Analog devre tasarımı ve uygulaması

angaralı, vücuda yapıştırılan o problar iki türlü çalışıyor. biri elektrik veriyor diğeri de elektriği /hareketi-sesi okuyor. detayını nasıl çalıştığını ben bilmiyorum. bir kaç tane uzman dr. abime yapıştırırken dinledim gördüm.
Tıbbi cihazlarda çok farklı uygulamalar vardır.
Ancak video izlenirse vatandaşın diş baskıları anlık olarak ölçülüyor ve baskı anındaki gerilim bir LATCH ile tutulup seviyesi ekranda gösteriliyor.
Aslında bu olay benim PPM projelerim ile özdeş bile denilebilir.
@kudretuzuner arkadaşımızın amacı, bir piezoya baskı uygulanmasından sonra baskı şiddetine göre elde edilen gerilimi 5V gibi seviyeye yükseltebilmektir.
Bunu yaptıktan sonra diğer işlemler neredeyse bir PC nin oyuncak hali gibidir.
Yani çok basit bir mini PC ile bile rahatlıkla yapılabilir.
SchemaPiezo.gif

Önceki kaynakta verilen resimde anlatıldığı üzere bir piezoya baskı uygulanırsa, uçları arasında bir gerilim oluşacaktır.
Bu gerilimin seviyesi çok düşük olduğu için (birkaç milivolttan bile düşük) doğrudan digital işleme sokulamaz.
Tek yapılması gereken şey piezodan elde edilecek baskı gerilimini 5V gibi bir seviyeye (Hatta 3V bile olabilir) çıkartabilmektir.
Herifin piezoyu ısırması ile elde edilecek gerilim sağlıklı (gürültüsüz) olarak 3V lara çıkabiliyorsa, bu sinyali arkadaşlarımın yapmış olduğu PPM lere bile bağlasak aynı şekide gösterecektir.
Yani PPM ledlerimiz yukarlara çıkıp inecektir.
Aslında bu proje tabiri caizse ŞEKER gibi bir proje. Keşke sevdiğim bir arkadaşım bu projeyi üstlense de birlikte yapsak. Arkadaşım şeker gibi parasını alırken ben de arkadaşımdan bir akşam yemeği yerdim.

angaralı dövme çocuğu, sanki ben anlıyormuşum gibi bana annatıyon. kızarım bak... bana bozuk kaynak makinesini sor. öle alengirli şeyclere benim kel kafam çalışmaz.

Tıbbi cihazlarda çok farklı uygulamalar vardır.
Ancak video izlenirse vatandaşın diş baskıları anlık olarak ölçülüyor ve baskı anındaki gerilim bir LATCH ile tutulup seviyesi ekranda gösteriliyor.
Aslında bu olay benim PPM projelerim ile özdeş bile denilebilir.
@kudretuzuner arkadaşımızın amacı, bir piezoya baskı uygulanmasından sonra baskı şiddetine göre elde edilen gerilimi 5V gibi seviyeye yükseltebilmektir.
Bunu yaptıktan sonra diğer işlemler neredeyse bir PC nin oyuncak hali gibidir.
Yani çok basit bir mini PC ile bile rahatlıkla yapılabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 96925
Önceki kaynakta verilen resimde anlatıldığı üzere bir piezoya baskı uygulanırsa, uçları arasında bir gerilim oluşacaktır.
Bu gerilimin seviyesi çok düşük olduğu için (birkaç milivolttan bile düşük) doğrudan digital işleme sokulamaz.
Tek yapılması gereken şey piezodan elde edilecek baskı gerilimini 5V gibi bir seviyeye (Hatta 3V bile olabilir) çıkartabilmektir.
Herifin piezoyu ısırması ile elde edilecek gerilim sağlıklı (gürültüsüz) olarak 3V lara çıkabiliyorsa, bu sinyali arkadaşlarımın yapmış olduğu PPM lere bile bağlasak aynı şekide gösterecektir.
Yani PPM ledlerimiz yukarlara çıkıp inecektir.
Aslında bu proje tabiri caizse ŞEKER gibi bir proje. Keşke sevdiğim bir arkadaşım bu projeyi üstlense de birlikte yapsak. Arkadaşım şeker gibi parasını alırken ben de arkadaşımdan bir akşam yemeği yerdim.
Piezo sensor benim işimi görmez. Yukarıda google linkini verdiğimi gibi medikal problarla almam gerekiyor. Ve bu problardan aldığım mikro volt veya milivolt değerleri filitre edip arkasında amplifiıe edip 0-5 volt olarak almaktır. Gerisi zaten bitmiş halidir.

angaralı dövme çocuğu, sanki ben anlıyormuşum gibi bana annatıyon. kızarım bak... bana bozuk kaynak makinesini sor. öle alengirli şeyclere benim kel kafam çalışmaz.
KÖTEK :rolleyes:🔨⛏️ kafana. Ayrıcana da SUMSUK 👊

Ben burada bir arkadaşım işi üstlense de 3-5 sebeplense diyorum.
Benim durumlar uygun olsaydı böylesine ŞEKER gibi bir işi kaçırmazdım bile.
Çünkü bu gibi işler benim için zevkli ve eğlencelidir.
Açıkça belirtmem gerekirse...
Asgari ücret tarifesine göre bile ücret talep edilse, projenin tamamlanabilmesi için en azından 3 ay gerekse, 20-30 bin TL lik bir projeden bahsediyoruz.
Günümüz koşulları için extradan hiç te fena değil.
Ancak tekniği hiç bilmeyen birisinin yapabileceği bir iş değildir.
Tabiri caizse guduruk seviyede ince detaylar bulunmaktadır.
Bu detayların ölçülüp işlenebilmesi öyle basitçe birkaç günde yapılabilecek bir tasarım değildir.

KÖTEK :rolleyes:🔨⛏️ kafana. Ayrıcana da SUMSUK 👊

Ben burada bir arkadaşım işi üstlense de 3-5 sebeplense diyorum.
Benim durumlar uygun olsaydı böylesine ŞEKER gibi bir işi kaçırmazdım bile.
Çünkü bu gibi işler benim için zevkli ve eğlencelidir.
Açıkça belirtmem gerekirse...
Asgari ücret tarifesine göre bile ücret talep edilse, projenin tamamlanabilmesi için en azından 3 ay gerekse, 20-30 bin TL lik bir projeden bahsediyoruz.
Günümüz koşulları için extradan hiç te fena değil.
Ancak tekniği hiç bilmeyen birisinin yapabileceği bir iş değildir.
Tabiri caizse guduruk seviyede ince detaylar bulunmaktadır.
Bu detayların ölçülüp işlenebilmesi öyle basitçe birkaç günde yapılabilecek bir tasarım değildir.
Beni karıştırma da ne yaparsan yap. Ben Fransız

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri