Aurduino Isı,Nem ve dc motor

Enes1661

Üye
Merhabalar ,bir proje yapmak istiyorum.Kuluçka makinesini nem ve sıcaklık değerlerini ölçerken viyolü çevirecek olan dc motor un kullanımı ve kodlamasıyla ilgili bir konu açmak istedim şimdiden teşekkürler:)

Yapmak istediğim şey ; bir kuluçka viyolü yaptım kendime ve bunu bir dc motor a bağladım istediğim şey motorun belli açılarda viyolü bir sağa bir sola döndürmesi ve aynı anda 16×2 lcd ekrana ı2c yi de kullanarak dht11 sensörünün verdiği sıcaklık ve nem değerlerini yazmak, dc motor olmadan kod hazır fakat dc motor varken bir türlü başaramadım kodu yardımcı olursanız çok sevinicem.

Selam.
Kodları ve şemayı sadece siz görüyorsunuz
sanırım?
:)

Bende görüyorum ama
bendeki kodlarda
mcu STM32F105,
sensör BME280,
ekran ise ST7735,
ide Keil, kütüphaneler HAL,
şema yok, CubeMx deki pin isimleri ve kağıda karaladıklarım var şimdilik.
Birde sorun yok, geliştirmeye devam ediyorum.

Şeyi merak ettim ben şimdi dc motor açı için kodlanabilirmi yani mesela servo motora kodluyoruz ya 30 derece sağ 40 derece sol diye bunu dc motora yapabilirmiyiz

Kısaca hem evet hemde hayır.
DC motor çok genel bir tabir.
Kastettiğin oyuncak arabaların içindeki gibi bir fırçalı dc motor büyük olasılıkla.
Bu motorda donanımsal olarak şu açıya dön diye bir şey yok ama
1)
Motor miline enkoder takıp milin ne kadar döndüğünü dolayısıyla
enkoder verisine göre istediğin açıya kadar hareket edip etmediğini anlayabilirsin.
2)
Ne olsa endüstriyel bir ürün değil deyip
motor miline çok turlu pot (trimpot) veya
potansiyometre takıp
pot çıkışını Adc ile okuyup konum verisi elde edebilirsin.
3)
Motor istediğin açılara döndüğünde kapanan veya açılan birer limit anahtarı kullanabilirsin.

...

Kısaca hem evet hemde hayır.
DC motor çok genel bir tabir.
Kastettiğin oyuncak arabaların içindeki gibi bir fırçalı dc motor büyük olasılıkla.
Bu motorda donanımsal olarak şu açıya dön diye bir şey yok ama
1)
Motor miline enkoder takıp milin ne kadar döndüğünü dolayısıyla
enkoder verisine göre istediğin açıya kadar hareket edip etmediğini anlayabilirsin.
2)
Ne olsa endüstriyel bir ürün değil deyip
motor miline çok turlu pot (trimpot) veya
potansiyometre takıp
pot çıkışını Adc ile okuyup konum verisi elde edebilirsin.
3)
Motor istediğin açılara döndüğünde kapanan veya açılan birer limit anahtarı kullanabilirsin.

...

Sanırım sizin 1. Seçeneğinizi kullanıcam kolay gözüküyor dc motorum ise aurduino kitinden çıkan motor, cevaplarınız için çok minnetarım iyi günler.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri