Ankastre firin rezistanı arızası

Ustalar selam ve saygılarımı sunuyorum,bahsetiğiniz gibi nötr ucu köprülü uca faz'ı da sol taraftaki yeşil uca bağladım ve elektriği direk verdim, dış rezistans kızardı iç rezistans yine kızarmadı veya yanmadı,kontrol kalemini fırını çevreleyen saclara tuttum akım olduğunu gösteriyor,komütatör dediğiniz fırının arka orta yerinde olan mı? Bu konularda fazla bilgim yok , bu site de sizlerden genel bilgi sahibi oldum eğer olmazsa servise gösteririz,garantiside bir sene oldu biteli.

Alt, üst, rezistans seçici (kombine) anahtarı
-firin-kumanda-salteri-v32001418__0440424461156150.jpg

Ustalar selam ve saygılarımı sunuyorum,bahsetiğiniz gibi nötr ucu köprülü uca faz'ı da sol taraftaki yeşil uca bağladım ve elektriği direk verdim, dış rezistans kızardı iç rezistans yine kızarmadı veya yanmadı,kontrol kalemini fırını çevreleyen saclara tuttum akım olduğunu gösteriyor,komütatör dediğiniz fırının arka orta yerinde olan mı? Bu konularda fazla bilgim yok , bu site de sizlerden genel bilgi sahibi oldum eğer olmazsa servise gösteririz,garantiside bir sene oldu biteli.
aynı şeyi mavi ve sağdaki köprülü uçlada dene ısınıyorsa anahtardan geçiş yapmıyor demektir.

usta o gördügün rezistans da iki tane özellik var biri pişirme biri izgara eğer komünatör den pişirme moduna alırsan o mavi ile işaretlediğin yer çalışmaz dışında gördüğün rezistans çalışır ve kızarır ızgara moduna aldığında grill eğer ısıtma yoksa cihazın arka tarafından ölcü aletin varsa voltajgn geldiğine bak voltaj gelip ısıtma yapmıyorsa rezidans arızalı voltaj gelmiyorsa komünatörün arızalıdır eğer ölçü aletin yoksa birtane ütü kablosu veya seyyar bir kablo ile rezidansın ucuna direk ver

Usta söylediğiniz gibi bir ucu köprülü uca diğer ucu mavi uca verdim bu sefer iç rezistans yandı dış rezistans yanmadı, fırının çevresinde de akım vardı. Çakmak ustanın bahsettiği pişirme şekilleri var grill gibi, örneğin kağıt üzerine çizdiğim ve kırmızı kare içine aldığım pişirme şekline düğmeyi çevirdiğimde iç rezistans yanıyor, mavi kare içindeki iki düz çizgiye aldığımda ise dış rezistans yanıyor,ikisi birden yanmıyor.Kömötatörün resmini ekledim, yanma yok normal çalışıyor.
121220142669.jpg

Ekli dosyalar

• 121220142672.jpg
    121220142672.jpg
    705.9 KB · Görüntüleme: 38
  • 121220142671.jpg
    121220142671.jpg
    917.5 KB · Görüntüleme: 39
tek tek her ikiside çalıştığına göre her ikisi birden devreye girmiyorsa anahtarı değiştirmen gerekli ikisini birlikte devreye alan kontak zarar görmüş anlaşılan slm

Komütatör (Seçici) anahtar fiziki olarak mükemmel görünüşüne rağmen, sn.REZİSTANS'ın ve daha evvel de sn.Alfa Romeo'nun da muhtemelen üzerinde durabildiği gibi bir iç kontak arızası üzerindendir.Broadway aracımda uzun-kısa farları yakan selektör kol dıştan mükemmel görünmesine rağmen içten kontak arızası nedeniyle uzunları yakmıyordu,buna benzer örnek vermem de gerekirse.Komple bu kolu değiştiğimde sorun da tümüyle ortadan kalkmıştı.

Yani dıştan is,kurum,yanma,vb.olumsuz görünümler olmasa da bu tür kontaklar içten (Arçelik 2200 beyin kontakları da tamburu yalnız bir yöne çevirip diğer yönde ise ölü,durgun komunda kaldığından bu yüzden beyini (Çamaşır yıkama programının) yani çok kontaklı elektromekanik yapıdaki komple bu özel parçasını zamanında da değiştirmiştim.Yani selektör (seçici) anhatarı değişirseniz her 2 rezistans da yeniden eskisi gibi aktif çalışacak hale dönüşecek gibi görünüyor.

Ancak sıfırını almadan önce tüm kablo pabuçlarını (Kablo başı metal tutucularını) üşenmeden söküp değiştirmeniz de (Değiştirmeyi gerekli görmezseniz de hiç olmazsa bir sıfır zımpara,ince bir törpü kullanıp,tüm pabuçların iç ve dış yüzeylerindeki oksitleri kazımanız ve pabuçları standart bir aralıkta,gayet sıkı geçecek şekliyle kapatıp-açarak ayarlamanız,bu geçişte oluşacak elektrik direnç değerini iyice düşürecek,bu özel bakımla da sanki sıfırlarıyla değişilmiş gibi de olacaklardır) kanaatimce çok iyi olur.Bu şekilde aklınızda bunlar yoluyla oluşacak olası bir elektriki geçirmezlik problemini bu önemli karardan (Yani satın alma işleminden) önce elimine edebilmiş ve tam olarak ortadan kaldırmış olursunuz.Yerinizde olsam birinci basamak olarak bunu yapar,sonrasında selektör anahtarı satın alıp komple değiştirirdim.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ustalar bu komötatörün yenisini nerden alabilirim? Bir de kafama takılan bu komötatör plastik aksamlı, bunların daha dayanaklı ve kaliteli olanları var mı başka bir model bunun yerine takılabilir mi , bunlar değişince komple selektör düğmesiyle berabermi değişiyor?Selamlar.

Merhaba.Siyah bakalit tabanlı olanları (Bu versiyonu) varsa onu (Plastik tabanlı görünen resimdekine tam da tercih ederek) satın alın.Düğme işinde de eski milinden çıkarıp fırın içine vidalarıyla yenisini takınca eski düğmeyi de kullanırsınız (Çatlak veya içindeki kanalı boşluk yapıp da kırılmadıysa tabi)

Satın alacağınız yer de o markayı satan yedek parça satıcısı orijinal parçacılar olacaktır elbette.Teba markanın yan ürünü Tohor marka fırın için orijinal komütatörlü anahtarını özellikle de istiyorum diyeceksiniz.Eskiyi söküp elinize alıp yanınızda mutlaka da götürün.Kolay gelsin.

Merhaba.Siyah bakalit tabanlı olanları (Bu versiyonu) varsa onu (Plastik tabanlı görünen resimdekine tam da tercih ederek) satın alın.Düğme işinde de eski milinden çıkarıp fırın içine vidalarıyla yenisini takınca eski düğmeyi de kullanırsınız (Çatlak veya içindeki kanalı boşluk yapıp da kırılmadıysa tabi)

Satın alacağınız yer de o markayı satan yedek parça satıcısı orijinal parçacılar olacaktır elbette.Teba markanın yan ürünü Tohor marka fırın için orijinal komütatörlü anahtarını özellikle de istiyorum diyeceksiniz.Eskiyi söküp elinize alıp yanınızda mutlaka da götürün.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri