Aydınlatma Hakkında Yardım

clupmania

Üye
Değerli büyüklerim ve sayın meslekdaşlarım ben lise 3 öğrencisiyim.

Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Start butonuna bastığımızda lamba yanmalı ,
Start butonuna bastığımızda elimizi çeksek bile lamba yanmaya devam etmeli ,
Stop butonundan elimizi çektiğimizde lamba yanmalı

Bunların devre şemalarının sınavda sorulabileceğini söyledi öğretmenimiz.

Sizlerden ricam konu hakkında bir takım temel bilgi.

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürlerimi sunarım..

Ümit ÇÜN

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu stop butonundan elimizi çeksek bile lamba yanmaya devam etmeli kısmı doğrumu acaba bidaha kontrol etsen iyi olur. yoksa lambayı nasıl kapatacağız :D

Hocam orada benimde kafam karıştı doğrusu , o şekilde bir buton var mı acaba normalde açık ama şimdi şöylede bir durum var normalde açık olsa butona bastığımızda kapanır , enerji geçişi sağlanır.

Elimizi çektiğimizde yine açık konumuna gelir herhalde ben yanlış yazdım orayı..

Ümit kardeşim aslında senin yapman gereken sadece bir MÜHÜRLEME devresi.Yazdıklarından ben onu anlıyorum.Bu dedigim devre şeması sayet meslek lisesinde okuyorsan OTOMATİK KUMANDA BİLGİLERİ kitabında var.Kolay gelsin.....

Evet hocam konumuz mühürleme , ancak kitabımda bu tür bir devre şeması görmedim.

Hocamın soracağı soruları şöyle düşünüyorum ;

Motorun ana elemanları nelerdir ? / Strator ve rotor

Strator nedir ?

Motorumuzdaki sabit kısımdır. Elektrik enerjisinin etkisiyle döner manyetik alan oluşmasını sağlar.

Rotor nedir ?

Stratorun oluşturduğu manyetik alan içerisinde dönen elemandır.

Burç ve Rulman arasındaki fark nedir ?

Burç : Küçük güçlü motorlarda gövde kapağı olarak kullanılır.
Rulman: Büyük güçlü motorlarda gövde kapağı olarak kullanılır.

Fan ile soğutmada kw sınırı nedir ?

0-20 kw arasındaki motorlarda fan ile soğutma gerçekleşir.

Ana sargı ve yardımcı sargıyı açıklayınız;

Ana sargı : Tek fazlı motorlarda kullanılır. Kalın kesitli az sarımlıdır.
Yardımcı sargı: Tek fazlı motorlarda kalkışı sağlamak için kullanılır. İnce kesitli ve çok sarımlıdır.

Omik Direnç nedir ?

Omik direnç bobin telindeki öz dirençtir.

Çalışma akımı nedir ?

Motorun tam yükte çektiği çalışma akımıdır.

3 Fazlı motorlar ile tek fazlı motorlar arasındaki verim nasıldır ?

3 fazlı motorlarda tek fazlı motorlara göre ; enerji kaybı azdır , verim yüksektir.

Kontaktör ve Röle arasındaki fark nedir ?

Kontaktör büyük güç kontrolünde kullanılır.
Röle düşük güç kontrolünde kullanılır.

Ve ilave olarak devre şeması soracağını düşünüyorum. Bunu zaten kendisi söylemişti. Kesin çıkacak diye..

Bildiğimi yapacağım bende...

Yukarıda yazdıklarım konusunda yanlışlarım var ise bir an önce beni uyarırmısınız değerli büyüklerim.

Çünkü yarın veya cuma günü sınav yapabileceğini söyledi , hı eğer yarın olmazsa biraz daha çalışma şansım olur ama sizden bir an önce varsa hatalarım konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum..

Hepinize iyi akşamlar dilerim , ilgilendiğiniz için ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri