavaplarınız için teşekkür ederim. Bir belediyede elektrik mühendisi olarak çalışmaya başlıyorum lakin belediyede başka elektrik mühendisi yok ve benimde hiç tecrübem yok. Proje onayı nedir? Neye göre onaylanır? Neler kontrol edilir bilmiyorum. Bunları kısaca yazabilir ya da bir link falan verebilirseniz çok memnun olurum.

alışırsın zamanla takılma o kadar bizde o yollardan geçtik. sıfır tecrübe ile başladık işe.

önce piyasa durumlarını gözden geçir. her ne kadar yönetmeliklerde ifadeler açıkça belirtilmiş olsa bile zamanla çizilen projeler belirli şartlara göre değişiklik gösterilir. bir kaç ay etkisiz davran öğrenme babında.

emo dan ilgili yönetmelikleri alabilirsin. onları inceleyebilirsin.
topraklama yönetmeliği
iç tesisat yönetmeliği
kuvvet akımlar yönetmeliği
proje hazırlama yönetmeliği
yangın yönetmeliği
imar kanunu
enerji performansı yönetmeliği
gibi.

vereceğin fikirler ortaya çıkardığın yanlışlıkların mutlaka bir dayanağı olmalı.
mühendis neden yanlıştır diye sana sorduğunda kişisel fikrinden çok yönetmelikteki ifadeye göre hareket etmelisin.
ilave olarak yapı denetim kanunu ve bununla ilgili genelgeler de önelidir.

belediyeye proje kontrol mühendisi olarak atanmışsan ya yapı denetimden dolayı. yada teknikerlerin teknik uygulama sorumluluğu alıp almayacağı konusunda yasal boşluğu doldurman için işe alınmışsındır.

kolay gelsin. sormak istediğin başka sorular olursa yardımcı olalım.

bu kadar çabuk cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Söz konusu yönetmelikleri inceleyeceğim. Yanlız bu öğrenme safhasında nasıl bir yöntem izlemeliyim? Yani direk imzalayıp geçeyim mi? Bu durumda projedeki bir usulsüzlükten vs. başımın derde girmesi mümkün mü?

usulsüzlük falan olmaz. zaten sana gelecek projeler bir ton yerden onaylanarak gelecektir. direkt imzala demiyorum. açarak inceleyebilirsin tabiki. anlamaya çalışırsın öğrenmeye çalışırsın. mimari projeye uygunluğuna bakabilirsin. belediyede önce mimari proje onaylanır sonra diğer projeler...
imar kanununa göre senin onaylayacağın proje onaylı mimari projeye uygun olmalıdır. 2 ay gibi 3 ay gibi kendi kendine yetiştirirsin. sonra gerçek anlamda proje kontrolüne başlarsın.
bunun haricinde belediyedeki makine mühendisiyle beraber asansör ruhsatlarının tanzim edilmesinden de sorumlu olursun.
proje onaylarken onaylı vaziyet planınada dikkat etmelisin. teiaş'a ait yüksek gerilim gabari alanı içerisinde yer alan parseller için mutlaka teiaştan resmi yazı istemeyi unutma. çoğu zaman mimari projeler bile bu teiaş görüşüne göre değiştiriliyor.

tamamdır, aklımdaki bir çok soru işareti kalktı. Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim.

arkadaşım ne iş yaptıkları nı merak etme gir akşama kadar otur naz la duzla 1 imza at götür 3500 tl maaşı çocuğunun dişi çıkarsa 200 tl kaynanan gülerse 50 tl çocuk altına pislerse 35 tl yakacak parası 200 tl kayın pederin dolmuştan düşerse 500 tl çocuk ilk baba dedimi 400 tl havalar ısındımı 30 tl soğudumu 10 tl hanımının saçına 1 tane ak düştümü 100 tl ortada kuyu var yandan geç dendimi 400 tl ve 3 gün izin

bankamatık meurlaı

Kardeşim o zaman sizde girin belediyeye yata yata maaş alın, yok ben böyle bişey istemiyorum diyorsanız bunları saymaktaki amaçınız ne? Saydınız pek çok şey sosyal haklardır. Normal bir işte olması gerekendir. Çocuk aile yardımı mı rahatsız ediyor sizi. Bankamatik memuru yattığı yerden parayı alırlar, bas bir imza tamam da, sanki fabrikada , şantiyede mühendislikte çığır mı açıyorduk da ben bilmiyorum. Arıza formu, malzeme siparişi, hakediş imzalamaktan çok mu farklı yaptığımız işler. Uzun mesailer, nerdeyse sıfır sosyal haklar sonuçunda olması gerekenler bile bize lüks geliyor. Ondan sonra belediyede kamuda çalışana laf at. Önce seni bu hale getirenlere laf edin, onları eleştirin.

Kardeşim o zaman sizde girin belediyeye yata yata maaş alın, yok ben böyle bişey istemiyorum diyorsanız bunları saymaktaki amaçınız ne? Saydınız pek çok şey sosyal haklardır. Normal bir işte olması gerekendir. Çocuk aile yardımı mı rahatsız ediyor sizi. Bankamatik memuru yattığı yerden parayı alırlar, bas bir imza tamam da, sanki fabrikada , şantiyede mühendislikte çığır mı açıyorduk da ben bilmiyorum. Arıza formu, malzeme siparişi, hakediş imzalamaktan çok mu farklı yaptığımız işler. Uzun mesailer, nerdeyse sıfır sosyal haklar sonuçunda olması gerekenler bile bize lüks geliyor. Ondan sonra belediyede kamuda çalışana laf at. Önce seni bu hale getirenlere laf edin, onları eleştirin.
sayın yelek87 bizim anlattıklarımız ve eleştirimiz elbetteki orada çalışan memura değil onu oraya avanta ve torpille yerleştirene ancak o şahıs torpil ve hava indirme ile yerleştirilmişse hakkını vermeli ne yazıkki hakkını vermiyor ben inanıyorumki bugünki devlet mekanizması bunada el atacaktır sırası geldiğinde ben maaş 1 gün geciktiği için hükümet ve devlete ana avrat söven 10 larca şahısı gözümle gördüm tanıyorum ve inanın bu şahıslar hiç bir iş yapmıyor hatta daireye dahi gelmiyor kpss ye girmemiş ilk okul mezunu elektriğin e sinden anlamaz ama komisyondaki ünvanı (elektrik tek.) ben bunu cumhurbaşkanlığına yazdım beni belediyeden vali yarımcısı çağırdı ve az kalsın hapse giriyordum bana cumhurbaşkanlığına yazığım maili bunalım altında idim o yüzden yazdım diye imzalı kağıt alıp davaman vazgeçtim devlet şuan bana dahi avanta para veriyor valiye itiraz ettim bana ne dedi biliyomusun çık dışarı keyfine bak uyandırma dedi evet toplum olarak yıllardır sayın yelek 87 bu hale getirildik ama en azından hakkını verelim bir vilayetin tedaş çalışanları tamamen içki kumar pavyon ve fuhuşla yaşıyor biliyomusunuz sadece günde 4 meskenin sayacını değişip 3000 tl maaşı burun kıvırarak alıyo ben diyorumki parasını alıpta iş yapmayan nankörlerin elinden allah alsın adam gibi iş yapanlara nasip etsin saygılar.aslında diğer yanlış ne biliyomusunuz bizim böyle bir doğruyu burada söylememiz hatta birazan 9 köyden kovulacağız yoksa buraya yazdığımı herkes bal gibide biliyo ama uyandırmaaaa !!!!!!!!!!!!!! DEVLET İŞİNİN %90 NI YATIŞ DIR İDDİA EDİYORUM EVET AKLIMDADA DEVLET İŞİ VAR yarası olan gocunsun

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,487
Kullanıcılar
450,462
Son üye
Harbi49

Yeni konular

Geri