trafoların ark boynuz mesafeleri

ikaz

Üye
Aşağıda genel olarak gerilim değerine göre uygulanan atlama mesafeleri verilmiştir.

• 6,3 kV için 60 mm
  • 11 kV için 85 mm
  • 15 kV için 115 mm
  • 33 kV için 220 mm
fakat sistemimizde bulunan 6,3 kv 2000 kva ve 6,3 kv 1250 kva olan trafoların ark boynuz mesafeleri değişik 2000 kva olan 80 mm 1250 kva olan ise 60 mm bunun sebebi ne olabilir.mesafe trafonun nesi ile alakalı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ayarı kendinizde yapabilirsiniz , tabiki trafonun enerjisini kestikten sonra :) büyük ihtimalle montaj esnasında öyle gönderilmiştir.

Yukarıda verilen değerler maksimumdur.
Mesafe olayı şunun içindir. trafonun besleme voltajının üzerinde bir voltaj gelirse bu enerji trafoya uğrayıp sargılara zarar vermeden toprağa akması içindir.(ark boynuzları üzerinden)

bu atlama mesafelerini kim verdi sana dostum pratikte atlama mesafeleri gerilim çarpı 0.75 dir örnek 15.8 * 0.75 oda eder 11.25 trafonun gücü değil gerilimi önemli gerlim 6.3 veya 15.8 veya 34.5 bunlarla alakalı

Bu konu daha evvelde tartısılmısdı. Ben pratık olarak bir önerıde bulunmusdum. Trafonun çalışma gerilimi neyse, faz/toprak arası mesafe o gerılımde kulllanılan mesnet izalötürü kadardır diye. 34,5 kV gerılımdekı mesnet izalötüeü boyuda 31 cm cıvarındadır. Diğer gerılımler yavas yavas kullanımdankalkdıgına göre hesaplamaya gerek yok bence..

Bu konu daha evvelde tartısılmısdı. Ben pratık olarak bir önerıde bulunmusdum. Trafonun çalışma gerilimi neyse, faz/toprak arası mesafe o gerılımde kulllanılan mesnet izalötürü kadardır diye. 34,5 kV gerılımdekı mesnet izalötüeü boyuda 31 cm cıvarındadır. Diğer gerılımler yavas yavas kullanımdankalkdıgına göre hesaplamaya gerek yok bence..
Sayın hocam 34,5 kv için faz toprak gerilimi kullanmak yanlış aslında , trafo imlatcılarının kullanma klavuzlarında ark boynuzu mesafeleri zaten veriliyor , asıl diyeceğim 34,5 için faz toprak gerilim 20 kv tur .oda en basit tabiriyle kv başına atlama mesafesi 1cm desek oda en kötü sartta nemde yani 22 cm olarak alınıyor , 31 cm yanlış ,

31 cm o an yanlıs yazmıs olabılırım, mesnet ızalötürü uzunlugunu baz alınız...Teşekkurler,,

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri