Arçelik 37 ekran crt tv arızası

Hocam sigorta değeri PCB de yazan da bu değer mi bana düşük gibi geldi 2.5A tak bu değeri hatırlıyorum TV dükkandaki zamanlarından.

Hocam sigorta değeri PCB de yazan da bu değer mi bana düşük gibi geldi 2.5A tak bu değeri hatırlıyorum TV dükkandaki zamanlarından.
2 tane var ama. Digeri 3.75 A di galiba.
Attigimi kontrol etim. Uzerinde 3A yaziyordu. Ben 1.25 takmistim. Belki sadece sigorta atik. Devre uzerine baktim ben.
Ariza sekil degistirdi arkadaslar. Su anda blokta kopru cikisinda 310v var.
Fakat stand bye isigi da yok. Kisa devre felan yok.
R117 4.7 ohm ile R116 47 ohm acik devre olmustu. Degistirdim. 100 watt lamba yaniyor kisa devre devam ediyor.
Mosfeti soktum kisa devre gitmedi. Trafoyu soktum kisa devre gitti. Ampul yanmadi.
Trafonun kirmizi kalemle belirttigim uclari kisa devre gosteriyor. Maviyle cizdigim uc digerleriyle kisadevre degil. Bu normal mi? Bence degil. Semada 2 serli bobin oldugu anlasiliyor.

Ekli dosyalar

• 20190425_175713.jpg
    20190425_175713.jpg
    253.2 KB · Görüntüleme: 12
  • 20190425_175559.jpg
    20190425_175559.jpg
    345.6 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
D103 4148 arizali 2 yonlu deger gosteriyordu degistirdim. Entegre tda 4605 arizali beslemesi kisa devre . Entegre de arizali. Entegreyi soktum takmadim. 4148 degistirdim lamba testi yaptim lamba yine yandi entegre beslemesine bagli kond. tutusmaya basladi. Bu kond soktum yine lamba testi yaptim bu seferde baska kond tutusmaya basladi.
Yuzde 90 smps trafo arizali zaten ariza notlarinda bir buz90af demisler duzelmezse smps trafosu demisler.
Adamlsr bosa dememis....
Benden bu kadar...

Son düzenleme:
ya arıza basit olsaydı çalışsaydı, her şeye rağmen ellerinize sağlık güzel çalıştınız çabaladınız..

ya arıza basit olsaydı çalışsaydı, her şeye rağmen ellerinize sağlık güzel çalıştınız çabaladınız..
Elimde trafo olsaydı uğraşırdım bırakmazdım. En berbat parça bozulmuş veya biz öyle tahmin ediyoruz.
. Bugun büyük mf olan kondansitörleri söktüm kapasitemetre ile kontrol ettim hep sağlam. Zaten arızamızın onla bir alakası yok yine de bakayım dedim.
Tv yi bu şekilde bırakmak çok zoruma gitti ama yapacak bişey yok. Satsan 10 lira etmez yapsaydık dünyalar bizimdi.:)
Size de yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim ustam

Son düzenleme:
trafonun devre üzerindeki takılma duruşu böyle bir şey mi,
mosfet ve entegre bobinleri arasında kısa deve mi olmuş yani entegrede ondan bozuldu demek

53776

trafonun devre üzerindeki takılma duruşu böyle bir şey mi,
mosfet ve entegre bobinleri arasında kısa deve mi olmuş yani entegrede ondan bozuldu demek

Ekli dosyayı görüntüle 53776
Semaya gore ben de oyle anladim. Trafonun giriste 2 adet bobin var ve birbirleriyle kablo baglantisi yok. Bu durumda 2 'erli sargi seklinde omaj veya kisa devre gostermesi lazim.
Entegre sonradan bozuldu eminim. Ilk olarak onun beslemesini kontrol etmistim.
Trafonun primer girisi zaten yuksek voltaj mosfet tarafindan anahtarlaniyor. 2. sargi zaten tda4605 in beslemesi. Bunlar yanip birbirine yapismissa sigorta atmasi ve giristeki parcalari yakmasi normal.

Son düzenleme:
şemada trafonun çıkış bobin tarafı 3 hatta 4 uçlu çizilmiş, pcb üstünde kontrol ettiyseniz o kısım giriş ise dediğiniz gibi bozuk olabilir ama acaba ilk ölçtüğünüzde entegre henüz sağlam mıydı acaba hata göstermemiş

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri