Asenkron motorlar

Hayır verim değil,cos fi değerinin daha da kötüleşmesi yönünden kullanmıştım.Ancak cos fi değerinin değişmesi sizin de dediğiniz üzere ve mantıken de aslında öyle olması gerekiyor.Ancak MEGEP dökümanlarındaki anlatım şekline göre bu bilgileri de direkt yazmış bulundum.Çünkü uzunca bir zaman önce sadece bu şekilde okumuştum,bu asenkron motorların "kayma miktarı/cos fi değişim değeri" bilgilerini.Yalnızca belirli bir yüklenme değerinde istenilen ideal cos fi'nin en düşük değerinde kalıp da ideal ve sabit kalacağı da yazılıydı okuduğum bu modül bilgilerinde.

Kompanzasyon konusunda haklısınız,ev kullanıcıları için değil de,sadece reaktif sayacın bulunduğu kullanıcılar için geçerlidir kompanzasyon işlemi.Ama ev kullanımında da cos fi değeri düşük olan flüoresan balastlarının veya psu cihazlarının,cos fi değeri yüksek veya elektronik yoldan yükseltilmiş olanlarına göre (Elektronik pfc modülü ile) şebekeye iade edilen reaktif gücü hiç ödemedikleri halde,sırf bu cihaz verimleri yüzünden şekil olarak ayni görünüşte olup da,fakat düşük cos fi değerli bu cihazlardan,balastlardan,ayni sabit bir gücü ayni şekilde alabilmek için,daha fazla aktif güç kullanımına gidebilecekleri de mantıken düşünülmelidir.Yoksa cos fi değeri çok düşük cihazlar (Balast,psu,vb.) bu nedenle daha ucuz,cos fi' si daha yüksek,1 değerine çok çok yakın olanları veya suni yoldan kendi içinde elektronik yoldan düzeltilenleri (B enerji sınıfına, B++ enerji sınıfından olan cihazların daha yüksek bedeline karşın tercihi,yeğlenmesi gibi) ise çok daha pahalı bedellerle bizlere de satılmaktadır.Ancak alış fiyatları yüksek gibi görünse de sonradan kendilerini zaman içinde kolaylıkla da amorti de edebilirler beklentisiyle satın alınıp tercih edilebilmekteler.Bakın bu konu "Pc Labs Forum" da özellikle pc psu'larının hassas seçimi,ev cihazlarının ne kadar akım çektikleri ve bunun önlenmesi için pfc iyileştirmesi konusu uzunca bir süre önce de ele alınıp bu sitede çok detaylı işlenmişti.Psu konusundaki asıl dayanak noktam da sadece bu sitede daha önce paylaşılan bilgilerdir.Kolay gelsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yükte devreye sık girip çıkan bir motor ise demeraj akımlarını azaltırsın, ısınma bi nebze azalır, bunun dışında "attığın taş ürküttüğün kuşa değmez."

Arkadaşlar bana dinamik frenleme için asenkron motor lazım nerden nasıl bulabilirim .. Ist . Oturuyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,612
Kullanıcılar
450,614
Son üye
goktug59

Yeni konular

Geri