Basit Dinamo Yapımı

icantfaint

Üye
Arkadaşlar öncelikle bu sitede yeniyim ve lise 3 öğrencisiyim. Hocamız bizden basit bir dinamo yapmamızı istedi. Bana acil bir örnek dinamo lazım ve basit olması lazım. Bu dinamoda büyük mıknatısları nerden temin edebilirim veya büyük bir mıknatıs için hangi malzemenin içini sökmem gerekir ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar öncelikle bu sitede yeniyim ve lise 3 öğrencisiyim. Hocamız bizden basit bir dinamo yapmamızı istedi. Bana acil bir örnek dinamo lazım ve basit olması lazım. Bu dinamoda büyük mıknatısları nerden temin edebilirim veya büyük bir mıknatıs için hangi malzemenin içini sökmem gerekir ?

sorundaki son şıkkı cevağlıyayım.bilgisayar da kullanılan HDD(eski çalışmayan)onu sök içindeki mıknatıs çok güçlü olup işini görür

sorundaki son şıkkı cevağlıyayım.bilgisayar da kullanılan HDD(eski çalışmayan)onu sök içindeki mıknatıs çok güçlü olup işini görür
HDD deki mıknatısları biliyorum da onların çapı biraz küçük değil mi yada senin bildiğin şekil dinamoda kullanılabilirse senin bildiğin dinamo yapımını anlatabilirmisn?

HDD deki mıknatısları biliyorum da onların çapı biraz küçük değil mi yada senin bildiğin şekil dinamoda kullanılabilirse senin bildiğin dinamo yapımını anlatabilirmisn?

dinamonun tamamını senin yapman gerekiyorsa tornacı demirci kaynakçıyla işin olacak demektir.daha kolay olmasını istiyorsna teyp,araba süpürgelerinde,bisiklet dinamosu,gibi aparata kasnak ve kayış düzeneği yapabilir notunu alırsın.

aslında tübitak kendimiz yapalım projesinde sallamalı led fener vardı orada yapılmış bir dinamo oldukça basit ancak oradaki akımı doğrultmak gerekiyor bildiğim kadarıyla dinamolar direkt olarak DC üretir. Ancak sallamalı fenerde AC akım alınıyor sanki bir çeşit alternatör gibi. Aksi halde senin yapacağın şey mıknatıslı basit bir DC motordur. Ancak kendi imkanlarınla yapacağın DC motor ne kadar akım üretir bilemiyorum.

Arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim...
Teknoloji Tasarım Dersinde bir proje için sizin düşüncelerinizi sormalıyım...
Projem ısı yalıtımlı ev ve ben evin her yerini yalıttım ama bir rüzgar jeneratörü yapmalıyım ama öğretmenim projeye görsellik katmamızı istediği için ben şey düşündüm...Rüzgar jenaretörü döndüğünde bir ampul yanmaya başlayacak...
Bu yapılabilirmi?YAPILIRSA NASIL YAPILIR? şimdiden saolun...
(boyutları çok büyük olmamalı)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri