Analog input enable/disable

Merhabalar,

omron pclmize bağlı analog modul girişlerinden 1 tanesi arızalandı.Bu nedenle boşta olan girişlerden bir tanesini kullanmak istiyorum.Fakat tüm ayarları yapmama rağmen makine enerjisini kestikten sonra analog değer okuyamıyorum.ı/o analog modul ayarlarından yaptığım enable/disable ayarların hiçbiri plc içinde hafızada kalmıyor.Ayarları yaptıktan sonra online modda iken değer okunuyor fakat plc enerjisi kesilip yeniden enerjilendiğinde değer okuyamıyorum.Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.Bu değerleri plC hafızasında nasıl kalıcı yapabilirim.Teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Değeri hangi datadan okuyorsun ??? Ve plc de hafıza kartı varmı ... eğer kart varsa her yaptığın değişiklik her açılışta karttan yükleme yapar ve eski haline döner...

Son düzenleme:
gürkan bey anladığım kadarıyla istediğiniz sorunun cevabı aşağıdaki gibidir
AD081-V1 modülünde Giriş tanımlamalarını aşağıdaki yöntemlerle değiştirebiliyoruz.

İlk etapta girişleri aktif (enable) etmek için aşağıdaki tabloda gösterilen bit değerlerini etkinleştirmek gerekir.

Örnek verilecek olursa;

D20000 için 7 numaralı girişi aktif etmek için 6 numaralı biti 1 yapacağız ve buna göre hexadecimal sayı yazarak D20000 alanının içine aktaracağız.

İkinci etapta daha önceden tanımladığımız girişleri 0-10V ,-10 10V veya 4-20mA giriş tipinde tanıtabilmek için;

Örnek olarak; D20001 alanına input 7'ye 0-10V tanıtabilmek için 13 ve 12 bitlere sırasıyla 0 ve 1 yazılması gerekir. 4-20 mA tanıtılsaydı aynı
bitlere sırasıyla 1 ve 0 yazılması gerekecekti veya -10 10V tanıtabilmek için bit alanlarına sırasıyla 0 ve 0 yazılıcaktı.

Bu şekilde giriş tanımlamaları yapılmaktadır.

İyi Çalışmalar.

BKNZ: I/O table and installation.
Tanımlamadığınız giriş yada çıkışı kullanamazsınız.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri