Banyo şofbeni arıza

Fahri beyin belirttiği gibi bu lamba elektrik- anahtarın konumuna göre olmaması gerekse de - var demek ; göz lambalarının birer uçları ortak nötr de ; diğer uçları da anahtar döndürüldüğünde faz geldiğini gösteriyor . Bu noktada eline avometre alan - elektrikçi olmayan - herkesin çözemeyeceği bir sorun var ki buradan ne olduğunu tespit afaki olur . Elektrikçi çağırın....

Son düzenleme:
Arkadaşım bir şalterin kapalı olması demek enerji çıkışı olmaması demek senin ya şalterin arızalı olabilir şalter platinleri kömürleşip kısa devre olmuş olabilir sonuçta bu göz lambası 2 kablosu var faz ve nötr gelir bu şohbenlerde su basınç siwici,termostat, rezistans var bulunmayacak bir şey değil kendini emniyete al anlamıyorsan elektirikçi çağırsan iyi olur kolay gelsin.

Şalteri kapatınca sönüyor ışığı

Kardeş bu sinyal lamba cihaza elektrik geldiğini gösterir. Kademe anahtarıyla alakası yok. Sigortayı açtınmı enerji geliyor anlamında. Tamam mı?
Aynı zamanda cihaz 1.kademede 1. ışık, 2. kademede 2.ışık, 3. kademede her ikisi yanar. Tabi tazyikli su gelip siviç kontaklarını kapatması şartıyla...

Son düzenleme:
Benim sorum resimdeki gibi kapalı olduğu halde zayıf ışik yanması..ama cihazı çalıştirıp kapatıncada ışık sönüyor

Şalter kapalıyken sönüyor mu? Sönüyorsa sorun yok. Şalter açıkken yanması normal. Kademe anahtarıyla alakası yok.

Üşenmedim gittim kalktım evimdeki şofbende baktım ; 0 konumunda hiç bir lamba yanmıyor ; 1 ve 2 konumlarında su açılıp sviçler devreye girmezse kademe lambaları yanmıyor ; sadece en tepedeki devrede olduğunu gösteren lamba yanıyor ; bir anormallik olduğu aşikar.

Geçenlerde Sem ve Lider marka şofben kurdum. 3 adet sinyal lambası var. 1 tanesi enerjinin geldiğini gösteren yani şebekenin nötr hattı ve de kademe anahtarı faz girişinden alınır. Bu sinyal lambası modele göre üstte veya yanda olabilir.
Diğer 2 tane sinyal lambasının biri 1. rezistans devreye girdiğinde diğeri 2. rezistans devreye girdiğinde 3. kademe de ise 2 rezistans devreye girip her iki sinyal lambası da yanar.

@İşçi Mühendis şofbenin markasını veya google aratıp buraya ekler misiniz? Eğer 3 adet sinyal lambası varsa 1 tanesi hiç yanmıyorsa bu lamba patlamış veya seri bağlanan direnç yanmış olabilir. İlla ki olabilir demiyorum marka modele değişebilir olmayadabilir.

Geçenlerde Sem ve Lider marka şofben kurdum. 3 adet sinyal lambası var. 1 tanesi enerjinin geldiğini gösteren yani şebekenin nötr hattı ve de kademe anahtarı faz girişinden alınır. Bu sinyal lambası modele göre üstte veya yanda olabilir.
Diğer 2 tane sinyal lambasının biri 1. rezistans devreye girdiğinde diğeri 2. rezistans devreye girdiğinde 3. kademe de ise 2 rezistans devreye girip her iki sinyal lambası da yanar.

@İşçi Mühendis şofbenin markasını veya google aratıp buraya ekler misiniz? Eğer 3 adet sinyal lambası varsa 1 tanesi hiç yanmıyorsa bu lamba patlamış veya seri bağlanan direnç yanmış olabilir. İlla ki olabilir demiyorum marka modele değişebilir olmayadabilir.
Liderin şofbenini alıp içini açınca malzeme kalitesizliğini görünce direk iade ettim ; yerine baymak aldım . Lambanın bir tanesi 0 konumundan diğer konumlara alındığında kademeden bağımsız olarak yanmaya devam ediyor ama 0 konumuna alındığında sönüyor . Diğer 1 ve 2 lambaları su açılıp kademeler devreye girdiğinde yanıyor ; belki diğer markalarda farklı olabilir .

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri