Arduino ile basınç sensörünü okumak

İnternette basit kayıp hesapları var yapamazsanız yardımcı olurum.

Mühendis olmayıp, işletme meuzunu olunca bu tür mühendislik hesapları ve kurgulamalarında zayıf kaldığım çok bariz belli olmuştur sanırım. Yardıma ihtiyacım olacağı kesin de kimseyi de bunaltmak istemediğimden çok da fazla soramıyorum. İlginize tekrar teşekkür ederim. Yardımlarınız çok makbule geçecektir. Sayglarımla.

Mühendis olmayıp, işletme meuzunu olunca bu tür mühendislik hesapları ve kurgulamalarında zayıf kaldığım çok bariz belli olmuştur sanırım. Yardıma ihtiyacım olacağı kesin de kimseyi de bunaltmak istemediğimden çok da fazla soramıyorum. İlginize tekrar teşekkür ederim. Yardımlarınız çok makbule geçecektir. Sayglarımla.

Elimizden geldiğince yardımcı oluruz hocam. Siz biraz araştırın, boru boylarınızı kabaca fittings elemanlarının sayısını çıkarın hallolur.

Saygılar....

Elimizden geldiğince yardımcı oluruz hocam. Siz biraz araştırın, boru boylarınızı kabaca fittings elemanlarının sayısını çıkarın hallolur.

Saygılar....
Çok teşekkür ederim. İyi geceler diliyorum. Saygılarımla.

Sayın @alpernbugra , önerdiğiniz manometre boyununu yapalı baya oldu. Ancak biraz ilerleme kaydedince yazarım diye düşünüyordum. Siz sorunca fotoğrafı bugun çektim. Çap 8cm civarlarında bu yeterli olacak mı ?
IMAG0279.jpg

Analog değerler arduino ile okunmaz(Şayet her zaman bir pil ile beslemeyeceksen). Okuduğunuz değerlerin toleransı yüksek ise mümkündür. Ayrıca voltaj çıkışlı sensörleri tercih etmeyin. Ciddi anlamda bir analog değer karmaşı yaşayacaksınız Teensy 3.1 veya üzeri bir denetleyici kullanın(14/16 BIT).

Sayın @seagate, Bütün sistemi arduino ile kontrol etmeyi planlıyordum. Eğer bu tip (0-5V) çıkış veren bir sensörü arduino ile okumak sağlıksız ise ve çalışmayacaksa proje çöpe gider. Tecrübe ve bilginiz benim için değerli.
Saygılarımla

Bütün sistemi arduino ile kontrol etmeyi planlıyordum. Eğer bu tip (0-5V) çıkış veren bir sensörü arduino ile okumak sağlıksız ise ve çalışmayacaksa proje çöpe gider. Tecrübe ve bilginiz benim için değerli.
Saygılarımla
Arduino ile her türlü olur, SPI yolundan 16bit ADC ile haberleştirirsin olur biter. Ben direk kullanım için söyledim. Çok kritik bir hesaplama yapacaksanız(mBAR(milibar)) ADC kullanmanızı tavsiye ederim.
Misal bunlardan ben aldım, denemedim henüz. Böyle bir şey kullanman parazit konusunda başının çok daha az ağırmasını sağlar.
Bir işe nasıl başlarsan öyle biter, skala küçük aynı zamanda step de küçükse adc kullanmanda fayda var.

Konuyu baştan okudunuz mu bilemiyorum. Tüm proje arduino üstünden çalışacak. 7x24 aküden beslenecek. Akü şarjda olacak. Parazitten etkilenmeyecek sensörler 4-20mA çıkış verenler. Bunları ardu ile okutmayı beceremeyeceğimi düşününce 0-4.5 V çıkış veren bir sensör aldım. Ancak onunda scalası 0-12Atm olunca Sayın @alpernbugra nın uyarısı ile kenara koymuş bulunuyorum. Basit gibi görünen işlerin hepsinde genelde büyük sorunlar çıkıyor.

Konuyu baştan okudunuz mu bilemiyorum. Tüm proje arduino üstünden çalışacak. 7x24 aküden beslenecek. Akü şarjda olacak. Parazitten etkilenmeyecek sensörler 4-20mA çıkış verenler. Bunları ardu ile okutmayı beceremeyeceğimi düşününce 0-4.5 V çıkış veren bir sensör aldım. Ancak onunda scalası 0-12Atm olunca Sayın @alpernbugra nın uyarısı ile kenara koymuş bulunuyorum. Basit gibi görünen işlerin hepsinde genelde büyük sorunlar çıkıyor.
Sizin basıncınız ne kadar ?

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri