Bahçe duvarı için hareket sensörü yardım.

Ahmedgn571

Üye
SONRADAN EKLEMEDİR
DEĞERLİ USTALARIM istediğim yardım bazı ustalarda yanlış izlenimlere sebep olmuş bende hata yapmışım sağolsun uyardılar. İStediğim güvenlik önlemi pek yasal olmayabilirmiş. O yüzden polise ve aile sağlık bakanlığına danışmak ta gerekiyormuş. Bu kouyu onlarada danışacağım.SİSTEMDE İSTEDİKLERİM BİRAZ İLERİ SEVİYE BİR İSTEK OLMUŞ TABİ NORMAL BİR KİŞİ BUNU BELKİ TAHMİN EDEMEZ AMA BEN 7 SENE YAKLAŞIK OTOMASYON VE ELEKTRİK KUMANDA PANOLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞTIM 2013 YADA 2014 TE MESLEĞİ BIRAKTIM KURAN KURSUNDA ÇALIŞMAYA BAŞLADIM. AMA ESKİ USTALIĞIM PEK KALMADI. KONROL KALEMİNİDE ORADAN BİLİYORUM ZATEN. BU FORUMDAN ÇOK ŞEYLER ÖĞRENDİM.
ESKİ BİR MESLEKTAŞINIZ HEM ÜNİVERSİTE HEMDE KURAN KURSUNDA OKUMUŞ BİRİ OLARAK YARDIM İSTEMEK İSTEDİM. ÇÜNKÜ SONUÇTA CAN VE EMANET PARA GELİYOR. ÇOK HASSAS OLDUĞUMDAN BÖYLE BİR SİSTEM DÜŞÜNDÜM BAŞKA BİR GİZLİ FALAN AMACIM YOK LÜTFEN YANLIŞ ANLAMAYINIZ.
------------------
BELİRTTİĞİM SİSTEM, KONUNUN İLK HALİ AŞAĞIDA YAZMAKTADIR.

Değerli ustalar. Bizim 12 dönüm üzerine kurulu bir yardım ve Ücretsiz Kuranı Kerim kursu veren bir derneğimiz var. Duvar üstleri tel ve tel örgülerle örülü fakat buna rağmen hırsızlar duvardan atlayabiliyor. İçeride ailelerinin izni ile okuyan yatılı kalan çocuklarda var bazıları her önlemimize rağmen kaçıyor. Sonra aileleri ile doğal olarak sorun çıkıyor. Allahu Teala korusun çocuk kaçarken yada kaçtıkan sonra yolda başına bir iş gelse çok büyük vebal var.
Sizden isteğim. içeriden dışarıya dışarıdan içeriye geçmeye çalışan olduğunda güvenliğe haber verecek bir sistem önerisi veya sensör önerisi istiyorum. İsteklerim aşağıda yazıyor yada daha iyi bir sistem tavsiyesi olan varsa malzemeleriyle beraber yazabilirse çok sevinirim
İsteğim
1- Hem içeriden hem dışarıdan duvar üstünden atlamaya çalışan yada tel örgüleri kesip yada duvarı delip içeri yada dışarı geçmeye çalışan olursa daha geçemeden güvenliğe uyarı gitmesi.(belki saçma gelecek ama olur da hırsız duvar altından yeri kazıp geçmeye çalışsa bile haber vermeli.)
2- geçmeye çalışan olduğunda hangi duvarda problem olduğunu güvenliğe bildirmesi
3-Sesli uyarı olmalı. Mesela"Lütfen duvarda geçmeye çalışmayın aksi takdirde polis aranacaktır"(yada buna benzer bir şey) demesi hala buna teşebbüs ederse hem o duvarda hem güvenlikte alarm çalması
4-kuş böcek kedi gibi küçük canlıları algılamıyacak. 10 yaşından büyük insanları yada canlıları algılayabilecek.
5- duvarın dışındaki yoldan yada duvarın içinde duvar dibinde gezen olduğunda çalışmıyacak sadece içeri geçmeye çalışan olduğunda daha o geçmeden sistem çalışacak. Hatta duvara tırmanmaya yeltendiği anda sistem çalışmalı.
6-bir duvarımız yaklaşık 100 metre 2 duvarımız yaklaşık 150 metre dördüncü duvarımızda yaklaşık 50 mete uzunluğunda. Bu mesafeye uygun hareket sensörü olması lazım.(sensör ışıksız sadece güvenliğe haber vermek için kullanılacak)
7- hangi duvarda sorun varsa orada projektör yanacak.
8-diyelim gece içeride kalan 100 kişi var oldu da biri sistemi atlattı bahçeye geçti kaçak giren kişiyi bahçede tespit edecek ve 100 kişiden fazla insan olduğunda güvenliğe uyarı verecek. aynı şekilde içeriden biri dışarı çıktığında sayı 99 düştüğünde yine güvenliğe haber verecek. dışarıdan biri geldiğinde güvenlik içeride kalan sayısı 100 ise 101 olarak sisteme bildirecek. yada dışarı izin ile biri çıktığında güvenlik sistemdeki sayıyı 99 olarak değiştirebilecek. sayı bildirme sistemini güvenlik istediği zaman kapayıp açacak.
9. iç tarafta ve dış tarafta bazı yerlerde duvara yakın büyük ağaçlar var bu ağaçlar rüzgarda falan hareket ettiğinde sistem çalışmaması lazım.
10. Çocuklar sistemi fark ettiğinde çalıştırmak için taş gibi demir gibi tahta gibi maddeler muhakkak atacaktır. Böyle durumlarda da çalışmaması lazım.
11. Yağmur, kar gibi hava şartlarına dayanmalı
12. duvar da monte olan cihazları hırsız çalamamalı, etkisiz hale getirememeli. (Jeneratörümüz var)
13. SİSTEM PLC YE GEREK DUYMADAN KURMAMIZ LAZIM.
14. PLC İLE DAHA UCUZ OLACAKSA TAVSİYE VEREBİLİRSİNİZ.
ŞU AN AKLIMA GELEN BUNLAR
NOT: LÜTFEN SAÇMA SAPAN ALAYCI YORUMLARLA KONUYU DOLDURMAYINIZ.
Evet değerli ustalar istediğim bunlar. Daha üstüne duvar için koruma amaçlı fikri olan varsa yazabilir
1- Lütfen her maddeyi bilmeseniz de öneriniz olan maddelerin başına numarasını yazıp tavsiye verebilirsiniz.
2- böyle bir sistem için hangi marka ve ne tür cihazlar almamız lazım önerilerinizi yukarıdaki maddelere göre yazabilirsiniz.
3- sistem bağlantılarını biz yaparsak kaça mal olur başkasına yaptırırsak kaça mal olur yazarsanız çok sevinirim.
4- KISACASI BU SİSTEM İÇİN AKLINIZA GELEN MALZEMELERİ YANINDA NE İŞE YARADIĞINI SÖYLEYEREK YAZARSANIZ DAHA İYİ OLUR.

SAYGILAR DİLİYORUM ALLAHU TEALA YARDIMCINIZ OLSUN HER İŞİNİZDE.

Son düzenleme:
Yazınızı okuyunca aklıma ilk gelen kamera sistemi oldu. madem guvenlik personeli var. belirli noktalara kamera montaji yapilarak hareketli cisim algiladiginda uyari sistemini devreye sokacak ve guvenlik personelinede haber verecektir. basit bir çözüm. uzman bir kamera sistemcisi arkadas daha detayli çözüm sunabilir

Duvar, çit üzlırlı mesafelerde karsılıklı monte aa
lazer türü sensörler, dırek guvenlık odasına bölge bilgisi gönderilir. Kamera tesisatıda varsa, alarm bilgisinin geldiği bölge tesbit edilir.

Duvarla bina arasına dairesel bir çit daha çekilip arasına köpek konulabilir. Köpeklerin ağzına ısırmasını önlemek için ağızlık da lazım.
Yinede çocukların kurstan kaçmasını engellemek için çocuklar için sosyal aktiviteler hazırlamak daha güzel olur.

Baştan söyleyeyim yazdıklarım hiç hoşunuza gitmeyecek....

Bu isterler kurs yada dernek için değil ,bildiğimiz kapalı cezaevi için düzenlenmiş.Hemde tam teşekküllü yüksek koruma dereceli ceza evi için....

Nasıl ve ne mantıkla öğrenci yetiştirdiğinizi bilmiyorum ama bu kadar sıkı güvenlik önlemi "öğrenci dışarı kaçacak diye veya hırsız girecek diye (Kuran kursundan girip ne çalacaksa?) koyulamaz.Bu kadar yüksek güvenlik gizli kapaklı iş çeviren yerlerin uyguladığı sistemdir ve sizin isterleriniz akla ilk bunu getiriyor.

Çocuklar için güvenlikli bir cezaevi oluşturacağınıza çocukların dışarı kaçmak istemeyecekleri ,bulunmaktan zevk alacakları bir ortam oluşturun yoksa bu kafa ile kaçmak isteyen çocuklardan bir ikisi o önlemler yüzünden zarar görüp ölebilir bile.

Çocuk doğasında bir işe girerken sonunu düşünmemek vardır.Hoşuna gitmeyen ortamdan kaçmak istemesi yada arada bir yaramazlık yapmak istemesi gayet doğal ve bunu zorlayacaktır çocuklar.Sağa sola dikenli tel çekeceğinize çocukların yönetim psikolojisine eğilin biraz.Hiç aklınıza geliyor mu Kuran kursun'da cezaevi şartlarını yaşattığınız çocukların ileride nasıl bir bakış açısına sahip olacakları? Elli yaşına merdiven dayamış biri olarak çocukken yazın kuran öğreneceğiz diye Camide yapılan muamaleyi unutmadım ben ve sizin yetiştirdiğiniz Çocukların bu tür bir hapis hayatını unutacağını zan etmiyorum.Ömür boyu İslam dinini katı,aşırı disiplinli,köle muamelesinin normal olduğu,birilerinin (bu ilerde şeyhi,hocası v.s olacak) dediğiniz dışına çıkacak kadar akıl yürütmekten muaf yetişecekler.Sonrada bu insanlar örnek olup İslam dinini sağa sola anlatacaklar öylemi?

Ayrıca siz bile isterlerinizin abesliğinin farkındasınız ki "saçma sapan yorum yapmayın" diye baştan tedbir almak istemişsiniz.Oturup biraz düşünün bence "biz ne yapıyoruz" diye..Ne yetiştiriyoruz, nasıl yetiştiriyoruz diye.Bu kadar güvenliğe para harcayacağınıza bir iki tane pedagog yada çocuk eğitiminde uzman kişi istihdam edin.Hem çocuklar adam gibi eğitim alsın hemde siz cezaevi gibi bir Kuran kursu inşa etmekten kurtulun...

Ha biz bildiğimizi okuruz derseniz araziye mayın döşeyin isterseniz daha etkin olur.Hatta bir iki çocuk havaya uçarken diğerleri falan seyrederse daha caydırıcı olur.....

Baştan söyleyeyim yazdıklarım hiç hoşunuza gitmeyecek....

Bu isterler kurs yada dernek için değil ,bildiğimiz kapalı cezaevi için düzenlenmiş.Hemde tam teşekküllü yüksek koruma dereceli ceza evi için....

Nasıl ve ne mantıkla öğrenci yetiştirdiğinizi bilmiyorum ama bu kadar sıkı güvenlik önlemi "öğrenci dışarı kaçacak diye veya hırsız girecek diye (Kuran kursundan girip ne çalacaksa?) koyulamaz.Bu kadar yüksek güvenlik gizli kapaklı iş çeviren yerlerin uyguladığı sistemdir ve sizin isterleriniz akla ilk bunu getiriyor.

Çocuklar için güvenlikli bir cezaevi oluşturacağınıza çocukların dışarı kaçmak istemeyecekleri ,bulunmaktan zevk alacakları bir ortam oluşturun yoksa bu kafa ile kaçmak isteyen çocuklardan bir ikisi o önlemler yüzünden zarar görüp ölebilir bile.

Çocuk doğasında bir işe girerken sonunu düşünmemek vardır.Hoşuna gitmeyen ortamdan kaçmak istemesi yada arada bir yaramazlık yapmak istemesi gayet doğal ve bunu zorlayacaktır çocuklar.Sağa sola dikenli tel çekeceğinize çocukların yönetim psikolojisine eğilin biraz.Hiç aklınıza geliyor mu Kuran kursun'da cezaevi şartlarını yaşattığınız çocukların ileride nasıl bir bakış açısına sahip olacakları? Elli yaşına merdiven dayamış biri olarak çocukken yazın kuran öğreneceğiz diye Camide yapılan muamaleyi unutmadım ben ve sizin yetiştirdiğiniz Çocukların bu tür bir hapis hayatını unutacağını zan etmiyorum.Ömür boyu İslam dinini katı,aşırı disiplinli,köle muamelesinin normal olduğu,birilerinin (bu ilerde şeyhi,hocası v.s olacak) dediğiniz dışına çıkacak kadar akıl yürütmekten muaf yetişecekler.Sonrada bu insanlar örnek olup İslam dinini sağa sola anlatacaklar öylemi?

Ayrıca siz bile isterlerinizin abesliğinin farkındasınız ki "saçma sapan yorum yapmayın" diye baştan tedbir almak istemişsiniz.Oturup biraz düşünün bence "biz ne yapıyoruz" diye..Ne yetiştiriyoruz, nasıl yetiştiriyoruz diye.Bu kadar güvenliğe para harcayacağınıza bir iki tane pedagog yada çocuk eğitiminde uzman kişi istihdam edin.Hem çocuklar adam gibi eğitim alsın hemde siz cezaevi gibi bir Kuran kursu inşa etmekten kurtulun...

Ha biz bildiğimizi okuruz derseniz araziye mayın döşeyin isterseniz daha etkin olur.Hatta bir iki çocuk havaya uçarken diğerleri falan seyrederse daha caydırıcı olur.....
UStam ne alakası var hemen haksız yere yarıgıyı verdin hakkımızda gizli saklı iş çevirmekle ne alakası var. Yazımda da söyledim. Çocuk kaçıtığında dışarıda bir iş gelse başına bunun vebali bize kalır. zaten kaçacak çocuk okumak istemiyor ama ailesi okumasını dinini öğrenmesini sitiyor bizede ısrar ediyor. Bizde ailesi istiyor diye mecbur kırmamak için alıyoruz. Yada hırsız gelse bahçeye girse talebenin biriyle karşılaşsa ona zarar verse ne olacak. Gizli iş yapsak güvenliğimiz özel bir firma gizli iş yapsak kendi adamlarımızdan bulup koyardık. Kameralar var ama kamera olmasına rağmen güvenliğin işi oluyor yada bir hava almaya çıkıyor adam o sırada görmediği oluyor. Adamlar 12 saat çalışıyor durmadan kameraya bakamazki. İllaki bir işi çıkıyor , hela ihtiyacı var bir sürü bunun gibi sebepler var. Gözden kaçırıyorlar.
Hırsız niye girecekki diyorsun. stam burası ücretsiz eğitim veren bir kurs. sonuçta bağışlarla dönüyor. talebelerin yemesi içmesi ısınması kışın serinletilmesi çalışanların parası geliyor toplanıyor. Geçen sene hırsız girmiş kameradan görmemiş güvenlik. Ramazan ayında toplanan bağışın bir kısmını çalmış. Adamlarda ne vicdan kamlmış ne Allahu Teala korkusu. Bizim burada savaş sebebiyle ailesini kaybedenyetim talebelerde var. Bu paralar onların eğitimi ve çalışan lar için gidiyor. Hiç bir yerden gelirimiz yok.10 seneden fazla eğitim veren bir derneğiz sadece bir kere hırsızlık oldu ama bundan sonra olmaması için gayret ediyoruz. bunun gizli iş yapmakla hapishane ile ne ilgisi var. İSteyen zaten okumak sitemiyorsa bırakıp gidiyor kursu ama küçük olanlar ailesinin sorumluluğunda sonuçta ailesi okumasını istiyor getiriyor almasak onlar bu sefer kızıyor söyleniyor. zaten kaçan talebeyi biz ailesine söylüyoruz artık alamayız diye. yadakaçmıyor ama okumak istemiyor sonuçta yatılı bir kurs. Yatılı olduğundan bazı çocuklar durmak istemiyor. Ailelerinedezaten söylüyoruz okumak istemiyor isterseniz yatılı olmayan bir kursa verin diye. kimi aile alıyor kurstan kimiside illa ki okusun istiyor. Yada bakıyoz çok sorun çıkarıyor kaçacak artık ailesi istemesede ailesine bu işin olmayacağını çocuğu almaları gerektiğini güzellikle söyleyip ailesine teslim ediyoruz. Yani kaçan çocuğu biz zaten bulabilirsek yine yanımıza alıp ailesine teslim ediyoruz daha fazlamecburen kursta tutmuyoruz. amabulamadığımız çocuklarda oluyor ya dışarıda başına bir iş gelse ailesine nasıl hesap verecez hiç bunu düşündünmü acaba. Biz hem gelen bağışları koruyabilmek daha da önemlisi öğrencilerin can güvenliğini sağlayabilmek için uğraşıyoruz. Sizlerden de tavsiye istedim.hapishane gizli işler falan çok büyük karalama yapmışsın bize. Bizim kursumuzda koronadan önce isteyen gelip kursumuzu gezip görüyordu. şu an zaten doğru dürüst talebe bile kalmadıkoronadan dolayı. Burada çocuklar için doktor bile var. bişey olsa aracımız var hastaneye götürüyoruz. ilaçları var bunların masrafı nasıl karşılanıyor sanıyorsunuz. Ama hırsızın vicdanı yok artık otmu çekiyo ne çekiyo bilmiyom hayır kurumuymuş falan düşünmüyor. Bu gün camileri bile hırsızlar yüzünden namz dışında kapılarını kapatır oldular genelde. Sonuçta o camide de bağış toplanıyor hırsız çalıyor. bir cami hocası projektörü çaldılar artık camiyi kilitliyoruz dedi. düşün ki camide insan sadece namazdan namaza oluyor gece yatan yok genelde. e burası yatılı bir yer yani gerçektençok büyük haksız bir suçlama yaptın. Ben gizli saklı bir iş yapsam. Deopomuz var derdim içinde değerli malzemeler var derdim öyle anlatırdım. Açık yüreklilikle derdimi anlattım ama siz konuyu nereye çektiniz.
Selâmün aleyküm

kendinizi kaçan öğrencinin yerine koymanız
1 - niye kaçıyor ?
a -
b -
çeşitli sebepleri ?

2 - kaçmıyor
a -
b -
c -
d - seviyor !!!
çeşitli sebepleri ?

diğer .

daha ileri yazı yazmak istemiyorum .
VE ALEYKÜM SELAM. Güzel kardeşim bende yatılı hem okulda okudum hem Kuranı KErim kursunda okudum. Hiç bir zamanda kaçmadım. Zaten kaçan çok az devamlı kaçış olayı olmuyorki. Ben edebi ahlakı sevgiyi saygıyı hocalarımızdan öğrendim hocalarımıda çok seviyorum. Ama hocasını sevsede okumak istemeyen yatılı kalmak istemeyen kaçıyor işte ailesine söylüyoruz ailesi zorla getiriyor . ok sorun çıkarırsa yada okumak istemzse ailesine söylüyoruz ve ailesine teslim ediyoruz zaten. Yani siz ailelere asıl sormanız lazım neden okumuyor çocuk neden böyle diye. kaçan senede bir tane bile olsa o çocuk ailesine teslim etmedikçe sorumluluğu bizde kaçıp yolda başına bişey gelse vebale biz gireriz. Allahu Tealaya şükürler olsun kaçan çocuklarda başlarına bişey gelmeden eve gitmişler. Ama biz nasılsa bişey olmuyor demiyoruz. Ya başına bişey gelirse korkusundan sizlerden bir yardım istedim. ama istediğime gerçekten pişman ettiniz. Bumudur ustalık bumudur insanlık bumudur vicdan ustacığım. diğer sebepleride başka bir arkadaşa yazdım cevap oalrak onuda oku istersen ozaman hak verirsin. yani bir kişiyi kuruluşu tanımadan böyle şeyler yazılmaz. MAlesef Kurs adı altında türli oyun yapanlar var onlar yüzünden bizlerde zan altında kalıyoruz ama vicdanlı bir insan böyle davranmaz. Rüşvet alan polis var diye bütün şerefli Polis abilerimizede o şekilde davranabilirmiyiz. Her meslekte itte var yiğitte var. Yani gerçekten bir yardım istedim İnsanlık namına ama gerçekten pişman oldum.
Duvarla bina arasına dairesel bir çit daha çekilip arasına köpek konulabilir. Köpeklerin ağzına ısırmasını önlemek için ağızlık da lazım.
Yinede çocukların kurstan kaçmasını engellemek için çocuklar için sosyal aktiviteler hazırlamak daha güzel olur.
abim zaten pek çok aktivite var. . okulda okuyan çocuklar okulda pek çok aktivite yapıyor. Okuldan çıkınca bir sürü aktivite yapıyor, interneti var oyunu var geziyor tozuyor parka gidiyor. yinede okuldan kaçıyor. yani bilip bilmeden neden böyle şeyler yazıyorsunuz. aktivitelerimiz zaten var pikniğe giderler, oyun oynarlar türlü türlü. Bahçemiz çok güzel içinde salıncak, kaydırak olan park bile var. Okumak istemiyor işte zaten ailesine de söylüyoruz okumak istemiyorsa getirmeyin diye ama bazı aileler illa getiriyor. Bizde belki sonradan alışır diyoruz ki hiç okumam diyipte alışan seven ve çok güzel hoca ve alim olan talebelerimiz var. Bazıları büyüdü şu an talebe yetiştiriyor. Bizde belki düzelir diye alıyoruz. Ama bazıları düzelmiyor dışarıda olmak istiyor kaçıyor. Burda biz kimseye çin işkencesi çektirmiyoruz. Çok sorun çıkarsa ailesine teslim ediyoruz. ama kaçınca başına bişey gelecek diye korkuyoruz. Aktiviteyle alakası yok. bilip bilmeden lütfen böyle şeyler yazmayın. Belki yazdığınız kötü bir şey değil ama bazı insanlar bu sefer demekki çocuklara aktivite yok canları sıkılıyor diye akıllara gelebilir. Yanis zilerden istediğim sadece bahsettiğim sistemle alakalı tavsiye. Diğer aktivite okutma tarzı falan buna gerek yok bizim zaten işimiz bu merak etmenyin hepsini evladımız gibi korumaya çalışıyoruz ama böyle ortamlarda yinede kontrolden çıkan durum oluyor ne kadar istemesekte üzülsekte. O çocukların hepsi emanet emanete nasıl hıyanetlik ederiz.
Duvar, çit üzlırlı mesafelerde karsılıklı monte aa
lazer türü sensörler, dırek guvenlık odasına bölge bilgisi gönderilir. Kamera tesisatıda varsa, alarm bilgisinin geldiği bölge tesbit edilir.
ustam marka yada sensör tavsiye edebilirmisin. bir de firma. Bizim elektirikçimiz var. Yapabilirse o yapacak eğer yapamazsa artık firmaya yaptırırız belki.

Son düzenleme:
Kendı elemanınız ımkanı yok yapamaz. Güvenlık fırmalarına başvurun.Amatörce olsun ıstersen, su bına girişlerinde, merdıvenlerınde kullanılanan, hareket sensötlerınden kullanabilirsiniz. Hem o bölgede lamba yanar, hemde röle kontagından, guvenlık odasında seslı bıldırım alınabilir.

Kendı elemanınız ımkanı yok yapamaz. Güvenlık fırmalarına başvurun.Amatörce olsun ıstersen, su bına girişlerinde, merdıvenlerınde kullanılanan, hareket sensötlerınden kullanabilirsiniz. Hem o bölgede lamba yanar, hemde röle kontagından, guvenlık odasında seslı bıldırım alınabilir.
Çok teşekkür ederim ustam . Dediklerinizi araştırıcam yapamazsak artık bir firmaya yaptırırız mecbur. Tabi paramız yeterse :).

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri