Avize Bağlantısı

Dokeia

Üye
Merhaba,
Forumda benzer başlıkların çoğunu okudum ama çözümü bulamadım.
Tavanda; 1 sarı-yesil(boşta), 2 kırmızı, birbirine bağlı 2 de mavi kablo var.
Avizede(2 duylu) ise 2 kahverengi 2 mavi kablo bulunmakta.
Anahtar 2'li
Bağlantıyı mavileri maviye, iki kahverengi kabloyu da ayrı ayrı kırmızı kablolara bağlamak suretiyle yaptım. Yalnızca biri yanıyor bu şekilde. Sonra kırmızılar ve kahverengilerin hepsini birleştirdim yine yalnızca biri yanıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba.
Öncelikle tavandaki faz olan kabloları belirledinizmi.
Toplamda tavanda 5 adet kablomu var.
Birbirine bağlı kırmızı ve mavi kablolardan başka bir yere faz ve nötr alınmış gibi bir durum var.
Şimdi avizenin iki duyundan çıkan mavi kabloları nötr olan mavilere,
Avizenin duylarından çıkan iki kahverengi kabloların bir tanesini kırmızılara,bir tanesini de sarı yeşil olana bağlayın.
Muhtemelen sorun çözülür.

Sarı-yesil olan sanırım atıl durumda, kancayı tutması için konulmuş olabilir. Vaziyet fotoğraftaki gibi.

Ekli dosyalar

• IMG_20210514_171535.jpg
    IMG_20210514_171535.jpg
    171.8 KB · Görüntüleme: 16
Avizedeki iki mavi kabloyu birbirine bağlayıp o tavanda birbirine bağlı olan mavi kabloya bağlayacaksın. Yani tüm maviler birleşik. o kırmızı kabloları da avizedeki kahverengi kablolara birisine birisi gelecek şekilde yapacaksın
Saaas.JPG

Sarı yeşil olan kablo komütatör anahtardan çıkan lamba devresi olması lazım.
kontrol kalemi ile kontrol edin faz geliyormu.
Ayrıca ikili anahtar sökülüp kontrol edilmeli iki faz çıkacak şekilde bağlantı yapılmışmı?
Olmazsa yardım alın.

Avizedeki iki mavi kabloyu birbirine bağlayıp o tavanda birbirine bağlı olan mavi kabloya bağlayacaksın. Yani tüm maviler birleşik. o kırmızı kabloları da avizedeki kahverengi kablolara birisine birisi gelecek şekilde yapacaksın
Ekli dosyayı görüntüle 74363
Salih Bey çizdiğiniz şemadaki gibi yaptım fakat anahtarlardan biri yanıyor. Diğeri çalışmıyor. Belki de avizededir problem
Sarı yeşil olan kablo komütatör anahtardan çıkan lamba devresi olması lazım.
Kontrol kalemi ile kontrol edin faz geliyormu.
Ayrıca ikili anahtar sökülüp kontrol edilmeli iki faz çıkacak şekilde bağlantı yapılmışmı?
Olmazsa yardım alın.
Sarı-yesil kablonun ucu yok Mustafa Bey.

Hocam orayı o şekilde bırakıp anahtarı söküp bakın, üç kablo olması gerekiyor, birisi giriş fazı diğerleri de tavana giden avize için yani rengi kırmızı olması lazım. Şalteri kapatıp oranın da fotoğrafını atar mısınız

Hocam orayı o şekilde bırakıp anahtarı söküp bakın, üç kablo olması gerekiyor, birisi giriş fazı diğerleri de tavana giden avize için yani rengi kırmızı olması lazım. Şalteri kapatıp oranın da fotoğrafını atar mısınız
Eski 3 lü avizenin bağlantısı ise şöyleydi:
Kestigim kabloların rengi belli oluyor sanırım

Ekli dosyalar

• IMG_20210514_181633.jpg
    IMG_20210514_181633.jpg
    132.9 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20210514_153205.jpg
    IMG_20210514_153205.jpg
    130 KB · Görüntüleme: 13
Hocam avizenin ampüllerini kontrol edin gevşek mi patlak mı diye. Çünkü sizin ilk mesajınızda kırmızı ve mavi kabloları birleştirdiğinizde iki tarafın da yanıyor olması lazımdı. Elinizde ampül yoksa yer değiştirip bakın. Eğer yine yanmazsa avizenin duyu bozuk.
veya yanmayan tarafın kablosu içerden koptu.
Beyaz kablonun olayını da anlamadım, anahtar ikili demişsiniz ama üçlüye benziyorr.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri