Kuluçka makinesi yardım

alihan34

Üye
Merhaba arkadaşlar. Hobi olarak evde kendime kuluçka makinesi yapmak istiyorum. Elektrik bilgilerim fazla değil. Buna rağmen kendim birşeyler yapmaya çalıştım. Bunun için gerekli raf ve kabin sistemini hazırladım. İç ölçülerim 75 cm X 55 cm X 40 cm. Isıtma sistemini ampulle değilde izolasyonlu rezistans ile yapmak istiyorum. Oda sıcaklığı 37,5 derece olması gerekiyor.

1- Bu ölçülerdeki oda içinde 37,5 derece sıcaklığı alabilmem için kaç metre rezistans almam gerekiyor? (Ben 5 metre kablo düşünmüştüm. Yeterlimi?)

2- Sıcaklık kontrolünü yapabilmem ve gerektiğinde istediğim derecelerde ayarlayabilmek için bana yeterli termostat ve bağlantısı ne şekilde olmalıdır?

3- Oda içinde gerekli nem değerlerini alabilmem için nasıl bir sistem kurmam gerekiyor.

4- Yumurtaların rafını günde 6-8 defa olmak üzere 45 derece çevrilmesi gerekiyor. Ben manuel olarak yaptım. Bunu manuel değilde otomatik olarak çevirebilmek için nasıl bir sistem gerekiyor. Nasıl bir zaman sensörü ve motor kullanabilirim?

Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- Bu ölçülerdeki oda içinde 37,5 derece sıcaklığı alabilmem için kaç metre rezistans almam gerekiyor? (Ben 5 metre kablo düşünmüştüm. Yeterlimi?)

Öncelikle o kadar kutuyu 100W ampül çok kolay ısıtır.Aşağıdaki gibi bir halojen işini çok rahat görür.Buna birde dimmer bağlayabilirsen açma kapatma zamanını ayarlarsın,böylelikle çok sık açıp kapatmaz.
9104797073458.jpg

2- Sıcaklık kontrolünü yapabilmem ve gerektiğinde istediğim derecelerde ayarlayabilmek için bana yeterli termostat ve bağlantısı ne şekilde olmalıdır?

Böyle bir termostat işinizi görür.Bağlantısı da kolaydır.
201511514356_etc942001.jpg

3- Oda içinde gerekli nem değerlerini alabilmem için nasıl bir sistem kurmam gerekiyor.

Nem ölçer bağlayıp içeride nemi ölçebilirsiniz.Ancak bu kutunun dibine bir miktar su koyarsanız gerekli nemi sağlarsınız.Nem kontrolü yapacaksanız bir devre kurmanız lazım.

IGROMETRE-SICAKLIK-VE-NEM-OLCER-SAATLI__42662455_0.jpg

4- Yumurtaların rafını günde 6-8 defa olmak üzere 45 derece çevrilmesi gerekiyor. Ben manuel olarak yaptım. Bunu manuel değilde otomatik olarak çevirebilmek için nasıl bir sistem gerekiyor. Nasıl bir zaman sensörü ve motor kullanabilirim?

Bunu da hazır bulmak zor,ancak kendiniz yapabilirsiniz.Bir adet dijital ayarlı priz alırsınız değerleri buna girip bir motor çevirebilirsiniz.

Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri