ark alıcıyı kimse bilmiyor mu?

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar kompanazasyon panosunda bulunan kontaktörlerin üzerinde yardımcı kontağa benzeyen ve kontaktörün kontaklarının ark sonucu ısınma ve yanma gibi problemlerine karşılık veya kondanstörün deşarj olmasını sağlayan parça aslen bu nedir ne işe yarar olmazsa olmazlardanmıdır

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sanırım varistörden bahsediyorsunuz. varistörler açılıp kapanan sistemlerde oluşan arkları kendi üzerlerinde toplayarak kontak ömrünü uzatan elemanlardır. kısa devre olması durumunda kontakları koruyabiliyor. yapışmasını engelleyebiliyor.

Bu konu, kompanzasyon kontaktörleri ile alakalı bir konuda geniş bir şekilde işlenmişti.
Ben bir daha tekrarlayayım:
Bu elemanlar, normal kontaktörlerde kullanılan varistörden veya , bobindeki zıt emkyı sönümleyen diyor-direnç grubundan farklıdır.
Görmüş olduğunuz şey , sadece normalde açık kontaklardır. Ana kontaklardan önce devreye girer( yani kapanır) ve ana kontaklardan sonra devreden çıkar( yani açılır)
Bu elemanlardaki sır, üstündeki kontak grubunda değil, ana kontaklara bağlı oldukları , genelde spiral şeklinde yapılmış kablodadır. Bu kablolar, aslında kablo değil, her biri yaklaşık 2 ohm civarında dirençlerdir. Ana kontaklar, bu yardımcı kontaklara, kablo şeklindeki dirençlerle bağlıdır. Kontaktör çektiği zaman, kondansatör, ilk önce bu dirençler üzerinden yol alır. Böylece ana kontağa fazla yük binmez ve ark azalır. aynı şekilde, devreden çıkma esnasında, ana kontaklar ayrıldığında, kondansatör bu dirençler üzerinden beslenmeye devam ettiği için, ana kontaklardaki ark daha az olur. Hem de, kondansatör birden yüklenmemiş olur ve birden yük altından çıkmamış olur. Bu hem kondansatörün ömrü açısından, hem de, Şebeke geriliminin dalgalanmaması açısından, olumlu bir şeydir.
Tabi bu anlattığım şeyler, milisaniyelik olaylardır.

peki neden bu sistemi çok görmüyoruz karşımıza çıkmıyor sadece belli başlı yerlerde var madem bu kadar çok iyi bir şey neden az kullanılıyor kullanmasak ne zararı var

normal kontaktöre göre daha pahalı,maliyeti yükseltiğinden bazıları kulanmıyor.Zararları ise kontaktörler daha cabuk yıpranır,kondansatör ömrü kısalır vs..vs..zaten gerekeni m-usta-fa arkadaş yazmış eline sağlık.

Burada dikkatimi bir husus çekti. Başlığında kullandığın ifade...
Daha önce kime sordun da cevap alamadın? Gerçi yukarıdaki arkadaşlar sorunuzu yanıtlamış ama ben olsam bu başlığa göre " ben bilmiyorum " diye cevaplardım.

Elbette biliniyor.Sorduğunuz soru atla deve değil ama bu ifadeniz hiç güzel durmuyor.

evet ark alıcı dediğini herkes biliyor adı akım sınırlayıcı geçiş biloğudur motarlar kalkınma anında 4-6 kat fazla akım çekerler kondansatörler ise enerjilendiğinde çok kısa(birkaç ms)80 kata kadar fazla akım çekerler akım sınırlayıcı geçiş bloklarının görevi Mustafa beyin saydıklarıyla beraber aslen kontaktörün kontaklarının ömrünü uzatmaktır ana konttaktörden önce devreye girer kontaktör çekik kaldığı halde 3,5 ms sonra devreden çıkar ve tekrar no konumuna döner akım sınırlayıcıların yanmaası için 1 kaç saniye devrede kalması yeterlidir genellikle mekanik olarak takıldıklarından yanarlar yerlerine yenisi takılması gerekir yoksa takılana kadar 2.5 mm --10cm bir kablo 8 sipir sarılarak yerine takılır bu şekilde basit bi şok bobini yapılmış olur tabiki bu iş hiç yoktan iyi bi iştir süreklilikte tavsiye edilmez

Burada dikkatimi bir husus çekti. Başlığında kullandığın ifade...
Daha önce kime sordun da cevap alamadın? Gerçi yukarıdaki arkadaşlar sorunuzu yanıtlamış ama ben olsam bu başlığa göre " ben bilmiyorum " diye cevaplardım.

Elbette biliniyor.Sorduğunuz soru atla deve değil ama bu ifadeniz hiç güzel durmuyor.

sayın demirdöven daha önce sorduğum başka sorduklarıma cevap gelmediği gibi bu konuyada cevap gelmediğinden ayrıca tekrar başka bölüme bu başlık adı altında açtım konuyu adana başkent üniversitesinin trafosundan ana panosuna 90 ad ayrı ayrı 240 mm kablo çektik kompanazasyonunu kuran arkadaşlarımın yanında bulundum migros markete 400 kw trafo kurduk modüler hücre ve kompanazasyon panosu ile beraber 10 larca fabrika panosu inceleyip tadilatında bulundum 1 yıldır buradayım ara ara kompanazasyon işledik kubilay arkadaşımla telefon görüşmesi yaptık malesef bu anlattıklarımın içerisinde şuana kadar varistöre rastlamadım ilk sorumu elektrik genel kısmında konu açınca cvp geç geldi bende ister istemez biraz sitem ederek bilen yokmu başlığı altında daha erken cvp gelir diye kompanazasyona yeni konu açtım başlık biraz tedrici olunca cvp hızlandı yoksa başka bir ard niyetim yok asıl olarak sizin cevabınız beni üzdü size mu-s-tafa ustama ve herkese teşekkür ederim

Kondansatör sistemlerinde kullanılan bu elemanlara DEŞARJ BOBİNİ denir?amacı kontaktörlere
zarar vermeden kondansatörün enerjisini boşaltmaktır.

peki neden bu sistemi çok görmüyoruz karşımıza çıkmıyor sadece belli başlı yerlerde var madem bu kadar çok iyi bir şey neden az kullanılıyor kullanmasak ne zararı var

Ömür konusu bence biraz şüpheli bir soğuk hava deposuna 5 kademesine 6 ay önce takılmış.. Bir öbek para saymışlar ...-25kVAR 3RT1627 -a

Geçenlerde hepsini değiştirdim... Kontakların hepsi cartı çekmiş...

2. kademede emektar 3 TA 22 vardı sapasağlam duruyor...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri