Apartman merdiven ısıgı

verahosma

Üye
Merhaba arkadaslar,
Oncellikle elektrikten hic anlamayan biri olarak buralarda bana yardımcı olabilecek birisi vardır diye umuyorum.
Bizim apartmanda, sürekli merdiven elektrigi gidiyor, bununla beraber sarterdeki iki üc kutu da atıyor. Merdiven elektrigi gidince, evdeki tv ve internet kesiliyor, asonsör calısmıyor.
Yönetici elektirikci cagırdı ama sorun cozülmedi. Her seferinde asagıya inip sarteri kaldırıyorlar bir saat sonra tekrar gidiyor. Evdeki sarter kutusundan da ara sıra kısa süreli cızz sesi duyuyorum bu durumda beni cok korkuttu. Apartmanda biri kendi elektirigine merdiven elektirigini kacak baglamıs olabilir mi? Yönetici fazla yaslı ve pek bu isleri beceremiyor. Olmazsa ev sahibinin tanıdıgı elektrikci yonlendirilecek.
Sürekli atan sigortanın kaldırılması ne kadar güvenli? Kacak elektrik süphesi sizce var mıdır? Bu sigorta neden atıyor? Hangi kurumlara basvurabilirim.?
Bina 3 yıllık sorun 3-4 gündür var.
Bilgi, ya da tahmininiz varsa yorum yaparsanız cok sevinirim.
Tesekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şimdi sayın @verahosma,
Şartel deyince burdan yardım almak sizin için zaman alır.
Öncelikle ana panoda ve daire içindeki sigorta kutusunda atan sigortaların resmini bir görelim.
Ortak kullanımdan dairenin birisi kaçak kullanmış gibi böyle bir şey olacağını hiç zannetmem.

atanların fotosunu yayınlayın . ve açıklama bilği .
B3B739B1-93F0-43BC-A49E-FAD0C8BCA27C.jpeg

Şimdi sayın @verahosma,
Şartel deyince burdan yardım almak sizin için zaman alır.
Öncelikle ana panoda ve daire içindeki sigorta kutusunda atan sigortaların resmini bir görelim.
Ortak kullanımdan dairenin birisi kaçak kullanmış gibi böyle bir şey olacağını hiç zannetmem.
Merhaba bir onceki postta fotografları yükledim.
B53A8F22-772D-4088-9EC3-AE4F9F0B4338.jpeg
E0416C0C-C6DA-4063-BE4B-604347E6C858.jpeg
EE4EF50B-BEBB-4D60-B656-1EE63B7FD761.jpeg
EABC5DFA-81D5-47B6-ADE8-5F1B947D7A16.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bır ata sözu var, "deveye sormuslar, " boynun neden egri" "nerem dogrukı demiş. Attıgınız resımlerden, sayac üzerındekı sigorta uc fazlı, sayaç üç fazlı ama, ıkı faz sökülmüş sayaca bir faz ve nötır gıdıyor. Sıgorta mandalı inik olduguna göre atan sartel dediğiniz omu.
Sagı solu karıstırmafan, işinde ehil bir arkadasdan yardım alınız.
Daire sıgorta kutusunda atan, üç fazlı sigorta görünüyor. Uzaktan teşh,ş koyup zaman kaybı olacagına en yakın ustadan yardım alınız.

Son düzenleme:
@zeybek
Bır ata sözu var, "deveye sormuslar, " boynun neden egri" "nerem dosgrukı demiş. Attıgınız resımlerden, sayac üzerındekı sigorta uc fazlı, sayav üç fazlı ama, ıkı faqz sökülmüş sayaca bir faz ve nötır gıdıyor. Sıgorta mandalı inik olduguna göre atan sartel dediğiniz omu.
Sago solu karıstırmadfan, işinde ehil bir arkadasdan yardım alınız.
Darıe sıgorta kutusunda atan, üç fazlı sigorta görünüyor. Uzaktan teşh,ş kouyp zaman kaybı olacagına en yakın ustadan yardım alınız.
merhaba, yarın baska bir usta yonlendirecegim. Cevabınız icin tesekkür ederim. Gercekten elektirk konusunda hic bir bilgim olmadıgını vurgulayarak soruyorum, bu sökülen iki faz dısarıdan bilincli olarak mı yapılmıs bir sey? Tesekkür ederim.

telefonda, doktora öksürüp , teşhis beklemek gibi bir durumdasınız. Yapan kişi hasngi nedenle yaptı bılınemez.Bakarsın, o sökük uclar, daire içinde baglıdır, o kablodan döner gelir zaman zaman tablo sacına deger. Ama öyle olsa, sacta yanık/ark izi olur.

her siğorta kendi işleminden sorumludur . ( özel durumlar hariç )
1 - tesisat kolon tesisatında bir arıza olabilir .

binanıza ait 300mA kaçak akım rölesi var mı ? olması gerekir .
1 adet takılmış ise . ( tüm binaya ait )
tüm binanın enerjisi gidiyor mu ?
gidiyorsa .
2 - 300mA kaçak akım rölesi özelliğini yitirmiş yapışık kalmış olabilir . ( atmıyor ) bozulmuştur .
sanki direk bağlantı yapılmış gibi ama kaçak akım rölesi işlevini yaptığından tüm binenın enerjisi gider arızaya geçirir .
kaçak akım atma işlemi olmaz . ( kontakları yapışık kalmış olabilir )

varsayımdır .

Kaçak akım koruma rölesi; faz ve nötr iletkenleri arasında bir dengesizlik yani fark oluştuğunda devreyi açan anahtardır. Bir elektrik devresinde fazdan giren akım, nötrden çıkar .

sizin iş yerinde tesbit edilmesi gerekir .
cevaplarınız aydınlatıcı değil . ( verilen bilğilerin önemi )

TESİSAT : SARI YEŞİL RENK TOPRAKLAMA KABLOSU OLUR .

FOTO

SİĞORTA BAĞLANMIŞ SARI YEŞİL FAZ ?
KABLO RENK DÜZELTİLMESİ ( DİKKATSİZLİK SORUCU SORUN YARATABİLİR )

1.png

MERDİVEN SAYAÇTAN BİR YERE ATLAMA ALINMIŞ .
SAYAÇ ÇIKIŞI FAZ BAŞINA İKİNCİ KABLO .
TESİSAT KARIŞIK ?

2.png

Son düzenleme:
C
her siğorta kendi işleminden sorumludur . ( özel durumlar hariç )
1 - tesisat kolon tesisatında bir arıza olabilir .

binanıza ait 300mA kaçak akım rölesi var mı ? olması gerekir .
1 adet takılmış ise . ( tüm binaya ait )
tüm binanın enerjisi gidiyor mu ?
gidiyorsa .
2 - 300mA kaçak akım rölesi özelliğini yitirmiş yapışık kalmış olabilir . ( atmıyor ) bozulmuştur .
sanki direk bağlantı yapılmış gibi ama kaçak akım rölesi işlevini yaptığından tüm binenın enerjisi gider arızaya geçirir .
kaçak akım atma işlemi olmaz . ( kontakları yapışık kalmış olabilir )

varsayımdır .

Kaçak akım koruma rölesi; faz ve nötr iletkenleri arasında bir dengesizlik yani fark oluştuğunda devreyi açan anahtardır. Bir elektrik devresinde fazdan giren akım, nötrden çıkar .

sizin iş yerinde tesbit edilmesi gerekir .
cevaplarınız aydınlatıcı değil . ( verilen bilğilerin önemi )

TESİSAT : SARI YEŞİL RENK TOPRAKLAMA KABLOSU OLUR .

FOTO

SİĞORTA BAĞLANMIŞ SARI YEŞİL FAZ ?
KABLO RENK DÜZELTİLMESİ ( DİKKATSİZLİK SORUCU SORUN YARATABİLİR )

Ekli dosyayı görüntüle 60954

MERDİVEN SAYAÇTAN BİR YERE ATLAMA ALINMIŞ .
SAYAÇ ÇIKIŞI FAZ BAŞINA İKİNCİ KABLO .
TESİSAT KARIŞIK ?

Ekli dosyayı görüntüle 60955
cok tesekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular