Asansör çalışınca internet kopması sorunu

arkadaşım bir tane ups tedarik edebilirsen modemini ups ye tak ups dolu olsun upsyi prize takma ve sen netteyken birisi asansörleri çalıştırsın sorunun aynı ise manyetik alandandır sorun yoksa tesisatta bir problem vardır kolay gelsin.

manyetik alanmı ? :)

arkadaşlar çatıda milimetrik dalga radarı vericisi yok altı üstü asenkron motor var bitane.
sorun arkadaşın evine giden elektrik tesisatı ile ilgili. muhtemelen evin fazı asansör motorunun fazı ile aynı hattan besleniyor. ani demeraj akımı yüzünden anlık voltaj düşmesi ve sonucundada modem reset.

2.4ghz spread spectrum modem üretecek teknolojiyi üreten firma, içerisinde rf için her tür önlemi alıyor. sonuç olarak bu cihazlar CE belgesi yada herhangi br kalite belgesi alırken, oda büyüklğünde faraday kafesi içerisinde sizin manyetik alan diye tabir ettiğinizin alasına maruz bıraklıyor. o testlerden rahatlıkla geçiyor ve piyasaya sürülüyor. motorun mıknatısındanmı etkilenecek. yada kablo üzerinden geçen akımın oluşturduğu elektomanyetizmadan

Merhaba arkadaşlar forumunuza yeni katılmış olup açtığım konuyla ilgili bazı şeyleri okdum ancak elektrik ve elektronikten anlamadığım için bu sorunuma bir açıklık getirmek istedim..

Öncelikle İstanbul Ümraniye de olup 15 katlı binanın en üst katında oturmaktayız. 1 yıldan beridir TTnet 8mbit sınırsız internetim var. ancak sorun şu ki binada 2 asansör var ve asansörler ne zaman çalışsa internetim yaklaşık 10 15 saniye aralıkllarında kopmaktadır.

Tneti aradığımda internetimin değerlinin iyi gözüktüğünü hattımda bi problem olmadığını söylediler. İstişare yaptığım insanlar da hat çektirince düzelir dediler.100 tl ye yeni bir hat çektirdik ve sorun hala devam ediyor. Ve tanıdık birinden filtre aldım modem aldım denedim ve sorun gene aynıydı.Ayrıca dip not geçeyim telefon hattı asansör boşluğundan değil katların arasındaki gelen özel kutucukdan geçmektedir.

Acaba sorun topraklama da olabilir mi ? Eğer topraklamadan kaynaklanıyorsa kendim nasıl halledebilirim ? Çünkü hiçbir elektrikçi binanın topraklamasına karışmak istememektedir.. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür eder iyi günler dilerim.

Teknik analiz...

Kardeş kolay gelsin öncelikle sorunun çok basit asansör devreye girdiğinde senin dairene gelen gerilim değeri düşüyor. Bir bakıma asansörleri besleyen kabloları binanın ana besleme barasından aldıkları için motoru ilk kalkış anında binaya gelen ana kolon hattındaki gerilim düşümü artıyor ve sen son katta olduğun için o hattın gerilim düşümüde eklenice sana gelen Faz-Nötr 220 V gerilimin düşüyor. Sorununun teknik analizi budur. Ayrıca tespitimi ispatlamak için ise ölçü aletini modeminin adaptörünün bağlı olduğu prize bağlarsan asansör çalıştıgında 220 V 'tun düştüğünü göreceksin...

Çözüm...
Dairene gelen kolon hattı kablosunun kesitini arttırır isen sorununun ortadan kalkacağını düşünüyorum...

Merhabalar
Bir adet kesintisiz güç kaynağı alın (80-90TL) Adsl modemi buraya bağlayın eğer asansör çalışınca gerilim dalgalanması oluyor ve modem bu yüzden resetleniyorsa UPS sayesinde resetlenmez kolay gelsin.

Merhaba,
EMO dan Asansör SMM eğitimi almış bir Mühendis olarak tahminim, 1.Telefon hatlarınız asansör boşluğundan veya yakınından geçiyordur asansör hareket edince çektiği kalkış akımının oluşturduğu piklerden telefon hattı data sinyalleriniz bozulur. 2. En üst katta oturmanızdan dolayı modeminiz asansör makina dairesindeki asansör motor sürücülerin Yüksek frekanslı (16KHz) anahtarlama frekansından etkileniyordur.
SONUÇ: Kablo ve cihazlarınızı asansör sisteminden uzak tutun.
Tevfik AKKUŞ

Asansör motorunun kalkış akımından kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum. Çok büyük bir asansör değilse 10 kW bile yoktur motor gücü.

Merhaba arkadaşlar forumunuza yeni katılmış olup açtığım konuyla ilgili bazı şeyleri okdum ancak elektrik ve elektronikten anlamadığım için bu sorunuma bir açıklık getirmek istedim..

Öncelikle İstanbul Ümraniye de olup 15 katlı binanın en üst katında oturmaktayız. 1 yıldan beridir TTnet 8mbit sınırsız internetim var. ancak sorun şu ki binada 2 asansör var ve asansörler ne zaman çalışsa internetim yaklaşık 10 15 saniye aralıkllarında kopmaktadır.

Tneti aradığımda internetimin değerlinin iyi gözüktüğünü hattımda bi problem olmadığını söylediler. İstişare yaptığım insanlar da hat çektirince düzelir dediler.100 tl ye yeni bir hat çektirdik ve sorun hala devam ediyor. Ve tanıdık birinden filtre aldım modem aldım denedim ve sorun gene aynıydı.Ayrıca dip not geçeyim telefon hattı asansör boşluğundan değil katların arasındaki gelen özel kutucukdan geçmektedir.

Acaba sorun topraklama da olabilir mi ? Eğer topraklamadan kaynaklanıyorsa kendim nasıl halledebilirim ? Çünkü hiçbir elektrikçi binanın topraklamasına karışmak istememektedir.. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür eder iyi günler dilerim.

Oturduğunuz kat itibariyle(Çalışan 2 adet asansör dairesine yakın) özel bir durumunuz var.Günümüzde asansör teknoljisinde kullanılan elektronik olarak geliştirilmiş kumanda teknikleri,özel devrelerle sağlanmaktadır.Bunların fabrika çıkışındaki yapılan son kontrollerinde başka cihazlarla yapılan girişimi,RF kaçakları bertaraf edilip tüketicilere o şekliyle ulaştırılması gerekli ve şart olan bir standarttır aslında.Ama gerek asansör kumanda birimlerinin montajında personel hataları,gerekse türlü bazı etkenler(Örneğin fabrikasyon hataları gibi) zararlı girişimlerin bazı hassas cihazları(Örneğin ADSL modem gibi) etkilemesi de muhtemeldir,olmayacak bir şey değildir.

Bunun çözümü;ADSL cihazına kadar olan veri sinyali akışının,daha güvenli kablolama ile yapılabilmesidir.Telefon hattınızın sil yeni baştan tamamen yenilendiğini belirtmenize rağmen ayni aksaklığın da devam ettiğinden bahsediyorsunuz.ADSL bağlantısının yapıldığı modeme kadarki veri-sinyal hattında,mümkünse normal 3,4 telli telefon kablosu yerine, ekranlı bir kablo(iç kısmında alüminyum paraziti önleyen,soğurucu kalkanı olan,klavye ve mouse kablosundaki uygulamasında olduğu gibi) kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır.Asansör dairesine uzak olsanız,ev içindeki iletimde normal telefon kablosunu parazite maruz kalınmadan kullanabilirdiniz.Ama konum itibariyle oturduğunuz kat özeldir ve yukarıda sözünü ettiğim çok çeşitli sebeplerle de,asansör parazitlerinin bir girişimine maruz kalmanız olasıdır.Hatta yenilenen iç tesisatınızda bile,blendajlı(Ekranlı) kablo kullanılsaydı çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Modemin tek kesilme medenini bu parazitik girişimlere bağlamaktayım.

Asansörün yüke bindiğinde oluşan voltaj değişikliği,dalgalanmaları,eğer modem adaptörünüz SMPS türündeyse,zaten direkt olarak etkilenmesi söz konusu olamaz.Nedeni SMPS'lerin çok geniş voltaj aralığında sabit akım ve voltajı aksatmadan da üretebilmeleridir.(140-240 volt ac. Şebeke çalışma aralıkları,yani 100 voltluk bir tolerans aralıkları mevcut).Eğer,cep telefonları şarjında kullanılanlar gibi oldukça hafifse,büyük bir olasılıkla SMPS güç adaptörüdür diyebiliriz.

Topraklama konusundan pek olamaz diye düşünüyorum,telefon hattının merkezden kısmen topraklı olarak gelmesi gerekir.Ev güvenlik topraklamasının da,olması gerekenden düşük omaj değerleri(Megerle ölçülen) modemi parazit,girişim yaptıracak sinyal bozulması yönünden pek etkileyemez düşüncesindeyim.Kolay gelsin.

Shielded cable - Wikipedia, the free encyclopedia

220px-Shielded_wire_4F.jpg

Son düzenleme:
Bende düşüncemi paylaşmak isterim. Benzer bir sorunu da ben yaşamıştım. En üst kattayım. Ve her asansör çalıştığında, bilgisayarım kendini resetleyip yeniden başlatıyordu. Ben üst kata gelen gerilimin asansörün çalışması sebebiyle limitlerin altına düştüğünü tahmin ettim. Bilgisayarımın güç kaynağı eski idi. Yeni güç kaynağı aldım. Sorunum düzeldi. Sanırım düşük gerilimlerde de çalışabilen güç kaynağı sayesinde problemden kurtuldum. Sana tavsiyem, bir UPS ile test etmen. UPS kullandığında 90% sorunun çözülecektir kanımca...

modeme gelen telefon kablosunu blendajlı kabloyla çekmeyi deneyin. Shield kısmını topraklayın.

sorun kronik asansör güç kablosu ile telefon hattı bir birine yakınsa manyetik alan telefon hattında ki sinyali bozar.

çözüm
telefon kablonuzu manyetik yalıtımlı yani folyolu bir kablo ile değiştiriyorsunuz.

zaten dikkat ederseniz uydu kabloları da manyetik yalıtımlıdır

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri