Beko led tv ses var goruntu yok

Evet çıkarır. uymaz onun yerine :TAmirciden çıkma aldığın kesilmiş bir mercekli ledi oraya montalayıp odaklayıp lehimle.

biz yaptırdık tv yi elektronikçiye 200 tl sıkışmış :) ledler değişti.

Merhaba, benim de samsung led televiyonumda görüntü gitti, arıza ledlerden birinin patlamasıyla olmuş.Bende patlayan ledi çıkarıp orayı lehimledim sonra sorun düzeldi lakin böyle kullanılmasının sıkıntılı olduğunu biliyorum.Her led 3v 350ma 5 şerit var ve her şeritte 9 led var. Sormak istediğim yapmış olduğum kısa devre sadece bulunduğu şeritteki ledlere mi zarar verir yoksa tüm şeritleri etkiler mi, bir de bu ledler şerit halinde satılıyor ben tek ledi tamir etmek istiyorum onun için kendi ledi (3V-350 ma) yerine 5mm 3v 20 ma beyaz diyot lehimlersem sıkıntı çıkarır mı ?
Doğru olan arızalı ledin olduğu şeridi üzerinde yazılı koduna uygun olarak şerit halinde değişmek veya 5 şeridin tamamını değişmektir..Tek led olarak ancak aynı kodlu arızalı başka seritten sağlam ledi bularak değişim yapmakla olabilir.Bu şekilde değişimde imkan ve tecrübe gerektirir ayrıca tam sağlıklıda değildir..Anladığım doğru ise siz arızalı led yerini kısa devre ederek sorunu çözdünüz.Bu şekilde cihazı kullanacak iseniz arızalı led yerini kısa devre etmek yerine buraya doğru yönde olmak şartıyle led yerine 1N4007 diyot takarak kullanabilirsiniz.Takacağınız diyot üzerinde düşen gerilim yaklaşık led ile aynıdır.İleride tekrar led arızası olduğunda komple değişim yaparsınız.Kolay gelsin

Doğru olan arızalı ledin olduğu şeridi üzerinde yazılı koduna uygun olarak şerit halinde değişmek veya 5 şeridin tamamını değişmektir..Tek led olarak ancak aynı kodlu arızalı başka seritten sağlam ledi bularak değişim yapmakla olabilir.Bu şekilde değişimde imkan ve tecrübe gerektirir ayrıca tam sağlıklıda değildir..Anladığım doğru ise siz arızalı led yerini kısa devre ederek sorunu çözdünüz.Bu şekilde cihazı kullanacak iseniz arızalı led yerini kısa devre etmek yerine buraya doğru yönde olmak şartıyle led yerine 1N4007 diyot takarak kullanabilirsiniz.Takacağınız diyot üzerinde düşen gerilim yaklaşık led ile aynıdır.İleride tekrar led arızası olduğunda komple değişim yaparsınız.Kolay gelsin
Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bütün ledleri değiştirebilirdim lakin televizyonun panelini de sorunlu olduğu için idareten düşündüm tamiri. Esasen benim de aklımda ışık yayan led yerine direnç veya bu tarz diyotlarla diğer ledlere fazla yüklenmeden tamir yapmaktı lakin hangi diyotu kullanacağımı bilmiyordum siz söyleyene kadar :) Bu dediğiniz diyotttan aldım umarım doğru almışımdır linki şu https://tr.aliexpress.com/item/10pc...32480274160.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5634VD

Bir de bu diyotun smd olanı var onlar da aynı işlevi görür mü, ben yukardaki yuvarlak diyottan aldım bu gelince anot ucunu (+) katot ucunu şeritteki(-) kutba lehimliyeceğim aynı smd led bağlantısı gibi.
Birde şu linkteki https://tr.aliexpress.com/item/SAMS...5535-4bba-a4ec-79599e53acaf&priceBeautifyAB=0 smd ledler benim ledlerle aynı bu ledlerden alsam havyayla şeriti ısıtarak lehimlesem tavsiye edermisiniz, daha önce mum ateşiyle böyle birkaç smd lehimlemiştim :D değerli cevaplar için şimdiden teşekkürler

@vav1en
Aynı led lerden tek olarak bulabilirseniz havya ile değişim yapabilirsiniz.Değişim yaptığınız led kolay soğuması için şerit metal kısmına sıkı temas etmelidir,buna dikkat edin.Ayrıca paneli takmadan yeni ledin ışığını diğerleri ile karşılaştırın,çok parlaklık farkı resimlerde belli olabilir.1N4007 diyot kolaylıkla bulunan parçadır SMD olanıda olabilir,tercih sizindir.Ancak doğru çözümyolu önceki mesajımda belirttiğim şeklindedir.Kolay gelsin.

@vav1en
Aynı led lerden tek olarak bulabilirseniz havya ile değişim yapabilirsiniz.Değişim yaptığınız led kolay soğuması için şerit metal kısmına sıkı temas etmelidir,buna dikkat edin.Ayrıca paneli takmadan yeni ledin ışığını diğerleri ile karşılaştırın,çok parlaklık farkı resimlerde belli olabilir.1N4007 diyot kolaylıkla bulunan parçadır SMD olanıda olabilir,tercih sizindir.Ancak doğru çözümyolu önceki mesajımda belirttiğim şeklindedir.Kolay gelsin.

Hocam merhaba, arızalı ledin olduğu şeriti komple değiştirmeyi düşünüyorum ve bunun için uyduğunu düşündüğüm şerit barı internetten sipariş verdim(yurtdışından aldığım tekli set gelmediği için ) Ben yine de bunun akım ve voltajını test etmek istiyorum. Elimde 12, 16 volt adaptör, 830d multimetre var ve özetle ben bunun uyumluluğunu en kolay yoldan nasıl ölçerim. Bir başka öğrenmek istediğim ise arızalı ledi bulmak için 2 ince pille yaptığım 3 voltluk bi aparatım var. Ben ledleri yakmak için üstündeki mercekleri tek tek çıkarıp ledin anod ve katoduna dokunduruyordum haliyle mercekleri de tekrar yapıştırıyordum. Mercekleri çıkartmadan pad üzerinde artı ve eksiyi nasıl bulurum. Şu videoda eleman ledleri tek tek yakıyor ama ben yakamadımo_O

Prob uçlarıyla şeritlerin üzerindeki boyayı hafiften kazı sonra tuttur yanmazsa yer değiştir seri olduklarından hepsinin dizilim yönü aynı olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri