Arçelik 37 ekran crt tv arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Arkadaşlar merhaba. Arçelik 37 ekran bir tv geldi. Cihaz ölü durumda. 1.25A sigorta atıktı. Devre üzerinde soğucuya bağlı s2025af transistörün base ve emiter kısa devre oldugu gördüm. Devreden söktüm base ve emiterin kısa devre oldugunu doğruladım. Çevresindeki birçok kondansitörüde kontrol ettim.( kapasitemetreyle bir sorun yok.)
Yalnız transistoru söktükten sonra base ile emiter devre üzerinde hala kısa devre. Ben şemasına bakıp kontrol etmek istedim. Yalnız şasede 67D 190-04 yazıyordu şemayı bulamadım.
Bir iki şema buldum ama yazılar bile okunmuyor.
1. Şemayı bulmama yardım etmenizi istiyorum.
2. Bir de bu S2025 transistörü takmadan başka nerelei kontrol edeyim? Tekrar yanmaması için...

Son düzenleme:
Siesta 10.4 Arıza Notları

standby ışığı yanmıyor :

fu101'i kontrol edin. fu101 bozuksa gr101'i kontrol edin. fu101 sağlamsa fu102'yi kontrol edin. fu102 bozuksa t101'i d106 ve tr101'i kontrol edin. fu102'nin bozulmasını bir türlü önleyemiyorsanız tr101'i değiştirin.

fu102 sağlamsa c104'ü kontrol edin. standby yine gelmezse ic101'in 6 nolu bacağında 8-10 volt arasında bir voltaj olup olmadığını kontrol edin. voltaj yoksa r104 c114 d103 ve ic101'i kontrol edin/değiştirin. 6 nolu bacakta ilgili voltaj varsa 2 nolu bacakta 4.7, 3 nolu bacakta 3.5 volt olup olmadığını kontrol edin. voltajlar yoksa ic101'i değiştirin. voltajlar varsa sırasıyla c106 r107 c104 c103 c102 r102 ve r101'i kontrol edin/değiştirin.

standby ışığı yanıyor ama cihaz çalışmıyor :

125 voltu kontrol edin. voltaj yoksa d106 d101 d102 c115 ve c119'u kontrol edin/değiştirin. 12 voltu kontrol edin. voltaj yoksa t104 d105 ve t105'i kontrol edin/değiştirin. 12 volt varsa 8 voltu ve 5 voltu kontrol edin. 5 volt yoksa t103 ve d104'ü kontrol edin/değiştirin. sorun devam ederse d802 t902 fbt ic902 ic903 ve tuner devrelerine bakın.

-----------------------------------------------

Siesta 10.4 AT4 67D190 Arıza Notları ve şema

https://www.arizanotlari.com/2019/03/grundig-beko-arcelik-ariza-notlari.html

https://drive.google.com/file/d/0BwMEltpQoOp6cXpzRU1Da0FWVmM/view

Arçelik & Beko tvlerin model ve şase karşılıkları

https://www.uydudoktoru.com/threads/arcelik-beko-tvlerin-model-ve-sase-karsiliklari.18258/

Beko TV 10.4 Şase Devre Şeması

http://www.teknomerkez.net/index.php?git=1292

Ustam teşekkür ederim. Bu şemayı gördüm fakat benzer şema tam aynısı değil sandım. BUZ90AF la yatay kat transistörünü( S2055) karıştırdım. Birebir aynısıymış. Arıza notunu da okumuştum.
Olmazsa şöyle yapalım. Transistörü temin edeyim. Çevresindeki kondansitörleri diyotları bir daha gözden geçirip ölçelim.
Ayrıca arıza notlarındaki bu bilgi bize uymuyor. Biz de FU102 arızalı ( sigorta atık) ama yatay kat transistörü arızalı(T802) t101 sağlam(BUZ90AF). TR101 smps trafosu( insallah arızalı değildir) :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Devre üzerinde TR' nin 1ile 3 nolu bacağına bir direnç bağlı. Eğer bunun değeri düşükse devre üzerinde bundan dolayı kısa devre gösteriyor olabilir. Ama TR yi söküp ölçtüm base ile emiter kısa devre...

Son düzenleme:
arıza notları her zaman doğrudur, BUZ90AF gitmişir, onları kontrol et, olmazsa başka notlar araştır..
S2055af dediğin datası yok ama şemada özel transistör görünüyor, şaşede kısa devresinin nedeni için şemaya iyi bak, ona dokunma notlara odaklan..
trafoya bir şey olmaz..

arıza notları her zaman doğrudur, BUZ90AF gitmişir, onları kontrol et, olmazsa başka notlar araştır..
S2055af dediğin datası yok ama şemada özel transistör görünüyor, şaşede kısa devresinin nedeni için şemaya iyi bak, ona dokunma notlara odaklan..
trafoya bir şey olmaz..
S2055af soktum yine base ile emiter kisa devre. Transistor hic bir bacagi kisa devre olmaz diye biliyorum. Ozel bir durumu mu var acaba?
Devre uzerindeki kisa devre durumuna bakarim tekrar...
Buz9af i tekrar kontrol ederim.
S2055af datasi var nasil yok?
https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/262333/ISC/S2055.html
FU102 sigorta atiyor. D106 kontrol ettim. T101 de buz90af o da saglam. Geriye bir tek tr101 giristeki trafo kaliyor. Devre uzerinde bircok parcayi olctum ama kisadevre durumuna denk gelmedim.
Yatay kat transistorunu saglam kabul ettim hem bu forumda konusu var hem de facede bir tv ci arkadas va o da saglam dedi.

Son düzenleme:
bozuk olması için parçanın kısa devre göstermesi lazım diye bir şey yok..

elinde osiloskop var, ıc101 tetikliyor mu, transistör trafoyu sürüyor mu, trafo çıkışı gerilmi var mı, nerelere kadar gerilim geliyor kontrol ederek gitsen bulursun

Sayon ustam su anda bir kisa devre var ve ben bunun ne oldugunu bulamadim.
Ya varistor kisa devredir ya kopru diyot kisa devredir ya blok kisa devredir ya mosfet kisa devredir. Ariza notlarinda sivich mod trafosan da bahsetmisler.
Simdi ben sigortaya lamba bagladim o da 25 watmis o da yandi. 100 wat sandjm. 100 wat aldim denemeye kalktim anahtar arizalandi. Hem 220 v hem de islemciye gisen bir uc var onu anahtarliyor. Islemciye giden ucu anahtarlayin kontaklar hapi yutmus. Su anda hoc bir sey yok cihazda
Baska ne sigortayi attirir soyler misiniz? Ben bu kisa devreyi halletmeden ne yapabilirim ki?

sigortaları çıkartıp girişten başlıycan yavaş yavaş ilerliycen, sonra mosfeti dışarı alıcan sigorta takıcan tekrar bakıcan, böyle devam sorunları çözücen gerilim nereye kadar gidiyor başka yolu var mı..

sigortaları çıkartıp girişten başlıycan yavaş yavaş ilerliycen, sonra mosfeti dışarı alıcan sigorta takıcan tekrar bakıcan, böyle devam sorunları çözücen gerilim nereye kadar gidiyor başka yolu var mı..
100 watt ampulde seri baglantida bir sey olmaz degil mi? Sigortanin bulundugu yer 1.25A.
Dediginiz sekilde ilerleyecem insaalah ustam sagolasin.

100 watt kullan iyidir
ama bozulan bozulmuş zaten, köprü diyotlardan itibaren kontrol et, fazla eleman yok zaten, arada mosfet ve yanındaki d102 ona da bak emin ol sağlammı..
sakin kafayla acele etmeden yavaş yavaş ilerliycen başka yolu yok

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri