Autocad de line ile çizim

Arkadaşlar merhaba. Autocad de line ile çizim yaparken bir noktaya göre hiza alıp o noktadan (15 cm diyelim) sola çizmek istiyorum. Bunu noktaya line çizmeden nasıl yapabilirim? Ya da move la bir noktanın sağına on cm taşımak istiyorum bunları iki üç hamleyle değil de daha kısa nasıl yapabilirim?

Hızlı çizmek istiyorsan mimarlar offset atarlar. Çizgiyi uzun ciz, offset at, trimle kisalt. Hatta birkaç çizgiyi çiz bitir sonra hepsini trimle. Ekran bir suru çizgi dolar bi trimlersin hepsi gider istediklerin kalır. Bakanın kafası karışır ama sen amacını bildiğin için kafan karışmaz.

Başta garip gelir ama çok hızlıdır. Alıştığın zaman en çok kullandığın komut olur.

Son düzenleme:
Dyn modu var onunla yapılır

Yakın kampüs var dyn ile ilgili bölümü incele birde

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Tam olarak anlatamadığımı düşünüyorum. Amacım mesafeyi noktayı tutmadan ölçebilmek. Yani örneğin polyline la çizgi çiziyorum ve kolonun köşesine gitmeden on cm solunu tutmam lazım. Bunun için normalde polyline ile kolonun noktasını tutup sonra on cm sola çiziyoruz ya ben o noktayı tutmadan on cm in nereye denk geldiğini nasıl öğrenebilirimi soruyorum. Ya da move ile taşırken kolonun sağına elli cm taşınsın istiyorum. Bunun için önce noktayı tutup sonra elli cm taşımak değil de elli cm in nereye geldiğini görüp öyle taşımak istiyorum. Böyle bir komut ya da buna benzer bir komut var mı?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Tam olarak anlatamadığımı düşünüyorum. Amacım mesafeyi noktayı tutmadan ölçebilmek. Yani örneğin polyline la çizgi çiziyorum ve kolonun köşesine gitmeden on cm solunu tutmam lazım. Bunun için normalde polyline ile kolonun noktasını tutup sonra on cm sola çiziyoruz ya ben o noktayı tutmadan on cm in nereye denk geldiğini nasıl öğrenebilirimi soruyorum. Ya da move ile taşırken kolonun sağına elli cm taşınsın istiyorum. Bunun için önce noktayı tutup sonra elli cm taşımak değil de elli cm in nereye geldiğini görüp öyle taşımak istiyorum. Böyle bir komut ya da buna benzer bir komut var mı?
Malesef öyle bir şey yok. Yapabileceğin en pratik yöntem kolona 50cm ofset verip çizgini öyle çizmen.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri