analog sinyal taşıma max. mesafe

foofbob

Üye
4-20mA analog sinyali taşıyabileceğimiz maksimum mesafe nedir? mesela 1km taşımak istiyorum, nasıl bir donanım gerekli, herhangibir tansmittere kabloyu bağlasam bu mesafede sorun çıkar mı yoksa ek bir ekipman mı gerekli olur?

1 Km uzak bir mesafe.Blenadajlı kablolarla taşınabilir fakat ufak tefek kayıplar ve bazı parazitlenmeler senin için sorun değilse taşıyabilirsin.Ama araya 4-20 giriş/4-20mA çıkış sinyal kuvvetlendirici koyarsan daha stabil bir analog sinyal elde edebilirsin.Sinyal kuvvetlendiricilerin 100 € civarında. Örneğin Wago 857-411 Bu ürünü benim çalıştığım firmadan marmatek'den bulabilirsin.

Sn foofbob;
Blendajlı kablolarla mümkün arkadaşın dediği gibi ve karşıdaki drenç değeri önemli.Sizin verci cihazınız nedir ve karşıdaki kabloyla beraber direnciniz nedir.Bazı 4...20 transmitterler 250 bazılarıda 600 ohm civarında yük gerekiyor.Bunu bilmeniz ona göre taşımanız gereklidir.

benim vericim manyetik yaklaşım sensörü. kataloğunda 600ohm yazıyordu. bu değerin ne anlama geldiğini bilmiyorum. çıkıştaki maksimum direnç bu mu olmalı? çıkışı da PLC'nin analog inputuna gireceğim. blendajlı kablo kullanacağım, kablo kalınlığını ne seçeyim. 0,22 ile 1'lik arasında yarı yarıya fiyat oynuyor. 4-20mA taşıdığımız için 0,22'nin akım taşıma kapasitesini bilmiyorum fakat yeterli olacağını düşünüyorum.

akım taşıyabilir ama kablo direnci 162 ohm buda 20 ma düşmesi ve doğru değer elde edememen demektir.Kablo kesiti 1.5 mm2 ve 250 metrede bir 4-20 giriş/4-20mA çıkış sinyal kuvvetlendirici takmanı tavsiye edebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,263
Son üye
gerdani

Yeni konular

Geri