Astsubayların Sorunları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Astsubaylar tüm memurlarla aynı emeklilik yaşına tabidir.Saygılar.

Astsubaylar tüm memurlarla aynı emeklilik yaşına tabidir.Saygılar.

Tabi öyledir ama şu bilgiler yanlış ise lütfen düzeltin iki akrabam deniz astsubayı birisi 1966 doğumlu ve yanlış bilmiyorsam emekli olalı tahmini 6-7 yıl oldu,uzun zamandır kendileri ile görüşemiyoruz emekli olduğu yılı bilemiyorum.Astsubay okulunda geçen dönemler fiili işgününe sayılıyormu,emekliliğe faydası varmı?Ağır işkolu sınıfına girip örneğin 20 yıl fiili görev yapınca 25 yıl süresinden emekli olunuyormu?Bu konuları çok iyi bilmiyorum kulaktan dolma bilgilerimizi düzeltirseniz sevinirim.1966 doğumlu olupta hala emeklilik için çalışan abi arkadaşlarım var neden onlar hala çalışıyor?Demekki bizler kastın da kastıyız :) yani en alt tabakadayız bizim derdimiz sizin derdinizi geçebilir :) kısacası heryerde mutlaka sıkıntı var arkadaşlar sevgi be muhabbetle.....

Ne olursa olsun bızler serbest meslekte calısanlarda saatlerce calısıp sabit maas alıyorlar.Sesımızı bıle cıkaramıyoruz.

Tabi öyledir ama şu bilgiler yanlış ise lütfen düzeltin iki akrabam deniz astsubayı birisi 1966 doğumlu ve yanlış bilmiyorsam emekli olalı tahmini 6-7 yıl oldu,uzun zamandır kendileri ile görüşemiyoruz emekli olduğu yılı bilemiyorum.Astsubay okulunda geçen dönemler fiili işgününe sayılıyormu,emekliliğe faydası varmı?Ağır işkolu sınıfına girip örneğin 20 yıl fiili görev yapınca 25 yıl süresinden emekli olunuyormu?Bu konuları çok iyi bilmiyorum kulaktan dolma bilgilerimizi düzeltirseniz sevinirim.1966 doğumlu olupta hala emeklilik için çalışan abi arkadaşlarım var neden onlar hala çalışıyor?Demekki bizler kastın da kastıyız :) yani en alt tabakadayız bizim derdimiz sizin derdinizi geçebilir :) kısacası heryerde mutlaka sıkıntı var arkadaşlar sevgi be muhabbetle.....

en son 2002 yılında yapılan emeklilik yaşı düzenlemeleri ile belli bir kısım kademeli olarak emekli oldu ve erken yaşta emeklilik tarih oldu.su an ki yasaya göre emeklilik yaşı herkes için aynı.askeri personel için yıpranma adı altında 5 yıl için yaklaşık 1 yıl prım ödemiş gibi çalışma süresine eklenirHalen 62-63 doğumlu çalısan astsubaylar var.ben sivildede çalıştım insanları sigortasız ,kıdem tazminatsız yada kısmi sigortalı nasıl uzun mesai şartlarında çalıştırdıklarını bilirim...Allah he psinin yardımcısı olsun bu işi seçmemin sebeplerinden biride garanti iş olmasıydı kimse için ideal bir iş değil yani.sözü uzatmadan kısa bir örnekle asıl parayı kim nasıl alıyor özetliyorum;
30 yıllık bir kıdemli bascavus calısırken 2900 tl emekli olunca eğer birinci dereceye düşmüsse1650 tl düsmemişse 1300 tl
25 yıllık bir albay çalışırken 4600 tl emekli olunca 3700 tl (albay kadrosunda asırı yığılma olması nedenıyle albay rutbesinde sadece iki yıl çalısınca kadrosuzluktan emekli olma hakları var buda alacağı tazminatın yaklaşık iki katı ediyor.Allah herkesin gönlüne göre versin elbet bir gün herkes hakkını alacak toprağın altında veya üstünde fark etmez.Saygılarımla.

Geciken adalet adalet değildir derler,inşallah sizin ve sizin durumunuza benzer hak mahrumiyetine uğramış bütün çalışan arkadaşlarımız,kamu özel farketmez en kısa zamanda hakettikleri maaş ve sosyal haklarına kavuşurlar.Hükümetin özellikle bizzat Başbakanımızın Astsubayların durumları hakkında çalışması olduğunu öğrenince sizin adınıza sevindim darısı diğer emekçilerimizin başına inşallah.....(Bir kamu çalışanı olarak millet adına bazen kendimi sorguluyorum maaş ve sosyal haklarımız için mücadele verdiğimiz kadar bunun bedelini hizmet olarak milletimize geri verebiliyormuyum yani aldığım maaşımı hakediyormuyum sizi tenzih ederim kendikendime sıksık bunu soruyorum.Başta kamu olmak üzere bütün çalışanlarımızın kendilerini çek etmeleri gerektiğini düşünüyorum sonuçta dediğiniz gibi birde yerin altı meselesi var :confused: :) :( )

2900 - 4600, 1650 - 3700
Eğitim, sorumluluk vs. göz önüne alırsak, maaş farkları hiç de fazla değilmiş. Bana göre az bile...
Asıl, fark olmazsa haksızlık olur.

Şantiyelerde;
formene göre o olmasa şantiye biter, mühendis olmasa da olur,
ustalara göre işi onlar yürütür, formen de napıyor ki,
kalfalara göre, onlar olmasa işler hiç yürümez, ustalar da ne yapıyor ki...
Ama bir şantitede hepsine ihtiyaç vardır... Hepsinin katkıları, sorumlulukları farklıdır. Dolayısıyla maaşları da farklıdır. Ustanın 3000 TL aldığı yerde, mühendisin 6000 TL alması çok doğaldır...

sayın mardahan sizin bahsettiginiz sivil sektör. kıyaslama bence yanlış. asıl sorumluluk astsubay arkadaşlarda.benim askerde gördügüm en ufak bir vukuatta mutlaka sorumlu astsubay buluyorlar en zor nöbetler astsubayların,subaylarda yetki var ama sorumluluk yok,atssubaylarda ise sorumluluk var yetki yok,örnegin subayın askeriyede hiç zimmeti olmaz bütün zimmet astsubaylardadır,en agır ve zor nöbetler astsubaylardadır,mutlaka mutfaga patates soymaya asker olarak gitmişinizdir nöbetçi astsubaydır,nöbete giderken doldur boşalt istasyonuna ugramışınızdır nöbetçi astsubay,askeri cezaevlerinde nöbetçi astsubaylardır vb. bütün sorumluluk yerlerinde nöbetçi astsubaylardır.askerin egitiminden,sporundan hep astsubaylar sorumluydu yanlış bilmiyorsam.ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR...

sayın mardahan sizin bahsettiginiz sivil sektör. kıyaslama bence yanlış. asıl sorumluluk astsubay arkadaşlarda.benim askerde gördügüm en ufak bir vukuatta mutlaka sorumlu astsubay buluyorlar en zor nöbetler astsubayların,subaylarda yetki var ama sorumluluk yok,atssubaylarda ise sorumluluk var yetki yok,örnegin subayın askeriyede hiç zimmeti olmaz bütün zimmet astsubaylardadır,en agır ve zor nöbetler astsubaylardadır,mutlaka mutfaga patates soymaya asker olarak gitmişinizdir nöbetçi astsubaydır,nöbete giderken doldur boşalt istasyonuna ugramışınızdır nöbetçi astsubay,askeri cezaevlerinde nöbetçi astsubaylardır vb. bütün sorumluluk yerlerinde nöbetçi astsubaylardır.askerin egitiminden,sporundan hep astsubaylar sorumluydu yanlış bilmiyorsam.ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR...

Evet bazı konularda haklısınız ancak MYO mezunu(yeni mezun) elektrik teknikeri ve yeni mezun teknisyen astsb.çvş maaşını kıyaslayınız lütfen. Bu sitedeki üyelerin tam olarak anlatmak istediği bu size.

Sayın kalptencan, hak verirsiniz ki, sivilde bile olan silsile, TSK gibi güçlü disipline sahip bir birimde misliyle olmalıdır.

Subayların sorumlulukları olmaması konusuna katılmıyorum. Elbette nöbetçi subaylar ve birliklerin nöbetçi amiri de olur. Nöbetçi amir birliğin durumuna göre Albay da olabilir. Nasıl nöbet değişimine nöbetçi onbaşı gidiyor, nöbetçi astsubay gitmiyorsa, devriyeye nöbetçi astsubay çıkar. Vukuat anında nöbetçi subay da, nöbetçi amir de olay yerine gelir... Hatta vukuat olan birliğin amiri ve gerekirse disiplin subayı da çağrılır.
Benim askerlik yaptığım birlikte, 2 subay 1 astsubay ceza aldı. Subaylar birlik içindeki durumlarından, astsubay ise bir düğünde fazla kaçırıp silah sıkıp huzuru kaçırmaktan...
Astsubaylarla, subayların aynı görevi yapması beklenemez. Çünkü hem görev - yetki - sorumluluk üçgeni, hem de sayıları farklıdır. Tıpkı erbaşlarla, astsubayarı bir tutamayacağımız gibi. Hatta uzmanlarla, eratı...

Askerlikte oluyor böyle şeyler... O gün için çok gücüme gitmişti. Anlatayım :
Tugay içinde voleybol turnuvası düzenleniyor, ama fikstürde en fazla 30-40 kişi ile içtima bağlayan bizim çekirdek tabur yok. Tabur komutanıma gittim, durumu arz ettim. Sorular sordu, cevaplar verdim. Sonunda da en az 3. olmaya söz verdim. Ama kafamdaki kesin birincilik. Çünkü çoğumuz DK yız ve çok iyi bir takımımız var. Akşam üstleri, diğer birliklerle yaptığımız maçlarda 3-0 yenemediğimiz zaman üzülüyoruz... Tabur komutanım, fikstürü alıp tugay karargaha gitti. Bir hafta sonra yeni fikstür yayınlandı. Biz de varız. Tamamı çavuş, onbaşı ve erlerden kurulu bir takımız. Rütbeli yok aramızda. Karşımızdaki takımlarda ise tam tersi... Evet birinci olabilirdik, ama oalmadık. 3.lükle yetindik... Çünkü voleybolcu değil askerdik...
Askerlik anıları bitmez tabi... :) Konuşturmayın beni :D

Kıssadan hisse; ne kadar iyi olursan ol, ne kadar çalışırsan çalış yerini yurdunu bileceksin...

Evet bazı konularda haklısınız ancak MYO mezunu(yeni mezun) elektrik teknikeri ve yeni mezun teknisyen astsb.çvş maaşını kıyaslayınız lütfen. Bu sitedeki üyelerin tam olarak anlatmak istediği bu size.
sayın alpernbugra peki neden çin deki bir tekstil işçisinin maaşıyla türkiyedeki tekstil işçisinin maaşını kıyaslamıyosunuz ! fenerbahçeli bir yöneticinin hisse senedi konusunda ne yapalım yani galatasarayla beşiktaşla kıyaslamayacagızda bir demir çelik şirketiylemi hisse senedimizi kıyaslayacagız dedigi gibi yani sizin maaş konusunda kıyaslayacagınız tsk nın kendiiçinde olması gerekirken herkes hala kendi kafasına göre meslek dallarıyla kıyaslıyo ;) sayın mardahan voleybol hikayeniz çok güzel bir askerlik anısı olmuş fakat bkonuyla baglantı kuramadım sizde astsubayların yüzündenmi 3 üncü oldunuz :)arkadaşlar astsubyaların maaşları toplumun çogu kesimine göre yüksek bendende yüksek fakat astsubaylar tsk içindeki adalet sisteminden kaynaklanan sorunları anlatmaya çalışıyorlar.daha öncede bahsettigim gibi, tsk içinde astsubayların birbirleri dahil astsubayları seven olmaz sistemleride zaten bunu gerektiriyor.asker sevmez,uzmançavuş sevmez,kendi içlerinde zaten işler dolayısıyla kavgalılar,subay desen zaten okurken yumurtayı taşa vursan veya taşı yumurtaya vursan gene yumurta kırılır prensibini ögrenerek yetişiyorlar.ki bunu yedeksubay'lara dahil ögretiyorlar.bir kısa dönem askerin bile eger bir astsubayla hukuki sıkıntı içine düşüp mahkemelik olsalar hop kısa dönem asker hemen subay statüsüne sokuluyor bumu adalet,adam hayatını vermiş askerlige bir açıkögretim mezunu astegmen oluyo 2 veya 3 ayda (ki kabak bile yetişmez 2 ayda :)) ama biz türk subayı yetiştirip yıllarını vermiş astsubayların uzaman çavuşların komutanı yapıyoruz bumu adalet.

sayın mardahan sizin vukuattan kastınız ne? ve kimin ifadeleri alınıyo? herkes tabii ki görevini yapacak ''askerlik yan gelip yatma yeri degildir''cümlesine katılan insanlardanım.münferit bir astsubay hikayesi bulmuşunuz dügünde silah sıkan tabiki cezasını alacak.ama konuya bu kadar basit yaklaşmanız olagan dışı geldi. en zor nöbetler ve her an vukuat çıkabilecek nöbetlerin,astsubaylarda oldugunu anlatmaya çalıştım sizse dügünde silah sıkmış diyosunuz.en azından voleybol hikayeniz güzel :) gerçi 1 inci olamamışınız olsanız daha güzel olurdu zaten maçı izlemedik biz 1 inci olduk desenizde inanırdık :)

''bizim milletimiz askerlik anısını anlatırken dahi tabur komutanından aşagı komutanla muhattap olmamış gibi,en ufak bir anıyı büyüte büyüte anlatıyor.ve mutlaka ne kadar rütbesi çoksa o iyi insan oluyor. rahmetli özal toplumun tabu ve toteminin %40 ını yıkmayı başardı ama hala ` a yakını duruyor.zenginse haklıdır ve dogru düşünür,rütbesiçoksa en iyisini o bilir geri kalanın düşüncelerinin pek bir önemi olmaz,partiliyse mutlaka bizim işi o yapar.ne bu yaa ! adalet desen iki insanın dudagının arasına verilmiş bir sistem nereye gidiyoz bilmiyorum inanın sonumuz hayır olsunda...(oh be bende biraz kendi dertlerimi anlatayım dedim:))

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri