aydınlatma linyesi kablosu

selamlar,

bazı projelerde aydınlatma linyeleri 3x2,5mm²; bazılarında ise 2x2,5mm² olarak belirlenmiş. neye göre topraklama hattı var ya da yok?

olması gereken 3x2,5mm² ise linyelerden aydınlatma sortileri alındığında sortilerin kabloları 3x1,5mm² mi yoksa 2x1,5mm² mi olmalıdır?

değerleri cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eğer Uzaktan Kumandalı vs vs. Avizeler Kullanılacaksa 3x Kablo Kullanılır...

Floresan Aydınlatmalarda Armatürün Gövdesine Topraklama Çekilmelidir. Buna benzer durumlarda 3x kullanılır..

Aydınlatmaya Göre Değişir..

Mesela Tij Duy Kullanılacaksa 2x Kablo gerekir ...

selamlar,

uzaktan kumandalı olarak kastettiğiniz sanıyorum herhangi bir komitatör anahtar değil, daha farklı bir sistem.

ben 2x40W'lık fluoresanlar için kullanacağım. Sanırım bu durumda 3x2,5mm2'lik kablo kullanmalıyım değil mi?

selamlar,

uzaktan kumandalı olarak kastettiğiniz sanıyorum herhangi bir komitatör anahtar değil, daha farklı bir sistem.

Ben 2x40w'lık fluoresanlar için kullanacağım. Sanırım bu durumda 3x2,5mm2'lik kablo kullanmalıyım değil mi?

florasan lambalara topraklama çekildiğini hiç bu zamana kadar görmedim. Bu kadar florasan arızlarını yaptım. Hiç tanık olmadım. Ama son çıkan avizelerde gövdeye topraklama yapıldıgını biliyorum. Aslında florasan lambalara topraklama düşünülebilir neden olmasın. Maksat can güvenliğiyse herşey yapılabilir.

Merhabalar...

Uzaktan Kumandalı Avizeler Bulunmakta Onlarda gövdeye topraklama gerekiyor... uzaktan kumandadan ayrı olarak anahtar da bulunuyor...

Sıva altı ve sıva üstü armatürlerde lambaları değiştirirken görmüştüm..

Sıva üstü armatürlerde (bant armatürlerde dahil olabilir) Gövdede bir ufak tırnak gibi çıkıntı var. hemen klemense bağlanıyor... topraklama için

sıva altı armatürlerde ise floresan lambaların reflektörüne topraklama bağlanıyor. kablo ile...

3x2.5mm²'lik kablo kullanılması uygundur...

yada artık u tipi denilen polyester gövdeli armatürler kullanılıyor birde aydınlatma linyesi besleme panosundan 2.5mm armatürlere ise 1.5mm olarak yapılıyor.

Polyester armatür kullanılırsa topraklama pek önemli olmuyor,belki istenirse balastın gövdesine yapılabilir...

bu linylerdeki hesaplamalar nasıl yapılıyo acaba ??

Projede belirtilen kesit ne ise o kullanılır normalde...

ama aydınlatma linyesinde 2.5mm² , sortilerde 1.5mm² lik kablo kullanılır

projelerde çok fazla 2x2,5 veya 2x1,5 kablo göremeyiz. uygulama aşamasında nötr ile topraklama yapanlar olur bazen. yanlış bir uygulama ama kontrol eden olmayınca, kablolamada 1/3 oranında kar etmiş olur akıllılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri