Arduino pwm sorunu

Yamume

Üye
Merhabalar
Boost converter yapıyorum pwm sinyalinide arduino üzerinden vermek istiyorum lakın osiloskopla cıkışı kontrol ettiğimde sürekli değişen frekans değerleri ve kare dalgaların uclarında peakler meydana gelmekte sorun sizce neden kaynaklı. Şimdiden teşekkürler .
pwm kod.png

Merhabalar
Boost converter yapıyorum pwm sinyalinide arduino üzerinden vermek istiyorum lakın osiloskopla cıkışı kontrol ettiğimde sürekli değişen frekans değerleri ve kare dalgaların uclarında peakler meydana gelmekte sorun sizce neden kaynaklı. Şimdiden teşekkürler .
Ekli dosyayı görüntüle 85542
Arduinonun analogWrite fonksiyonu kompleks işler için değil led yakma gibi basit işler için tasarlanmıştır. Senn loop içersinde arduinoya sürekli yeni frekans ayarlama işini yaptırdığın için işlemci bir miktar zaman kaybediyor. Bu yüzden parazitler görmen mümkün. analogWrite fonksiyonunu loop içerisinden alıp setup içerisine taşırsan daha düzgün sinyal formu alabilirsin. Eğer çok daha iyisini almak istersen analogWrite yerine register seyesinde doğrudan avr komutları kullanman gerekiyor. Başka bir arkadaş için geçmişte yapmıştım. Aşağıdaki videonun açıklama kısmında kodları var kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri