autocad ölçeklendirme

recep1641

Üye
arkadaşlar, autocad kullanıcısıyım kafama takılan birşey var ölçeklendirme işi.Şimdi ben elektrik dağıtım projesiyle çalışıyorum bunu çalışırken ölçüleri mm mi yoksa cm olarak belirleyeceğiz.çok kafam karıştı ölçeklendirmeyle ilgili yardım edecek arkadaşlara teşekkürler.

Sn. Recep1641, Projeyi onayına sunacağınız kurum'un (Tedaş, müşavir firma vs.) 1/100, 1/500 vs gibi bir standartları vardır zaten...Eğer yok, özgürüm diyorsanız, o zaman da şunu sormak lazım size: Projeyi hangi boyutta çıktı alacaksınız? A0, A2 ?
Hangi boyutta alacaksanız, insan gözünün görebileceği bir ölçekte çizmeniz gerekir..
Hiç bir şey bilmiyorum diyorsanız, ölçülerini bildiğiniz bir odanın bir duvar uzunluğunu ölçün, Autocad ne diyor, cm mi, mm mi? Bu sorunun cevabı aradığınız cevap olacaktır.Saygılar

örneğin 1/1000 lik bir proje var.bu projede çizim yaparken bir çizgi çizdiğimizde uzunluğu giriyoruz fakat burada ölçü birimi yok.yani demek istediğim mm olarak çalışacaksak çıktıyı sağlıklı bir şekilde allmak için nasıl bir yol izleriz.Teşekkür ederim.

Ölçeğiniz 1/1000 ise, söz gelimi 3 metrelik bir kabloyu, duvarı vs. 3 mm olarak çizersiniz. (3 metre → 3/1000=0.003 metre = 3 mm)
Saygılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,205
Son üye
ahmtmtlu

Yeni konular

Geri