Arçelik 6040 E Bulaşık Makinesi Arızası

evimdeki bulaşık makinası 10 dakikalık ıslatma programında çalışıyor. Fakat diğer normal programlarda dikkat ettim ısıtıcı devreye girdiği anda komple güç kapanıyor. 2saniye sonra geri geliyor. Yani sürekli duruyor kalkıyor. Rezistansı söktüm problem orada değil. Ama birşeye dikkat ettim kartı söküp inceledim. Isıtıcı kart üzerindeki bir röleden açılıp kapanıyor. Röleyi değiştirdim. Gözle görülür birşey yok kart üzerinde. Kart makine çalışırken dikkat ettim rölenin bobinini çektirdiği anda bulaşık makinasının komple bütün ledleri sönüyor. Tekrar tekrar oluyor. Ama ben kısa devrede bulamadım kartta. Programsal birşey mi anlamadım....

muhtemelen prizinizde sorun var Prizin içindeki maşalar çok gevşemiş. Farklı bir prizde deneyin sorun düzelecektir.

termostata baktınızmı?ben bu tür sorunu çözmüştüm daha önce.termostat sebep olmuş arızaya

prizi değiştirip denedim. Ondanda değil.

Ürün güce bindiği zaman komple ışıklarının sönmesi elektriksel bi temassızlıktan kaynaklanıyor bundan eminim. Makinanın Şebeke kablosu girişinde parazit filtresi var onun kablo soketlerini bi kontrol edin. ulaşmak için makinayı sağa / sola / geriye yatırıp alt taban sacını sökerek rahat ulaşabilirsiniz. Açma kapama şalterinden de yapabilir. kontaklarında korozyon oluştuysa güçte geçirmiyor olabilir

termostata baktınızmı?ben bu tür sorunu çözmüştüm daha önce.termostat sebep olmuş arızaya

elektronik kontrollü bir ürün sıcaklık kontrolü ntc ile yapılıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
kafam sanayii makinasına gitti..haklısınız kusura bakmayın

Yeni nesil bulasık makinalarının genel hatalarının başında gerilim düşümleri geliyor mikrokontrolör lü kartların besleme gerilimleri trafolu degil 2.2 uf 1000 volt kondansatör 33 ohm seri direnç le role beslemesini saglamaya çalışılmış .
190 volt ve daha alt voltajlarda bu prensiple çalışan bulaşık çamaşır buzdolapları reset atmakta sistem program başına dönmektedir. Özellikle ,bosch Bl , bosch max kartları, Arçelik Bl ve flaş serisi Cm lerde bu sorun sıksık karşımıza çıkacak özellikle kartların üzerindeki kondansatörlerin ekonomik ömrü (6-7 yıl) dolduktan sonra !
Ölçü aleti ile voltajını kontrol ediniz ısıtmaya girdigi anda gerilim düşüyorsa daire iç tesisat eklerinde mutlaka temassızlık vardır.

Son düzenleme:
Yeni nesil bulasık makinalarının genel hatalarının başında gerilim düşümleri geliyor mikrokontrolör lü kartların besleme gerilimleri trafolu degil 2.2 uf 1000 volt kondansatör 33 ohm seri direnç le role beslemesini saglamaya çalışılmış .
190 volt ve daha alt voltajlarda bu prensiple çalışan bulaşık çamaşır buzdolapları reset atmakta sistem program başına dönmektedir. Özellikle ,bosch Bl , bosch max kartları, Arçelik Bl ve flaş serisi Cm lerde bu sorun sıksık karşımıza çıkacak özellikle kartların üzerindeki kondansatörlerin ekonomik ömrü (6-7 yıl) dolduktan sonra !
Ölçü aleti ile voltajını kontrol ediniz ısıtmaya girdigi anda gerilim düşüyorsa daire iç tesisat eklerinde mutlaka temassızlık vardır.

Tamamda ben başka prizede taktım. Orada 2000watt su ısıtıcısı ile çalışıyor. O prizde bile aynı hata oluyor. Makinayı alttan söktüm. Rezistanslarıda kontrol ettim. Hatta kablo girişlerini, parazit kondansatörünün etrafını heryeri açma kapama tuşunu bile kısa devre ettim denedim. Aynı devam ediyor. Birde program başa dönmüyor. Devam ediyor. Ama 3-4 saati geçiyor tabii sürekli enerjisi kesilip geldiği için. Makinanın içinde yanık kokusu bile yok. Tertemiz.

sizin yapmanız gereken ,bir avometre yi prize paralel bağlamak ve gerilimin kaç volt oldugunu net olarak görmek isıtmaya girdigi anda gerilim düşümü yaşıyorsanız (190 veya daha az ) o zaman problem tesisatta .
yok voltaj düşümü olmuyor ama makina yine başa dönüyor diyorsanız o zaman problem kartın besleme katında.
illa bozulan malzemenin yanık kokusu üretmesi gerekmiyor

ben karttan olduğuna neredeyse eminim. Ama servis elden vermiyor. Bu kartı nasıl temin yada tamirini yapabiliriz.... Teşekkürler ilginiz için.....

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri