Arcelik 3470 crt tv goruntu yok arizasi

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalar merhaba baslikta belirttigim crt tv 72 ekran.
En bastaki arizasi hic acilmiyordu hoparlorden pit pit diye ses geliyordu.
100 uf 200V bir sismis konda sitor vardi. Degistirdim tv acildi ekran karincali olarak geldi.
Uydu aliciyi taktigimda ses var goruntu karanlik. Degisik scart kablolar denedim maalasef ayni.
Menuye bastigimda yazilar felan cikiyor
Sasesi 7SZ 190-12.

Scartta soguk lehimler vardi duzelttim ekran geldi.
Ama goruntude karincalanma var. Tam net degil

Fikri olan var mi

Değerli Hocam, karasal anten erkek fişi> dişi fişi (soketiyle) olan kablo içi bağlantı sıkıntıları veya TV'nin dişi soketindeki lan iç bağlantılarındaki pim ucundaki lehim kırılmaları, hem şasinin, hem bu sıcak ucun piminin içeriden tuner benzeri, madeni teneke kaplı dikdörtgen bir kutu içine girerken, içten olan lehim bağlantısı kırılmalarıyla kuvvetle muhtemeldir, 51 ekran CRT'de başıma 2-3 kez ve sık başıma geldiğinden bu tuner benzeri kapalı, kalaylı teneke kaplı bu kapalı kutu içinden sıcak orta ucu ve şasesini (sallanan soketi) lehimlemeyle karıncalanmaları, karlanmaları bu yolla yok edebilmiştim. TV'nin ses ve görüntüyü ayırıp görüntü işleme veya iç ara frekansla görüntü kuvvetlendirme, vb. katlarında ciddi sıkıntılar (entegrelerde, vb.) haricinde sıkıntı direk bununla ilgiliyse, yani arka TV dişi fişi giriş soketinden sallanıyorsa veya erkek karasal TV giriş fişini dıştan taktığınızda dişi soketteki bu orta pim boşta kalıp sallanan bir diş gibi sallanıyorsa karıncalanmalar bu sıkıntıdan dolayıdır.

Scarttan dolayı meydana gelen bu sıkıntılarda ise, erkek scart dişi scart yuvasına tam oturamadığında ses gelip görüntü gelmeyebilir, ancak biraz elinizle oynadığınızda görüntü gelip hemen düzeliyorsa arkadaki SCART arayüzünden olan bu iç teması sıkıntılıdır, erkek scart, dişi scarta tam sıkı geçmiyor veya tam oturamayıp harici görüntüden sorumlu video bağlantılı SCART iç piminden TV'nin bu SCART girişine video sinyali bu yüzden giremiyordur. Yani genelde SCART içinden olan kötü temas sıkıntılarıyla bu durum ilgili olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Scartla alakali bolumu hallettim. Rca dan goruntu aldigimda problem daha belirgin. Fotolar da yakaladim.

Ekli dosyalar

• 20200725_134050.jpg
    20200725_134050.jpg
    635.3 KB · Görüntüleme: 14
  • 20200725_134048.jpg
    20200725_134048.jpg
    468.7 KB · Görüntüleme: 14
  • 20200725_134046.jpg
    20200725_134046.jpg
    432.2 KB · Görüntüleme: 14
  • 20200725_134044.jpg
    20200725_134044.jpg
    570.8 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba. Bastan sona soguk catlak lehim taramasi yaptim. Suphelendigim yerlere yol attim. Su anda goruntu cok iyi.
Yalniz yazilar tasiyor ve ekrana sigmiyor.(dizi isimleri mesela.)
Bu sorun onceden de vardi sonradan olmadi

Ekli dosyalar

• IMG-20200726-WA0000.jpeg
    IMG-20200726-WA0000.jpeg
    482.1 KB · Görüntüleme: 11
https://resimyukle.link/i/RDvvz

Merhaba. Sonuçta ekrandaki en son görüntüsü gayet güzel olmuş, görüntüde, önceki resimlerdeki bazı dalgalanmalar tümüyle giderilmiş, elinize sağlık. Bu yazının ekrandan taşması, bu görüntünün ekrandaki özel (ince) ayarlarıyla ilgili olarak anakartaki trimpot ayarlarıyla ilgilidir. Ancak bu ayarları kanallarda dizler, haberler, vb. varken değil, AV'den (SCART) veya HDMI'dan üst linkteki gibi pattern test resmi ekrana yansıtılmışken yapabilmek, bu ayarların daha ideal ve aslına uygun şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Alt yazıları Türkçe çevirileri şeklinde sürekli okumuyorsanız bu durum çok fazla sorun teşkil etmeyecektir şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Servis menuye girmek icin kumandanin entegrenin 2 ucunu kisa devre etmek gerekiyormus ilginc gercekten. Orjinal kumanda olmasi da sartmis
Baska yolu yok mu bunun

Son düzenleme:
22.mesajda ne diyor ki? Bir sey goremedim
22-07-2009, 17:18
Konu: Arçelik servis menüsüne giriş şifresi

Arçelik Beko 70 ekran TV de resim tam oturmıyor ise 14.1 şaselere 909 pilot el kumandasının contras eksi basılır daha sonra 14.1 kumandanın yukarı aşağı tuşuyla istenilen menü ayarı yapılır en son yine 909 pilt kumandanın kontras tuşundan çıkılır.
pilot marka 909 model yan sanayi kumandadan bahsediyor benim anladığım.

Aslinda goruntu rahatsiz edici degil. Trimpotu sonuna kadar kistim goruntu eskisine gore daha iyi. Her ne kadar tam yazilar oturmasa da eskisine gore daha iyi.
Alt yazilarda da bir problem yok.
Kumandanin pilot marka mi ne oldugunu bilmiyorum.
Bence bu tamirati burada bitirelim. 3 gunluk ugras sonunda 72 ekran tuplu tv yi yapmayi basardik siz degerli ustalarimiz sayesinde.
Yapamasaydim gercekten cok uzulurdum

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri