Arçelik 6040 E Bulaşık Makinesi Arızası

Servisin parça satması kendi insiyatifi. başka servisten temin edebilirsiniz mesela eskişehirdeki servisler parça satıyor

Arkadaşlar inanır mısınız? Servis çağırdım. Karttan olduğunu söyledi. Benim tahmin ettiğim gibi. Ama 2 hafta oldu hala kartı takamadılar. Ellerinde kart yok. Başka servistede yok. Nedir bu iş anlamadım. Almanyadan gelmiyorki bu kartlar. Halis mulis Türk malı. Karel yapıyor. Makianada o kadar eski değil. Parçası imal edilmesin!!!

evimdeki bulaşık makinası 10 dakikalık ıslatma programında çalışıyor. Fakat diğer normal programlarda dikkat ettim ısıtıcı devreye girdiği anda komple güç kapanıyor. 2saniye sonra geri geliyor. Yani sürekli duruyor kalkıyor. Rezistansı söktüm problem orada değil. Ama birşeye dikkat ettim kartı söküp inceledim. Isıtıcı kart üzerindeki bir röleden açılıp kapanıyor. Röleyi değiştirdim. Gözle görülür birşey yok kart üzerinde. Kart makine çalışırken dikkat ettim rölenin bobinini çektirdiği anda bulaşık makinasının komple bütün ledleri sönüyor. Tekrar tekrar oluyor. Ama ben kısa devrede bulamadım kartta. Programsal birşey mi anlamadım....

Merhaba benim 6040 e bulaşık makinamda da aynı sorun var.
Öncelikle sorunu ve gözlemlerimi ve denediğim şeyleri belirteyim.

makina ön yıkama ( 1.program) ve kısa programda (30 derece 2.program ) normal çalışıyor.
Ama 3 ve 4 programda çalıştığında ön yıkama bittikten sonra suyu alıp ısıtmaya başladığında makina her 2 saniyede bir çalışıp duruyor.Bütün enerji yavaşça azalıp kapanıyor sonra tekrar geliyor.
Nadirende olsa 3.programda (50 derece ) ve 4.programda (65 derece) yıkama yapıyor ama çok nadiren.

Fonkiyon testini yapmayı deniyorum.
2.programda başla/dur tuşuna basılı iken enerji veriyorum.Bütün ledler 2-3 saniye yanıp tekrar sönüyor ama teste başlamıyor.
Diğer güç testlerini yapıyorum yanıt veriyor.

Makinanın Fişini kablosu ile beraber makinanın girişine kadar değiştirdim.
Farklı bir prizde çalıştırmayı denedim ama sorun aynı.
Kartı gözle kontrol ettim görünen birşey yok.
ntc nin fişini kablosunu kontrol ettim.

Yapabileceğim birşey kaldıysa yardımlarınızı bekliyorum.

internetten kart siparişi verdim bakalım deneyecem karttandır inşallah.

Röle tetikleyen hatt (transistör-röle arasında) ile besleme hattı arasında bir adet ters diyot (ve bazen 100 uF kondansatör) vardır. O diyot yanmış ise mikrokontrolöre röle bobininden gürültü basar ve reset almasına neden olur. O diyotu kontrol edin.

Kartı değiştirdim düzeldi.
Ama diğer kartıda dediğiniz gibi kontrol edeceğim.
Arızayı sadece 3 ve 4 nolu programda yapıyor.
Diyod bozuk olsa hiçbir programda çalışmaması lazım değilmi.
teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,146
Son üye
ashhh

Yeni konular

Geri