Ark Boynuzu Atlama Aralığı

yaman9

Üye
Bir kaç yerde de aynı bilgileri buldum.

İşletme Gerilimi Ark Boynunu Atlama aralığı
6,3 kV 6 cm
10 kV 8 ,6 cm
15 kV 11,5 cm
30 kV 22 cm

Fakat benim çalıştığım tesiste Tedaş gerilimi 31,5-32,5kv arası değişiyor. Ark boynuzu aralıklarının olması gereken mesafesi ne olmalıdır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mrb Hocam buldugun degerler dogrudur 1000 V için 9 mm die hesaplayabilirisin

merhaba yaman kardeşim:
bildiğin gibi ark boynuzları hatlarda ve trafolarda faz ile toprak arasında gerilim seviyesi belli değeri geçince ark başlatarak bağlı olduğu buşhingi veya izolatörü ve-veya izolatörleri hattı açtırarak korurlar.Bu sebeple değişken gerilimli şebekede en yüksek gerilime göre ayarlanırlar.Tedaş ta 20 kv tan büyük gerilim olmadığından bu gerilime göre ayar yeterlidir.sistem gerilimleri yüke zamana göre bir kaç kv oynayabilir.Ben standart gerilim olan 36000/1.73=20000volt yaklaşık ayarlamanızı öneririm. Ancak, yukarıda belirttiğin mesafelerin deniz kenarındaki bir tesis için olduğunu tahmin ediyorum.Eğer bulunduğun yerin rakımı farklıysa ark boynuzu aralığı daha da artacaktır.

Mrb Hocam buldugun degerler dogrudur 1000 V için 9 mm die hesaplayabilirisin

Tedaş gerilimi hiçbir zaman 34kv üzerine çıkmıyor.
34x0.9cm=30.6 cm çıkıyor. Bu değer verdiğim tabloya göre fazla çıkmıyor mu?

___

merhaba yaman kardeşim:
bildiğin gibi ark boynuzları hatlarda ve trafolarda faz ile toprak arasında gerilim seviyesi belli değeri geçince ark başlatarak bağlı olduğu buşhingi veya izolatörü ve-veya izolatörleri hattı açtırarak korurlar.Bu sebeple değişken gerilimli şebekede en yüksek gerilime göre ayarlanırlar.Tedaş ta 20 kv tan büyük gerilim olmadığından bu gerilime göre ayar yeterlidir.sistem gerilimleri yüke zamana göre bir kaç kv oynayabilir.Ben standart gerilim olan 36000/1.73=20000volt yaklaşık ayarlamanızı öneririm. Ancak, yukarıda belirttiğin mesafelerin deniz kenarındaki bir tesis için olduğunu tahmin ediyorum.Eğer bulunduğun yerin rakımı farklıysa ark boynuzu aralığı daha da artacaktır.

Evet, rakım yüksek değil, belki 15-20 metredir. Fakat ayarlamam gereken değeri anlayamadım.
Dediğiniz gibi Faz - Nötr arası 20kv ise kaç cm'e ayarlamalıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar 31.5 kv ele aldıgımız gerilimde atlama mesafesi 14 cm civarıdır biz ama 36 kv üzerinden, nem oranını, tr bina ,direk tipi tr olarak hesaba katılmalıdır. eger her 1000 v 1 cm derseniz ark boynuzları bir işe yaramaz. Fakat (36) kv 16.5 cm ye de nem oranlarını eklemeniz gerekir.

Son düzenleme:
1KV için 1 cm veya 0,75 mm olarak hesaplanıyor diye biliyorum.

ark boynozu atlama aralığı diye sormuşsunuz. un=atlama aralığı=o.75olduğuna göre ankara için 34,5kv olduğu için 0,75*34,5=25,8cm

31,5-36 kV dağıtım sistemlerinde bulunan ark boynuzları için hava şartları da dahil edilmiş olarak 21 cm düşünebilirsiniz...

31,5-36 kV dağıtım sistemlerinde bulunan ark boynuzları için hava şartları da dahil edilmiş olarak 21 cm düşünebilirsiniz...

Daha sonra farketmişim. Proton 54'ün bahsettiği gibi ark boynuzundan akacak gerilim tek fazın gerilimi olacaktır. Dolayısıyla 21cm doğru aralıkdır.

Bu gibi hesaplamalrda, ben daha basska bir yol daha düşünüyorum. 35 yıl önce mesleğinde duyaen bir abimin tavsiyesi idi. Çalışdığın gerilim için kullanılan mesnet izalatörü kaç santim ise; o Og de faz şase/toprak arası o kadar cm dir. İstersseniz bir bakın, 21/22 cm dıyen dostlarımın heabın uyuyormu..

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri