Ard arda hızlı bir şekilde Role çektime

herkese kolay gelsin bir proje için araç lpg enjektörlerini kullacağım bu projede 2 adet cisim algılama sensörü kullanacağım ilk sensör cismi algıladıktan sonra 2. sensöre gelene kadar lpg enjektörlerinin saniyede 2 defa açılıp kapanmasını 2. sensöre geldiği zaman durmasını istiyorum nasıl bir işlem yaparım yardımcı olur musunuz

Saniyede 2 defa röle çektirmeniz zor. Rölenin kontak tepkimeleri bu hızı karşılayamaz. Bunun yerine tristörlü bir devre kullanmanız gerekir diye düşünüyorum

Role saniyede 2 kere cekip birakir fakat kontaktan gecen akim yuksekse kontaklar kisa surede sorun cikartir.

Nerede ne amaçla kullanacaksınız vu devreyi? Kullanacağınız sensörlerin ve enjektörün bilgi sayfaları var mı? Varsa konuya ekleyin görelim.

Rleden röleye "çok şey" değişir. Genellikle röle çekim süresi 10mSn
Asıl bakılması gereken nokta istenilen hızdaki rölenin ömrü ne olacak?.
Bunun üzerine yoğunlaşmak, uygulama mümkünse yarı iletken ile halletmek daha doğru olur.

Mesela,
Panasonik bir grup röle için mekanik ve elektriksel açılıp kapanma limitleri :
Mekanik 180 kez/dakikada Toplam5.000.000 Açılıp kapanma
Elektriksel 6 kez dakikada Toplam100.000 kez rezistif yüklerde açılıp kapanma

İlgili dökümanı ekledim

Hız artınca bunların hiç birine garanti verilemiyor, yani ne zaman bozulacağı belli değil.

relay_mechanical_life.png

relay_electrical_life.png

Ekli dosyalar

• mech_eng_jw.pdf
    321.7 KB · Görüntüleme: 5
Nerede ne amaçla kullanacaksınız vu devreyi? Kullanacağınız sensörlerin ve enjektörün bilgi sayfaları var mı? Varsa konuya ekleyin görelim.

Tam olarak videodaki işlemi yapacak ancak su değil başka madde olacak
Saniyede 2 defa röle çektirmeniz zor. Rölenin kontak tepkimeleri bu hızı karşılayamaz. Bunun yerine tristörlü bir devre kullanmanız gerekir diye düşünüyorum
araç lpg beyninde nasıl bir sistem var merak ettim şuan araç çalıştığı müddetçe bunu milyon kez açıp kapatıyor

bu devrede aç kapa işlemi için ırfz44N Mosfet, mz80 kızılötesi cisim algılama sensörü ,arduino 5v güç kaynağı ve 12 v güç kaynağı kullanarak yapmayı düşündüm arduino sensöer bağlantısını yapıp cisim algıladığı zaman çıkışından ürettiği 5 v ile ofsette aç kapa işlemi yaptırayım diyorum artıalrı ekisleri neler olur

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri