asenkron motor

bikeso

Üye
slm arkadaslar calıstıgım yerde paketleme makınasına ayıreten baglanan barkod maknası var ve statık enerjıye karsı duyarlı bu yuzden topraklanması lazım yalnız toprak hattı baglayınca KACAK AKIM ROLESI atıyor O.A ölçtugumde notr-toprak arası kısa devre gosterıyor motor httına notr verılmıs onu sokunce bu sefer makınada kacak elektrık var ve toprak hattı baglayıncada kacak akım sıgortası atıyor u-v-w arası kısa devre var bu konuda yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tsk

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba arkadaşım motor uçlarında kısa devre yok büyük bi ihtimalle.senin motorunun gövdeğe kaçağı var ya da makinaya bağlı herhengi bir cihazda.büyük bi ihtimalle sistem nötrle birleştiği için toplam kaçak akım artıyor. toprak hattın yetmediği için nötrle birleştirmişlerdir.sen makina gövdesine direk nötr ver,barkod makinasına toprak bağla bence.

cvb ıcın sagol motorun ıcındekı toprak hattının dıs govdeye kacak yanı kısa devre gosterıyor bu durum olmaması gerekıyor degılmı motor topragına gıden hattı cıkardıgımda notr- toprak devresı kısa devre gostermıyor

makına govdesınde notr baglıydı ve toprak hattını baglayınca K.A.Rolesı atıyordu barkod makınası sonucta bu makınanın govdesıne baglı sayılır

Lütfen arka, arkaya mesaj atmayınız.
Düzenleme:Mustak

Arkadaşım, motorun içindeki toprak hattının dış gövdeye kaçak yapması yani kısa devre göstermesi gayet doğaldır. Çünkü klemens kutusu içinde fazlar klemenslere bağlanır, toprak ise hemen yanında gövdeye sabit olan civata veya vidaya bağlanır, haliyle o bağladığınız toprak hattı gövdenin her yerinde vardır. Zaten olması gereken de budur.

Makina gövdesine nötr bağlıydı ve toprak hattını bağlayınca K.A.Rölesi atıyordu demişsin. Yani hem nötr hemde toprak hattını birliktemi bağladın. Eğer ikisini birlikte bağlarsan röle görevini yapar ve atar. Gövdeye sadece toprak bağlamalısın. Kolay gelsin.

mrhb sef arkadasım.toprak hattı yerıne motora baglanan notr hattını sokup bosta ızole edıp yerıne toprak hattını verdım k.a.rolesı attı. onceden sıfırlama yanı toprak hattına notr baglıydı ve toprak hattı baglayıca sıgorta atıyordu bende sıfırlamayı kaldırdım motora toprak yerıne verılen notr hattını sokunce makına uzerınde kacak akım olustu motora toprak hattınıbaglayıncada k.a.rolesı attıyor motor sorunsuz calısıyor AMA sanırım govdeye akım kacagı var ılgınıze sımdıden tskler

arkadaşım diyorsunki ''sanırım gövdeye kaçak akım var'' diyorsun bunu nasıl anlıyorsun. eğer motor normal çalışıyor ve de kaçak akım rölesi bu şartta atmıyorsa nasıl kaçak akım var diyorsun. bide ben saygı değer arkadaşlara şunu sormak istıyorum kaçak akım rölesi olan devrelerde faz-nötr,faz-toprak,nötr-toprak arası ölçüm nasıl yaparız çünkü kaçak akım rmlesi devredeyken bunları ölçmeye kalktığımızda röle atıyor. ölçüm yapamıyoruz

oncelıkle bu konuda gorus bıldıren ark. tskler arızayı buldum asıl neden motor degıl makınayı kuran fırmanın yaptıgı kural dısı bır degısıklık bunu belırtıgımızde maalesef diyerek gecıstırdıler. rezıstansın tek gırıs olup cıkısını (notru)makına dısklerının uzerınde tamamlanmasından kaynaklanmaktadır.bizde yenı rezıstans talep ettık

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri