Anahtarlama devresi

emreadin10

Üye
5 voltluk güneş paneli ve 12 voltluk aküm var. Güneş panelinden gelen gerilime göre anahtarlama yapmak istiyorum.0-1 volt ledimin yanması,1-5 volt arası ledimin sönmesini anahtarlamak istiyorum.
Şekildeki devreyi kurdum fakat bu devrede 0-4 volt arası ledim yanıyor 4-5 volt arası ledim sönüyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    18.7 KB · Görüntüleme: 24
Aşağıdaki devre işinizi görür.

opamp_led.png

Aşağıdaki devre işinizi görür.

opamp_led.png
Devreyi kurdum çalıştı çok teşekkür ederim.Bir soru daha olacak 741 yerine düşük besleme voltu ile çalışabilecek opamp öneriniz var mı? Çünkü opamp da pilden çok şekip deşarj sürecini azaltmasını istemiyorum.

5 voltla da çalıştırabilirsin. fazla akım çekeceğini zannetmem. ölçmedim ama ampermetre bağlayıp ölçebilirsiniz.

Tek transistörle kararlı çalışmaz. 2 transistörü schmit trigger tip bağlantı yapıp yapabilirsin. Biraz uğraştırır direnç değerleriyle oynamak gerek.

Tek transistörle kararlı çalışmaz. 2 transistörü schmit trigger tip bağlantı yapıp yapabilirsin. Biraz uğraştırır direnç değerleriyle oynamak gerek.
Peki örnek olarak verebileceğiniz bir devre var mı? Çok teşekkür ederim çok sağolun.

Aşağıdaki 2 linkte örnek devreler mevcut.
https://howtomechatronics.com/how-it-works/electrical-engineering/transistor-schmitt-trigger/
https://www.daenotes.com/electronics/digital-electronics/schmitt-trigger

Aselsan yayınlarından osilatörler ve dalga şekillendiriciler isimli bir kitap var. Temin edebilirseniz onda ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.
hocam iyi akşamlar 2 gündür uğraşıyorum fakat devreyi yapamadım sizin bu konularda bilgili olduğunuz kesin bana yardımcı olursanız sevinirim

Bjt Anahtarlama.png

Bu devre çalışır. Panelden voltaj gelmiyorsa led yanar. Panelden voltaj geliyorsa led söner. Ancak arzuladığınız voltaj aralığında ledin yanmasını ya da sönmesini sağlayamazsınız. Sağlıklı çalışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri