Arduino ile basınç sensörünü okumak

Merhaba, konuya biraz hakim olabilsem belki yazdıklarınızdan yolumu bulabileceğimde, Arduino denen meretin analog girişleri 0-5 volt arasını okuyabilince çıkışı mA cinsinden veri olunca hiç bilmediğim bir konuyla karşılaştığımı anladım. Otomasyon konusu ile uğraşanlar için kolay olduğunu düşündüğüm bu konu benii aşınca biraz daha net cevaplara ihtiyaç duydum sanırım. Problemin çözümü verdiğiniz linklerde mevcut umarım çözebilirim. İlginize ve yardımlarınıza çok teşekkürler. Saygılarımla.

4-20mA çıkışını 250ohm direnç ile şaseye bağlayıp, canlı ucuda arduino nun analog girişine girip adc ile okuyabilirsin. 4mA için ,004*250 = 1V direnç üzerinde kalacak. 5V referans ile 10bit ADC de 205 gibi bir değer okuman gerek.

4-20mA çıkışını 250ohm direnç ile şaseye bağlayıp, canlı ucuda arduino nun analog girişine girip adc ile okuyabilirsin. 4mA için ,004*250 = 1V direnç üzerinde kalacak. 5V referans ile 10bit ADC de 205 gibi bir değer okuman gerek.

Çok teşekkür ederim, konuya çözüm bulmayınca ve ülkemizde satılan sensörlerde deli para olunca yurt dışından 0-5 volt çıkış veren bir sensör bulup almak zorunda kaldım. elime geçip deneyince sonucu burdan yazarım belki birilerinin de işine yarayabilir. Saygılarımla

En iyisini yapmışsınız, 4-20 mA'den 1-5 Volta geçmektense 0-5 Volt bir sensör almak en iyisi. Sensörün suya direk temasından kaçınmak için basınca ve sıcak suya dayanıklı bir hortum ile ölçüm yapacağınız noktadan biraz uzaklaştırın. Kalorifer tesisatları içerisinde zamanla pas biriktireceğinden sensörünüzün ölçüm yaptığı kısmı tıkayabilir.

Saygılar...

Sensör yurt dışından geldi, basit bir düzenekle test ettim gayet sağlıklı çalışıyor. Mikro denetleyici hala elime ulaşmadığı için gerçek bir test yapamadım. Her ihtimale karşı 1 adet de yedek aldım.
Test düzeneğinin fotoğrafını çekip eklerim buraya.

Sayın @alpernbugra, " Sensörün suya direk temasından kaçınmak için basınca ve sıcak suya dayanıklı bir hortum ile ölçüm yapacağınız noktadan biraz uzaklaştırın" demişsiniz, sistemde dolaşan suyun basıncını ölçmek istiyorum. Bu durumda sensörü sudan nasıl izole edebilirim. Aklıma gelen tek yöntem sensörün önüne bir pislik tutucu filtre koymaktan öte değil. Önerileriniz beni memnun edecektir.

İlginize teşekkürederim. Saygılarımla

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    218.8 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Sensör yurt dışından geldi, basit bir düzenekle test ettim gayet sağlıklı çalışıyor. Mikro denetleyici hala elime ulaşmadığı için gerçek bir test yapamadım. Her ihtimale karşı 1 adet de yedek aldım.

Sayın @alpernbugra, " Sensörün suya direk temasından kaçınmak için basınca ve sıcak suya dayanıklı bir hortum ile ölçüm yapacağınız noktadan biraz uzaklaştırın" demişsiniz, sistemde dolaşan suyun basıncını ölçmek istiyorum. Bu durumda sensörü sudan nasıl izole edebilirim. Aklıma gelen tek yöntem sensörün önüne bir pislik tutucu filtre koymaktan öte değil. Önerileriniz beni memnun edecektir.

Merhaba,
Resimdeki sensörü tam olarak anlayamadım.Basıncı mı ölçüyor yoksa suyun sıcaklığını mı?Teşekkürler.

@kudretuzuner , bu sensör basıncı ölçüyor, suyun sıcaklığını LM35 ile ölçüyorum. Rica ederim.

Ölçüm yapacağınız noktadan biraz yüksek bir noktaya sensörü konumlandırıp uygun çaptaki G 1/4'' rekorla ucuna hortum bağlayıp hortumuda sifon şeklinde bir kaç tur sarıp bırakırsanız bağlantı noktasından kaçırmadığı sürece suya temas etmez. Etse bile tıkanma riski olmaz, yada sıcak sudan (yüksek sıcaklık) etkilenmez.

Basınç aralığını kaç bar aldınız?

Saygılar....

Doğru anladıysam, radyatörlerdeki havayı almanın tam tersini yapıp bir sifon oluşturup bu sifonda havayı hapsedicez. Bu sayede su ile sensör arasında hava bırakacağız. Su basıncı havayı, hava basıncı da sensörü tetiklerse sensör suyla temas etmez ve ömürlük olur.
Hortum yerine 12 mm gibi bir boru kıvırsam yüksüklü 1/4 bağlantılar ile sisteme sensörü bağlasam daha da güzel olur sanırım. Ekteki fotolardan masa üstündekileri boruları ben kıvırmıştım. Boruları kıvırmak sorun değil. Sizin dediğiniz yanılmıyorsam diğer fotoğraftaki gibi bir boru fakat bir kaç sipir olacak ucunda da basınç sensörü. Bu süper bir fikir oldu. Yapmak benim için hiç zor değil.

Sistem normal çalışma basıncı 1 atm olacak 0,8- 1.2 aralığında normal çalışma, 1.2 atm in aşılması durumunda tahliye selenoidi açılarak sistemdeki basıncı tahliye edecek. Bu işi yapan bir firmanın önerisi ile sitem basıncını 1 atm olarak düşündüm.
Teşekkürler
Saygılarımla

Ekli dosyalar

• manometre_helezonu_1344432325.jpg
    manometre_helezonu_1344432325.jpg
    4.7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMAG0380.jpg
    IMAG0380.jpg
    267.6 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Evet bundan bahsetmiştim. Borudan yaparsanız daha sağlam olur hortuma göre, bir de yüksüklü dişi rekor lazım sensör ve boruyu birbirine bağlamak için. Boruyu 12 mm almanıza gerek yok, daha incesini kullanın ki daha küçük çapta bükebilesiniz.

1 atm üzerine çıkmanıza gerek yok. Tabi yükseklikte önemli, bunu belirtmemişsiniz. Sensörün okuma aralığı nedir?

Saygılar....

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri