Artı (+) İnverter

bilisimwap

Üye
Merhabalar,

elektrik tesisatlarında indüktif reaktif yükten kaynaklanan kayıpları önleyen enerji dalgalanmalarını düzenleyen ve ani yük artışlarını dengeleyen bir MİNİ KOMPANZASYON SİSTEMİ Artı (+) İnverter diye bir cihaz videosuna denk geldim Artı (+) İnverter tesisat üzerinden çekilen akımın frekansını düzenler ve kayıpları engelleyerek elektrik faturalarının düşmesini sağlıyormuş benim sorum şöyle olacak böyle bir teknolojik cihaz varmıdır varsa çeşitlerini nereden bulabiliriz ben elektrik faturasının düşmesini istemiyorum benim kullanmak istememdeki amaç benim 150 amperlik 12 volt bir aküm 800 Watt Black&Decker İnvertör ve 10 amperlik akü şarj eletim var elektrik kesildiğinde 800 watt'a kadar 3 saat kesintisiz elektrik alabiliyorum ve işimi görüyor söz konusu cihaza benzer ürünü temin etsem akü arkasından 3 saat elektrik alabilirken bu süreyi bu tarz cihazlar ile uzatabilirmiyim vereceğiniz bilgileri için teşekkürler

Konu ile ilgili Video

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba.Bu türden cihazlar ile mevcut akülerin destek süresini uzatamazsınız,ancak akü amper-saat kapasitelerini daha fazla artırarak bunu uzatabilirsiniz.Sözünü ettiğiniz sistemler zaten çok kaliteli olan tüm elektronik cihazların girişinden sonra ayrı bir ünite olarak, pdf (Güç faktörü düzeltilmesi) aktif veya pasif ünitesi olarak cihaz içinde yer alabilmektedir.Bunun sayesinde reaktif gücün şebekeye iadesini azaltıp cihazın ayni gücü elde etmek için daha verimli çalışmasını direk en baştan sağlarsınız,bu özel yapılan iç iyileştirmeler ile.Ama şebekeye iade edilen reaktif gücü zaten sayacınız yoksa kayıt altına alıp faturalandırmanız ise normalde de mümkün değildir.

Ama çok verimli çalışan bir pc psu’su (80+'lı) ,smps güç kaynakları,smps akü şarj cihazları,vb. enerji verimliği açısından içinde pdf ünitesi (Aktif olanlarında Cos fi=1 değerine daha çok yaklaşılır) yer alanları ise,her zaman enerji verimliliği çok daha yüksek olan ve iç kayıpları yüzünden daha az enerjiyi dolaylı (İndirekt yoldan) çekip kullanan cihazlar demektir.Örneğin bu durum 80+ etiketli olan ve güç faktörü % 80 ve onun üzerinde olan tüm psu’lar için geçerli olabildiği gibi,+A,++A,+++A enerji verimliğinde olan ev cihazları için de, bu + sayısının fazlalığı kadar daha az enerjiyi şebekeden çekip ayni işi yapan cihaz veya ev makineleri anlamına geleceğinden,bu mevcut şebekeye göre daha verimli de çalışacakları anlamındadır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhabalar,

Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler elimde 3 adet akü şarj aleti var birde Kamera Güç Kaynağı 12V 20A çeşitli testler yapıyorum 3 şarj cihazınıda aynı anda bağladım Kamera Güç Kaynağınıda bağladım ne harcarsa şebekeden onu çekiyor sizin bilgilendirmenizden yola çıkarak araştırdım yazıyorum çok fazlada anlamıyorum 80Plus Gold 1100W Güç Kaynağı alsam aşağıda resimde özellikleri mevcut 90 amper'e kadar destekliyor buda benim kullanacağım İnvertör'e yeterli geliyor bu ürünü alsam benim avantajım olurmu bu Güç Kaynağı arkasına İnvertör'ü bağlasam 800 watt yük çeksem İnvertör'den şebekeden alacağım ile harcadığım güç yine aynımı olur teşekkürler

80Plus Gold 1100W Güç Kaynağı Özellikleri
ae_strikex_psu1100_icresim2.jpg

Yapmaya çalıştığım 80Plus Gold 1100W Güç Kaynağını normal Şebeke elektriğine bağlayacağım arkasına İnvertör bağlayıp (arada akü olmadan) invertörden 800 watt çekerken güç kaynağıda şebekeden 800 watt'tan daha az çekecek bunu nasıl sağlayabiliriz bunun farklı yöntemleri varmıdır

aDPmn4.jpg

Merhaba.İkinci yazdığınız mesajınızla asıl kullanma amacınızın kamera kayıt sisteminin (dvr’nin) bir ups (Kesintisiz güç kaynağı) amaçlı olduğunu anlıyorum,eğer çok da yanlış anlamadıysam.80 plus gold güç kaynağını (1100 watt.lık) satın almanız,bu asıl oluşturmuş olduğunuz ups sisteminde köklü bir değişiklikliğe de gidilmedikçe çok fazla değişmeyecektir,çekilen güç/harcanan güç oranı.Bunu en baştan belirtmek de isterim size.

Bunu biraz daha açıklamaya da çalışayım.Siz elektrik kesintilerinde kamera kayıtlarında kesiklik (Donma) olup, elektrik tekrar geri geldiğinde kaldığı yerden devam etmesini istemeyip,sürekli kayıtta kalabilmesi için şarj olan akü ile “3 şarj cihazı>150 amper akü>inverter>kayıt cihazı>kamera güç adaptörü” bağlantılarını sistem olarak sürekli paralel durumda bağlı tutup (Ayni online ups’nin çalışma mantığındaki gibi aktif olarak sürekli çalışıp da güç harcayan şekliyle) bu şekliyle ac-dc>dc-ac dönüşümlerinn (Döngüsünün) devamlı kalamsını sağlamış oluyorsunuz,elektrik kesilse veya hiç kesilmese bile.

Oysa line interaktif ups tekniğinde ise normal zamanlarda (Kesinti yokken) 220 volt ac (Şebeke eletriği) direk by-pass edilip geçer,akü-inverter sistemi pek de kullanılmaz,yalnızca voltajdaki çok aşırı dalgalanmaların (Aşırı piklerin) haricinde.Elektrik kesildiğinde şebeke ile bağlantı tam olarak kesilip sizin sürekli kullandığınız akü-inverter sistemi,bu kısa sürede 220 vac destek amaçlı ve akü amper-h kapasitesinin yettiği sürece de destek sağlayabilir,çıkıştaki ac ile direk çalışan örneğin bir dvr cihazı için.Sizin en baştan bu tür bir sistemi (Line interaktif) seçebilmenizle enerji tasarrufu dha fazla sağlanabilir ve akü-inverter bağlantısının sürekli kalmaması açısından en doğrusu olurdu.

Yapacağınız işlem aslında çok basittir.800 watt’lık bu invertere tam eşdeğer çıkışta (VA ve watt değerleri ayni değildir,örenğin 650 VA 360 watt,850 VA 480 watt’a karşılık gelir,ups teknik bilgilerinden 800 watt’a kaç VA’nın karşılık geldiğini tam olarak bulmalı ve onu satın almalısınız) line-interaktif ups satın almak,destek süresini 3 ve 3 saatten daha fazla artırmak için de ups’nin mevcut akü bağlantısını söküp kendi 150 amper 12 volt akü bağlantısını 2 adet kutup başı kullanarak,yetkili bir elektrikçiye bağlatmanız (ters veya yanlış olarak bağlarasanız bu ups’nin inverterine bir zarar da verebilirsiniz) şeklinde olacaktır.Bu şekilde 80 plus gold şarj cihazının çok verimli çalışmasından da çok öte, çok fazla enerji tasarrufu elde etmiş olacaksınız,sistemi tamamen bu şekliyle değiştirerek.

Zaten anlatımlarınızdan 220 vac destek süresini akü tarafında çok uzatmak amaçlı görünen asıl hedefinizin çok gerisinde,çok fazla ve gereksiz harcanan (ac-dc>dc-ac dönüşümü ağırlıklı olan) gücün sizin canınızı çok fazla sıkabildiğini de kendimce sezinledim.Umarım yanılmıyorumdur bu konuda.Çok daha verimli ve kesinti olmadığı ve tam olduğu zamanlarda, sizin şu anda elde edebildiğiniz destek süresini ayni şekilde ve şu anki güç harcamanızdan çok daha aşağı seviyede sağlayacak sistem yukarıdaki şekildeki gibi olacaktır.

Ups’nin kendi akü şarj sistemi 150 amper aküyü örneğin 10 saatte şarj edebilmek için çok yetersizdir,bu nedenle 15 amper 13.80-15 volt çıkışlı akü şarjını otomatik olarak kesen harici bir akü şarj cihazını akü kutup başlarından (Şekildeki gibi) sürekli bağlı tutacaksınız.Ups’nin kendi şarj akımı ile bu şarj akımı paralelde birleştiğinde ise toplamda bu çok büyük bir değer de olamayacaktır.Bu detayı da çok ince düşünerek dahili otomatik şarjı kesen cihazın satın alınırken 1-2 amper daha düşüğünü de seçebilirsiniz.Akü şarj cihazı ya 13.80 volt sabit volt,akım değerli olmalı veya akü şarj olurken 13.80 voltu geçince röle sistemli içten otomatilk olarak şarjı kesen tipte olmalıdır.Normal şarj cihazalrı şarj tamamlansa da şarja devam edip akü suyunu bitirebilir veya aküyü aşırı ısıtıp saykıl/ömür kaybına (Beklenenden çok önce) neden de olabilir.

Bu sistemi iyice anlayabilmeniz için tekrar özetlersek; 220 volt ac şebeke prizine line-interaktif ups’niz ve 150 amper aküyü devamlı otomatik her zaman tam şarjda tutacak olan otomatik şarj kesmeli akü şarj cihazı sürekli takılı kalacak,ups çıkışındaki topraklı prizlere ise 20 amper,12 volt kamera güç kaynağı ve dvr cihazının fişi sürekli de takılı kalacaktır.Normalde kesinti yokken ups bypass yaparak ve regülasyon yaparak (Sizin ayrıca istediğiniz durumdur) çıkışındaki prizlere 220 vac’yi röleleri ile geçirecek,akü-inverter devresi bu durumda hiç kullanılmayacak,kesintide ise tam şarjda bekleyen 150 amperlik akü ile ups inverteri iç röleleri ile şebekeden ayrılı,bu aküden sağladığı elektrikle en az 3 saatlik destek süresini sağlayacak,12 volt dc ile çalışan kameralar ile 220 vac ile çalışan dvr bir kesintiye uğratmadan da bu kayıtlarına devam edebilecektir.Çok verimli ve şebekeden şimdiki sisteminizden çok daha az elektrik harcayan sistemin çalışma şekli bu şekilde olabilmelidir.Yine son karar (Bu seçim) sizindir.Ben sedece en verimli ve en tasarruflu olabilecek olan yolu açıklamaya da çalıştım,sırf sizin için.

Not: Akü kapasitesini 150 amper-h’dan 200 amper-h 12 volta çıkarırsanız eğer,ups destek süresi 3 saatten 4 saate kolayca çıkacaktır.(50 amper>1 saat hesabı üzerinden de düşünülürse eğer.) Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhabalar,

Aşağıda temsili resimdeki cihazlar elimdeki mevcut cihazlardır 1.Şema'yı elektrik kesildiğinde hali hazırda kullanıyorum bir sıkıntım yok 2.Şema'da eklenen 80Plus Gold 1100W Güç Kaynağı ve sizlere sormak istediğim 80Plus Gold 1100W Güç Kaynağı bu cihazı satın alsam 2.Şema'daki gibi yapsam elektrik kesildiğinde değilde sürekli aktif bıraksam şebekeden çektiğim güç ile inverter arkasından harcadığım güç aynımı olur teşekkürler.
Not:
Akü şarj cihazı 3 adet akü şarj süresini kısaltmak için
1.Şema
sema.png

2.Şema

sema2.png

merhabalar binbaşı arkadaşım,

Vermiş olduğunuz yanıtlardaki emeğiniz için teşekkürler çok fazla anlamadığımdan cevapları birkaç kez tekrar tekrar okudum çizmiş olduğunuz grafik benim aşağıdaki eklediğim örnek resimdeki gibi yani ben aşağıda resimdeki gibi bir yapı kurduğumda güç tasarrufu sağlayabilecekmiyim line interaktif ups 3000 watt olduğunu düşünelim böyle bir yapıda ups cihazından 3000 watt çekerken şebeke elektriğinden 3000 watt'tan dahamı az çekeceğim yada özetle böyle birşey mümkünmüdür teşekkürler.

sema3.jpg

Evet,elektrikten maalesef az anladığınız (Sistem olarak değil,belki bağlantıları yapacak kadar,o seviyede kalarak) anlaşılıyor.Bir de eklediğiniz resimler benim ne ie11,ne fire fox, ne de google chrome tarayıcımla hiç görünmüyor,resimleri veya şemaları ne yazık ki hiç göremedim.

3000 watt lite (Line interaktif) bir ups 'de taksanız 3000 watt harcama dc akü tarafında olduğunda şebekeden de bunu karşılamak için (Akü şarjıyla) ups kayıpları (yaklaşık %15-20) ile 3000 watt'ın daha fazlasını çekersiniz.Bunlar elektrik güç kanunları veya "Verim=Alınan enerji/Verilen enerji" oranınında verilenin her zaman alınandan çok daha fazla olmak zorunda olduğu,bu nedenle devri-daim makinelerinin hiç inşa edilemeyeceğidir.Sistemde gerekli olan bir güç harcanırken kayıplar yüzünden siz şebekeden hep daha fazlasını da çekersiniz.Azını çekmek söz konusu olamaz,bunu asla ve hiç düşünmeyin.Yani benim demek istediğim sistemin yeni şekliyle daha az enerji harcayacağı şeklindeydi,yoksa herhangi bir cihazı tasarruf amaçlı seçmek şeklinde de değildi,bu çok yanlış anlaşılmış sanırım.Ama sizin kurduğunuz (Şekilleri koydunuz ama bunları ben hiç göremiyorum,belki pc'de bazı eklentilerim eksiktir,tam da bilemiyorum) sistem ile benim önerdiğim sistem (Cihaz ve bağlantı farklarıyla) daha az enerji harcarsınız,fasılalı olarak (yani enerji yokken de akü-inverter devresi sürekli olarak çalışacağı içindir bu da) arasında güç harcaması olarak büyük farklar vardır.

Böyle bir yapıyı kurduğunuzda elbette ki daha az elektrik harcayacaksınız,temel çalışma prensibi olarak,bundan bir şüpheniz de hiç kalmamalıdır.Sizin oluşturduğunuz sistem sürekli çalışıyor,yani online bir ups mantığı gibidir,bunu ayrıca bir benzetme yaparak da size belirtmiştim.

Akü şarjında akü amperinin 1/10 'u ile şarj etmeye çok dikkat edin,bu değeri fazla da geçmeyin.Çok fazla şarj cihazıyla bu amper değerini toplamda, hızlı şarj amaçlı olarak da çok fazla yüksetmeyin.150 amper aküye 15 amper,200 amper aküye en fazla 20 amper akü şarj cihazı bağlanabilir,yoksa bu aküler fazla ısınıp su (elektrolit) kaybı çok daha fazla olur,ömrü kısalır,kısa zamanda elinizden de çıkar,bundan haberiniz olsun.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri