Aynı Hat Üzerinde 7 Motor Besleme

denizim

Üye
Arkadaşlar merhaba
400 mt uzunluğunda bir yerin farklı 7 nokasında 7 ader 300w gücünde motor çalıştırmam gerekiyor. İletken çapı ne olmalı? 400 mt mesafede iletken çapını buluyorum ama benim sorunum aynı hat üzerindeki motorlar (değişik uzaklıklarda) bir problem olur mu acaba ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
motorların tamamı hat sonunda gibi hesaplar isen yani toplam akım + 400 mt şeklinde hiç bir problem olmaz

Kablo Kesit Tayini Formülü
%e = 00124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI

Arkadaşlar merhaba
400 mt uzunluğunda bir yerin farklı 7 nokasında 7 ader 300w gücünde motor çalıştırmam gerekiyor. İletken çapı ne olmalı? 400 mt mesafede iletken çapını buluyorum ama benim sorunum aynı hat üzerindeki motorlar (değişik uzaklıklarda) bir problem olur mu acaba ?

400 metre hat 7 adet 300 watt gücünde motor=2100 watt=2,1 kw (3 fazlı ise)
%e=0,0124 x400 x 2,1/4 %e=2,604<%3 OLDUĞUNDAN 4x4mm2 kesitinde kablo çok rahat kurtarır.Pratikte bir sorun çıkacağını sanmıyorum.
Sigorta hesabina gelince;P=1,73xUxlXcosf'dir.Bu durumda 2100=1,73X380xlX0.80 ise
l=9,2953 Amper iki katı alınırsa ;20 ila 25 amper grup otomat uygundur ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Demeraj durumunda cekecegi akımı da hesaplamak lazım.
Bu motorlar aynı andamı kalkınıyor yanı demaraj akımı cakısıyormu bu onemlı farklı zamanlardamı calısıyor oda öemlidir.
Bu motorlar pako salterlemi veya kontaktör termik grubu ile otmatık mi calısıyor. Kontaktörler varsa kalkınma demaraj halınde gerilim dalgalanması %20 ve fazlası olursa kontaktörlerin cekmez veya biriceker otekı bırakır. Sıstem saglıklı calışmaz verim alamzsın.
Sen yınede hepsı aynı anda kalkınıyor gıbı gerilim dusum hesabını yap. Kesıtını bul bunlar önemli.

Hocam.. Akım hesabının yanında gerilim düşümü hesabı da yapmalısın.
Şöyleki besleyeceğin motorun besleme box'ı ya da panelinden itibaren motora kadar olan kısım için %3 gerilim düşümü (max) istenir.
Buna göre de hesaplarsan sorunun cevabını bulursun...

Kablo Kesit Tayini Formülü
%e = 00124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI

400 metre hat 7 adet 300 watt gücünde motor=2100 watt=2,1 kw (3 fazlı ise)
%e=0,0124 x400 x 2,1/4 %e=2,604<%3 OLDUĞUNDAN 4x4mm2 kesitinde kablo çok rahat kurtarır.Pratikte bir sorun çıkacağını sanmıyorum.
Sigorta hesabina gelince;P=1,73xUxlXcosf'dir.Bu durumda 2100=1,73X380xlX0.80 ise
l=9,2953 Amper iki katı alınırsa ;20 ila 25 amper grup otomat uygundur ...

Evet haklısın ama bütün motorları hat sonunda gibi düşünmüşsün. bence motorlar arasındaki mesafede önemli. Bu durumda son daki motor için hesaplanan 4x4lük kablodan daha düşük kesitli bir kablo kullanarak daha ekonomik bir çözüm bulmuş olursun. Motorlar arasındaki mesafeyi tam olarak bilirsek net hesabı yapıp, bir şey söylemek mümkün olur.

motorların hepsini 400mt ilerde göstermek gereksiz ve eksik bir hesap bu şekilde hesap yapılarak sonuca olasılır fakat gereğinden büyük kesitli kablo kullanılmış olur, hesabı kümülatif olarak yapmak gerekir, kablo kesiti giderek küçülmelidir, ama bu motorlar aynı anda kalkınma yapacakca dalgalanma geriliminide hesaba katarak kablo, sigorta, kontaktör seçimi yapılmalıdır.

kardeş bence ben şunu söyleyim mesela 0 metrde yani başlangıç noktasında elektrik 380 se 400 metre 'ye kadar kabloyu uzattığın zaman 400 metreye gidince yani başlangıç noktasının sonu 350 veya 320volt gibi olur sonunda elektrik düşer ortalarda ne kadar düşer onu bilemem motoru çalıştırabirlirmi çalıştırması için yükseltici gibi birşeyler koyman lazım bence benim düşüncem öyle yine sen bilirsin sen elektronikçi veya elektrikçiye bir sor

400 mt dediğin zaman kullanacağın kablonun markası kalitesi iyi ise sana 4*2,5 yeter ama iyi değilse 4*6 lık kablo kullanman lazımki gerilim düşümünden etkilenmeden uzun ömürlü çalışsın sonra ikide bir motor yandı vb.gibi sorunlar la boğuşma

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri