Asgari ücretin 1300 tl olması bize nasıl yansır?

Yaşımız 30`a yaklaştı, sizin gençliğiniz tüp kuyruklarında geçtiğinden tabii sizin kadar olmasa da 15 yıl öncesi saman yiyip, at arabasında gezdiğimiz ve gaz lambalarıyla aydınlandığımız için bizde kıyaslama yapabiliyoruz, belli miktarda olsa.

Alın bu da başka bir kuyruk,

Tarih :3 Ocak 2016
http://www.hurriyet.com.tr/ankarada-dogalgaz-kuyrugu-40035281

Evet maşallah . Allah uzun ömür versin. Oğlum da 29 Yaşında :) Vallaha ne diyeyim şimdi ? Kuyruk mevzusunu getirip başkent gazın optimum daki gaz satış kuyruğuna bağladınız ya , helal olsun.
Ben eryaman da oturuyorum . Etrafımdaki yakınımdaki 2-3 tane PTT şubesi ile birlikte optimum ve KC Deki satış yerleri gaz satışı yaparlar. Hiç bir zaman da kuyruk olmaz . Cebine kartını ve paranı koyarda gezersen Akşama kadar denk gelen 40 yerden gaz alabilirsin. Ama "ya boşver param var ama daha 3-5 günlük gaz var diye yatarsan o kuyruğa da gireceksin. Ama herne ise bu kuyruğun bu konudaki kuyruk ile alakası yok.

Allah size de oğlunuza da uzun ve sağlıklı ömür versin. Değerli büyüğüm tabii ki biz sizin kadar kuyruk tecrübemiz olmadığı için hangi kuyruk neye hizmet eder bilemeyiz. Lakin ankarada ki durum, herkesin memur olmadığı itibariyle maaşını aldığı ay başlarında gözüken durum. Gezme tozma yada iş güzarlık değil. 2016 ya yakışmayan görüntüler. istanbulda olsa aynısı faciaya dönerdi durum.

Bu konuda kuyruğun gereği yok zaten, konunun açılış ile gidişatı farklılaştı. Bazıların ülkenin gidişatından çok memnun olabileceği gibi, bazıları da son derece mutsuz da olabilir. İş siyasete girdiği için, takım tutar gibi davrandığımız için ortak bir payda bulunamaz, birbirimizi kırarız sadece. Çok iyi bir gözlemci olduğumu düşünürüm, insan davranışları az çok tahmin ederim, yaşıma göre de gelişmiş olan gözlem yeteneğimin , tecrübeli pek çok büyüğümden iyi olduğunu görmüşümdür. Genel olarak toplulumuz uzun vadeli plan yapmayı beceremez, anlık taleplerine göre kararını verir, bugün ak dediğine yarın kara der.

Neyse kalın sağlıcakla.

Iyi işte ya bizim yaşımız 55 olduğundan mukayese yapma hakkımız var. Ama senin yaşın kaç onu bilemiyorum :)

Evet işte sorunda burada. -30 derece soğuğu görmeyen +8 ve +10 derecelerde dondum anam öldüm anam dermiş ! :)
İyi - Kötü , soğuk - sıcak göreceli kavramlardır neyi referans aldığına bağlıdır. Bu genç arkadaşlar hayatta hiç bir zorluk görmemişler o yüzden isyandalar. Allah'ta göstermesin daha ne diyeyim !

Son düzenleme:
Napalım üstadlarım pamuklara sarılarak büyümüşüz. Kişisel olarak annesiz- anne şefkati olmadan, son derece fakir bir ailede büyümüş olsam da, 8 yaşından itibaren ayakkabıcıda, 14 yaşından itibaren 18 yaşına kadar çanak anten montajı da çalışmış, üniversite okurken de özel ders vererek çalışmış ve askerde sınır karakolu görevi yapmış bir asteğmen olarak bulunmuşsam da evet sizin kadar zor bir hayatımız olmadı. Benim müstakbel çocuğumda olmasın, bizden sonra ki kuşaklarında olmasın. Ölümü gösterip sıtmaya razı olmayalım.

Konuyu açan arkadaşım kusura bakma, konu yön değiştirmişti, bende uzattım , özür dilerim.

Napalım üstadlarım pamuklara sarılarak büyümüşüz. Kişisel olarak annesiz- anne şefkati olmadan, son derece fakir bir ailede büyümüş olsam da, 8 yaşından itibaren ayakkabıcıda, 14 yaşından itibaren 18 yaşına kadar çanak anten montajı da çalışmış, üniversite okurken de özel ders vererek çalışmış ve askerde sınır karakolu görevi yapmış bir asteğmen olarak bulunmuşsam da evet sizin kadar zor bir hayatımız olmadı. Benim müstakbel çocuğumda olmasın, bizden sonra ki kuşaklarında olmasın. Ölümü gösterip sıtmaya razı olmayalım.

Konuyu açan arkadaşım kusura bakma, konu yön değiştirmişti, bende uzattım , özür dilerim.

Eğer durum böyleyse durum daha kötü sıkıntı başka yerlerde demek olur ki bu muhabbetin sonu hiçte iyi yere varmaz !

Ben 2000 li yıllarda -2002 den önce - sabahın köründe hastaneye gidiyordum sıra almak için ; 10 a kadar doktor bekliyordum ; doktordan çıkıncada ilaç ve para kuyruğuna girip ....dan ilaçlara para veriyordum . Hastaneler pislikten ; izbelikten insan yoğunluğundan geçilmiyordu . Bu da benden bir hatıra . 40 yaş ve yukarısı olanlar hatırlar herhalde.
Bu yıllara ait başka bir anımda soba ve kömür ile ısınma oranı şimdikiye göre kat ve kat fazla olduğundan kış geldiğinde bütün şehirleri basan ve boğan bir duman ve is tabakası vardı .

Son düzenleme:
Evet bende tam o noktadayım nankör olmamak lazım geçmişte bir takım zorluklar yaşayan bugün haline yatar kalkar şükreder !
Bende çok sıkıntılar çektim.

Asgari ücretin biraz üzerinde maaş aliyorsam. Bu zam beni negatif etkileyeceğini düşünüyorum. Asgari ücretli zamdan sonra daha çok vergi verecek. Devletimiz kazanacak. Arkasindan elekrik doğalgaz su vb. Fiyatları artacak. Buna bagli yada talep-arz nedeniyle , Piyasa fiyatları artacak ve asgari ücret bir önceki alım gücüne gerileyecek. Böylece benim alım gücüm sabit kalmayacak gerileyecek. Durum bu.

Evet bende tam o noktadayım nankör olmamak lazım geçmişte bir takım zorluklar yaşayan bugün haline yatar kalkar şükreder !
Bende çok sıkıntılar çektim.
Bu noktada herkesin memnun olmasını beklemek hayal olur ; benimde çoğu insanın da memnuniyetsiz olduğu bir çok husus var memleket dahilinde . Bir sürü yanlış icraat da olabilir . Ben artıyı eksiyi tartıp şu anki siyasi iradenin devamına oy kullanıyorum .
Mesela işçi mühendisler olarak 10 senedir görevde yükselme şansı ve tayin hakkı hala bize verilmedi ; verileceğinden de umudum yok . Bir memur mühendis den ortalama her ay 1000 lira daha eksik maaş alıyorum .
Bu kadar kazık yememe rağmen memleket daha önemli deyip artısı eksisinden çok insanlara destek veriyorum .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri