Batarya Yüzde Kontrol Devresi

orcdnz

Üye
Arkadaşlar 12v batarya %60 üstünde 1 %60-%40 arası 1 %20 altında 1 led yakan devre yapmak istiyorum(Her durum için sadece 1 led yanacak).Benzer bir devre yaptım ama 60 üstünde 3 led 40-60 arası 2 20 altında 1 yanıyor.İstediğim gibi nasıl yapabilirim? Kendi yaptığım devre aşağıda.
dsa.JPG

Komparatorların (741 ler) ya belli gerilim aralığında çalışacak, ya da bir üst komparator çalıştığında alttakini disable edecek.
LM3914 entegresi ile dot mode kullanarak istediğin sonucu elde edebilirsin.

Komparatorların (741 ler) ya belli gerilim aralığında çalışacak, ya da bir üst komparator çalıştığında alttakini disable edecek.
LM3914 entegresi ile dot mode kullanarak istediğin sonucu elde edebilirsin.
Maalesef lm741den başka bir entegre kullanamıyoruz.Bu durumda nasıl olmalı?

Maalesef lm741den başka bir entegre kullanamıyoruz.Bu durumda nasıl olmalı?
Her bir komparatorun referanslarını ayrı ayrı yapmalısın. 741 lerin (-) uçları.
Her bir referans değerini eviren girişe (+uç) eşdeğer yaparsan...
Bir sonraki 741 in çıkışını uygun bir değerdeki direnç ile bir attaki 741 in evirmeyen ucuna (-) verirsen, üstteki 741 iletime geçince alttaki 741 i off edecektir.

Her bir komparatorun referanslarını ayrı ayrı yapmalısın. 741 lerin (-) uçları.
Her bir referans değerini eviren girişe (+uç) eşdeğer yaparsan...
Bir sonraki 741 in çıkışını uygun bir değerdeki direnç ile bir attaki 741 in evirmeyen ucuna (-) verirsen, üstteki 741 iletime geçince alttaki 741 i off edecektir.
Hocam maalesef anlayamadım söylemek istediğinizi müsait bir zamanınızda en azından topolojik olarak temsili bir şema çıkarabilirseniz değerler olmadan çok makbule gecer.

Şöyle.
dsa.JPG

R5 ve R6 dirençlerinden oluşturulmuş referans her bir opamp için ayrı ayrı yapılacak ve her bir opampın V referans değeri ayrı ayrı ayarlanacak.
Resimdeki örneğe göre U2 çıkışı artı olunca (çalışınca) artı gerilim alttaki opampın referans gerilimini daha pozitif yapacak. Bu durumda alttaki opamp iletimden kesilecektir.
Aynı şekilde U1 ile U2 arasına da direnç konulacaktır.
Dirençlerin değerini kendin hesaplayabilmelisin.

window comparator diye arama yapın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri