Şebeke elektriği ve Güneş panelini paralelleme

yasinergul

Üye
Arkadaşlar merhaba

Max 3kw güç üretebilecek bir güneş panel sistemimiz var diyelim. bunu mppt ile 12v sonra yine max 3kw gücünde tam sinüs bir invertör ile 220v 50 hz ye çevirdik. bu kaynağımız tabi her zaman 3 kw vermeyecek bazen 1 kw bazen 0. bu güç kaynağı ile şebekeyi paralellemek istiyorum.

Ancak sorun şurda

Paralelleme yaparken güneş enerjisinden çıkacak olan gücü öncelikli kullanmak, tüketimi güneş panellerinden o anki geleni geri kalanı ise şehir şebekesinden alabilecek bir devre. cünkü malum bazı aletler aynı anda calışınca ya da ilk çalışmada anlık akım yüksek olabiliyor ve anlık güç ihtiyacı 10-15kw lara kadar çıkabiliyor.

bunu normalde direkt ongird invertörle cozmek kolay olurdu ama bu sefer invertörü 10 -15 kw gücünde almak gerekiyor ve hem Şebeke hem güneş enerjisini bağlar giderdik. 3kw ile 15 kw arasndaki invertör fiyat farkını da öderdik tabi.

3kw lık invertörümüz on grid invertör olsa ona şebeke elektriğini de bağlasak, oranın cıkışından 3kw alırken (sabit) (bunun 2kw sı sebeke 1 kw sı güneş ya da 3kw sı şebeke 0 kw sı güneş on grid bunu ayarlayacaktır.) daha fazlası ihtiyac duyulan gücüde hiç invertöre bağlanmamış şebekeden almaya devam edecek kalanı şebekeden çekecek ama tabi öncelik invertörden gelen elektrik olacak bir devre için neler kullanmalıyız ve nasıl bir devre düzeneği yapmalıyız.

bu aradan sanırım şebeke elektriği ve bizim invertörün cevirdiği elektrik tam benzer olmayabilir . ve paralellerken sorun yapabilir mi bilmiyorum. bunu da aşmak için neler yapılabilir.

şimdiden teşekkürler.

umarım anlatabilmişimdir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bende aynı projenin dc versiyonu ile uğraşıyorum öncelikli olarak aküden veya panelden beslenmesini istiyorsam şebeke kısmına bir akım sınırlandırma koyayı düşündüm ama mikrokontrolcü ile akım sınırlama ayarını nasıl değiştirebilirim bilemedim

Iki ac kaynağının paralel bağlanması senkron olmasını gerektirir. Sizin güneş enerjisinden üretilen dc enerjiyi şebekeye senkron şekilde ac ye çevirip paralel baglamaniz gerekli. Bu temel elektronik bilgisi ile olacak bir iş değil.

İkinci yorumdaki gibi dc voltaj ile daha kolay yapılabilir gibi ama yapilacak inverter yükün tüm gücü üzerinden düşünülmeli.

Hazır of grid inverter üzerine bir sistemle sebeke senkronizasyonu yapılması çok zor bir durum. Tamamen o inverterin calosma mantığını şeklini değiştirmek oluyor olay.

Arkadaşlar merhaba

Max 3kw güç üretebilecek bir güneş panel sistemimiz var diyelim. bunu mppt ile 12v sonra yine max 3kw gücünde tam sinüs bir invertör ile 220v 50 hz ye çevirdik. bu kaynağımız tabi her zaman 3 kw vermeyecek bazen 1 kw bazen 0. bu güç kaynağı ile şebekeyi paralellemek istiyorum.

Ancak sorun şurda

Paralelleme yaparken güneş enerjisinden çıkacak olan gücü öncelikli kullanmak, tüketimi güneş panellerinden o anki geleni geri kalanı ise şehir şebekesinden alabilecek bir devre. cünkü malum bazı aletler aynı anda calışınca ya da ilk çalışmada anlık akım yüksek olabiliyor ve anlık güç ihtiyacı 10-15kw lara kadar çıkabiliyor.

bunu normalde direkt ongird invertörle cozmek kolay olurdu ama bu sefer invertörü 10 -15 kw gücünde almak gerekiyor ve hem şebeke hem güneş enerjisini bağlar giderdik. 3kw ile 15 kw arasndaki invertör fiyat farkını da öderdik tabi.

3kw lık invertörümüz on grid invertör olsa ona şebeke elektriğini de bağlasak, oranın cıkışından 3kw alırken (sabit) (bunun 2kw sı sebeke 1 kw sı güneş ya da 3kw sı şebeke 0 kw sı güneş on grid bunu ayarlayacaktır.) daha fazlası ihtiyac duyulan gücüde hiç invertöre bağlanmamış şebekeden almaya devam edecek kalanı şebekeden çekecek ama tabi öncelik invertörden gelen elektrik olacak bir devre için neler kullanmalıyız ve nasıl bir devre düzeneği yapmalıyız.

bu aradan sanırım şebeke elektriği ve bizim invertörün cevirdiği elektrik tam benzer olmayabilir . ve paralellerken sorun yapabilir mi bilmiyorum. bunu da aşmak için neler yapılabilir.

şimdiden teşekkürler.

umarım anlatabilmişimdir.
Sorunun çözümü basit ancak sorun maliyet.
PV, Batarya ve Grid'ten güçleri istediğiniz şekilde harmanlayıp saat kontrollü şekilde kullanabilirsiniz.
Herhangi bir Hybrid inverter işinizi görecektir.
Aslında burada da iki seçenek mevcut.
1. Düşük voltajlı Hybrid İnverter
Konvansiyonel batarya sistemleriyle(12,24,36,48V) kullanılan daha ucuz olan inverter.
Marka ile hiç alakam yok sadece örnek olması için yazdım. merak edenler youtube pekçok inceleme videosu var inceleyebilir
https://www.deyeinverter.com/product/hybrid-inverter-1/sun8-10-12ksg01lp3.html

2. Yüksek voltajlı Hybrid İnverter
Düşük voltajlı inverterlerde verimliklik düşüktür. Normal günlük hayattaki konforunuzu devam ettirebileceğiniz 400+V bataryalarla çalışan AC coupled veya DC coupled sistemler mevcut.
Yine bir örnek LG RESU ile çalışabilen
https://solar.huawei.com/eu/Products/FusionSolarResidential

Şuradaki makaleyi okumanızı öneririm.
Kişisel kanaatım yüksek voltajlı batarya destekli OnGrid Inverterlerin gelecekta daha popüler olacağı konusundadır.
İyi günler.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri