Beko Buzdolabı kompresörü devamlı çalışıyor

ogulten

Üye
Beko B9426NM Buzdolabı kompresörü devamlı çalışıyor.Alt-Üst soğutmada herhangi bir sorun yok.Isı ayar düğmesini söktüm,potansiyometreden başka bişey yok.Dolabın alt tarafında şu sensörden var : https://www.servismarketi.com/urun/...sensor-kiti-4394720285-orjinal-alt-bolme/2045

Sorun bu sensörden olabilir mi?

Elektronik kart,ısı ayar potu,ntc hepsi sağlam.Dolap hiç dinlenme moduna girmedi.

Saatte ortalama 125w harcıyor.Günlük 2.7-3 kw elektrik yakmakta

"Elektronik kart,ısı ayar potu,ntc hepsi sağlam. " nasıl anladınız sağlamlığını?

bunlar sağlam ve de soğutma yerinde ise gövdenin içinde bulunan sensör arızalı.

o iş sizi aşar .nokta atılı yapılıp gövde belli ölçülerde kesilip sensör köpük içinde bulunup güzelce değiştirilip yalıtımının yapılması lazım.

Ayar potunu ölçtüm,sağlam.Ntc görevini yapıyor.Elektronik kart yeni.

Ekovat motorun üstündeki su biriktirme kabı motora deyim yerindeyse yapışmış.motora bağlı olan elektrik bağlantılı beyaz kutu nedir ?

Ekli dosyalar

• IMG_20180908_180519.jpg
    IMG_20180908_180519.jpg
    244.8 KB · Görüntüleme: 49
Ekovat motorun üstündeki su biriktirme kabı motora deyim yerindeyse yapışmış.motora bağlı olan elektrik bağlantılı beyaz kutu nedir ?
bunun içinde termik olur motora yardımcı sargı ana sargıya geçsin diye bir röle benzeri parça olur.ama dediğiniz arıza neden olur bilmiyorum.kolay gelsin.

Ayar potunu ölçtüm,sağlam.Ntc görevini yapıyor.Elektronik kart yeni.
NTC yi ohmmetre ile ölçtünüz mü NTC nin değeri nedir?
oda sıcaklığında ölçülen NTC sağlam gibi görünse de yük altında saçmalayabilir.
su kabının yapışık olması sorun değil tam buharlaşma için yapışık olması gerekiyor.

Yeni ntc almıştım.İkisini eşit şartlarda deneyince benzer sonuçlar verdi.

Dolabın ayarını en soğuğa getirip 12 saat kadar bekledim.Sonra kademe kademe sıcaklığı düşürdüm.Sorun az buçuk düzeldi gibi.Ara ara termostada giriyor.Fotoğrafta solda eski çektiği enerji,sağda ki de şimdiki çektiği enerji.

Eski : 6:30 saatte 800 W
Yeni : 10:30 saatte 833 W

Ekli dosyalar

• IMG_20180906_220933.jpg
    IMG_20180906_220933.jpg
    397 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Yeni ntc almıştım.İkisini eşit şartlarda deneyince benzer sonuçlar verdi.

Dolabın ayarını en soğuğa getirip 12 saat kadar bekledim.Sonra kademe kademe sıcaklığı düşürdüm.Sorun az buçuk düzeldi gibi.Ara ara termostada giriyor.Fotoğrafta solda eski çektiği enerji,sağda ki de şimdiki çektiği enerji.

Eski : 6:30 saatte 800 W
Yeni : 10:30 saatte 833 W
anladığım kadarıyla arızadan dolayı kart ntc vb değiştirdiniz,
sonra dolabı çalıştırdınız,
bundan sonra dolap non-stop çalışmaya başladı doğru mudur?
eğer böyleyse 1-2 gün termostat yapmadan sürekli çalışması normal,

eğer su an termostat yapıyorsa, wattmetrede de öyle görünüyor,
130 dan 5 watta düşmüş
yani kompresör çalışırken anlık tüketim 130 w. termostat yapınca anlık tüketim 5 w.

sorun görünmüyor.

selamlar bır sey sormak ıstemıstım

buzdolabı kartında role değişimi yapılırken bırı acık diğerinin

kapalı olması gerekırmı ohmetre kullanırak bır tanesinden bıp dıye ses alınması gerekıyor mu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri