Arçelik eski tip no frost alt taraf arka bölümden soğuk hava gelmiyor tepeden geliyor

barkin141

Üye
Arkadaşlar buzdolabı eski bir arçelik no frost alt hiç soğutmuyordu çözdürdük şimdi altın tavandaki kanalından soğuk üflüyor ama arka kanaldan üflemiyor. Damperli termostat bozuk olabilir diye onu da söktüm öyle çalıştırdım ama yok arka kanaldan hiç soğuk hava üflemiyor ve bazen su damlıyor. Sebep ne olabilir?

Daha önce sağlıklı çalışırken arka kanaldan da soğuk üflüyor uydu? Buna hiç dikkat ettin mi? Bir yerden hava üfleyerek başka bir yerden havayı emecek haliyle. Havavayı üfleyen menfezler, dolabın arka duvarında tüm raflara homojen üfleme yapacak şekilde yerleştirilir diye biliyorum. Buzları erittikten sonra nereden üflediğine değilde soğutmayı nasıl yaptığına (az yada fazla soğutabilir) dikkat etmek gerekir. Keşke damperi sökmeseydin. Damper soğutucu bölümdeki sıcaklığı ayarlanan değerde tutmak için üflenen soğuk hava debisini uygun seviyede tutar.

Dolabın buzu eritildikten sonra en az 12 sat çalıştırıldıktan sonra soğutma ne durumdaydı?

Daha önce sağlıklı çalışırken arka kanaldan da soğuk üflüyor uydu? Buna hiç dikkat ettin mi? Bir yerden hava üfleyerek başka bir yerden havayı emecek haliyle. Havavayı üfleyen menfezler, dolabın arka duvarında tüm raflara homojen üfleme yapacak şekilde yerleştirilir diye biliyorum. Buzları erittikten sonra nereden üflediğine değilde soğutmayı nasıl yaptığına (az yada fazla soğutabilir) dikkat etmek gerekir. Keşke damperi sökmeseydin. Damper soğutucu bölümdeki sıcaklığı ayarlanan değerde tutmak için üflenen soğuk hava debisini uygun seviyede tutar.

Dolabın buzu eritildikten sonra en az 12 sat çalıştırıldıktan sonra soğutma ne durumdaydı?
Şuan damperi geri taktım, damperi varken de yokken de o arka bölümde homojen dağılan kanallardan soğuk üflemiyor sadece tepedeki kanaldan üflüyor. Fanı da dönmüyordu fanın motorunda arıza var temassızlık gibi ama elimde yukarı hafif itince dönüyordu ben de fanları döndürerek tekrar aşağıdaki arka kanala hava geliyor mu diye baktım yine gelmiyordu fakat fan üfleyince tepeki kanaldan gelen soğuk hava daha şiddetli geliyor fan oraya vuruyor ama arkadakilerde gene tık yok

Buzlanma tam erimemiş te olabilir. Önemli olan soğutma ne durumda onun tespitini yapmak lazım. Siz dolabın soğutucu bölümüne Pet şişede su koyun. Sonrasında en az 12 saat çalıştırın ve suyun soğukluğuna bakın. "Benim derdim soğutma değil neden arkadan üflemiyor da üstten üflüyor ben arkadan üflesin istiyorum" diyorsan buzlanmayı eritmeden önceki üflediği yerle kıyaslamak gerekir. Arkadan üfleyecek şekilde tasarlanmadıysa arkadan üfletmek zor olur. Tekrar belirteyim "damperi takmadan önceki yada sonraki damper varken yada yokken değil, erimeden önce arkadan üflediği daha önce dikkatini çekti mi?

Buzlanma tam erimemiş te olabilir. Önemli olan soğutma ne durumda onun tespitini yapmak lazım. Siz dolabın soğutucu bölümüne Pet şişede su koyun. Sonrasında en az 12 saat çalıştırın ve suyun soğukluğuna bakın. "Benim derdim soğutma değil neden arkadan üflemiyor da üstten üflüyor ben arkadan üflesin istiyorum" diyorsan buzlanmayı eritmeden önceki üflediği yerle kıyaslamak gerekir. Arkadan üfleyecek şekilde tasarlanmadıysa arkadan üfletmek zor olur. Tekrar belirteyim "damperi takmadan önceki yada sonraki damper varken yada yokken değil, erimeden önce arkadan üflediği daha önce dikkatini çekti mi?
Hayır dikkatimi çekmedi. Ama yüksek ihtimal arkadan üflüyordur normalde.
Sanki şurada bir terslik var. Şu kazandan çıkan demir sanki o tüpe bağlı olması gerekiyormuş ama kopmuş gibi yanılıyor muyum yoksa?

Ekli dosyalar

• 3F050EF6-EDEF-4161-B523-E88E02243D82.jpeg
    3F050EF6-EDEF-4161-B523-E88E02243D82.jpeg
    106.7 KB · Görüntüleme: 43
  • 2929F185-40F8-4718-B47E-417FBC6ECC88.jpeg
    2929F185-40F8-4718-B47E-417FBC6ECC88.jpeg
    183.3 KB · Görüntüleme: 39
  • 3AAF0F78-41D1-4E51-98C7-43D003155A06.jpeg
    3AAF0F78-41D1-4E51-98C7-43D003155A06.jpeg
    238.9 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Resimdeki herşey normal görünüyor. 12 saat sabredebilirsen soğutmasına bak bakalım normal mi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri